Žinomi vilniečiai sako: gyvenimas be automobilio – misija įmanoma

Jie kasdien aktyviai zuja po miestą – nuo ankstyvo ryto laukia skirtingi susitikimai, vėliau – pietūs miesto centre, darbo reikalai, puodelis kavos su draugu kitame miesto gale, o po darbų žūtbūt reikia į sporto salę arba skubėti į to vakaro renginį. Rodos, be automobilio – nė iš vietos. Ar tikrai?

Tuo, jog sostinėje paprasta ir patogu atrasti alternatyvių būdų keliauti, įsitikino sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė,  televizijos laidų vedėja, muzikologė Zita Kelmickaitė ir komikas Paulius Ambrazevičius.

Derina kelis judėjimo būdus

Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė neslepia, kad pastaruoju metu ją itin dažnai galima sutikti viešajame transporte. „Išbandau tiek autobusus, tiek troleibusus, nes tenka važiuoti į skirtingas vietas mieste ir darbo reikalais, ir į susitikimus su draugais. Man tai kaip ir vaikščiojimas – padeda labiau pažinti miestą, jo aplinką“, – sako Vlada Musvydaitė.

Vlada tikina, kad važiuoti viešuoju transportu – puikus ir ekologiškas judėjimo būdas. „Renkuosi viešąjį transportą, nes galiu derinti kelis judėjimo mieste būdus. Neretai tikslingai palieku automobilį nuo centro prieigų nutolusioje stovėjimo aikštelėje ir žygiuoju į stotelę. Taip ir pajudu, ir surenku gerokai daugiau žingsnių“.

Žinoma moteris rekomenduoja į kasdienes keliones įnešti įvairovės ir pataria dalį kelio judėti taip, kaip yra įprasta, o kitą pusę keliauti, pavyzdžiui, pėsčiomis, dviračiu ar kitaip, kaip nesate bandę iki šiol.

Vairuotojo pažymėjimas nereikalingas

Komikas, televizijos laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius prisimena, kad vos tik atvykęs studijuoti į Vilnių, pirmiausia įsigijo terminuotą viešojo transporto bilietą. „Aš netgi rinkau mėnesinius bilietus, nes kiekvieną mėnesį jie turėjo skirtingą dizainą ir spalvas“, – prisimena komikas.

Pauliui pasakoja, jog viešajame transporte jam tenka praleisti nemažai laiko, ir dalinasi smagiais prisiminimais. „Iki šiol atsimenu vienos kelionės autobusu rytą, kai pirmame kurse paskutinę naktį baiginėjau rašto darbą, o ryte nemiegojęs važiavau į universitetą jį atiduoti. Grįžtant namo autobuse jau svajojau, kaip krisiu į lovą, ir staiga pajutau, kaip mane žadina vairuotojas. Pasirodo, užmigau ir nuvažiavau iki pat žiedo. Puoliau teisintis, kad esu tiesiog neišsimiegojęs studentas, o vairuotojas pradėjo juoktis. Tąkart išbėgau iš autobuso ir tik apytiksliai supratau, kur randuosi. Tuomet  turėjau tik paprastą telefoną, be jokios navigacijos, tad teko iki bendrabučio kulniuoti pėsčiomis. Nesuprantu, kodėl nelaukiau kito autobuso –  tikriausiai iš streso“.

Paulius pastebi, kad nuo studijų metų iki dabar sostinės viešasis transportas itin pasikeitęs. „Dar atsimenu tuos autobusus ir troleibusus, kuriuose vengdavau sėsti į galą, nes žinodavau, kad bus karšta dėl variklio darbo. Šiandien nebetenka susidurti su tokiais nepatogumais – autobusai, kai reikia – vėdinami, kai reikia – šildomi.

Puiku, jog viešasis transportas sparčiai atsinaujina, tampa vis greitesnis ir patogesnis. Pats pastebiu, jog keičiasi ne tik jo išorė, tačiau ir keleiviai. Šiandien viešajame transporte sutinku įvairių žmonių – ir kostiumuotų biurų darbuotojų, ir mamų su vaikais, ir jaunuolių bei senjorų“.

Paulius sako, jog iki šiol neturi vairuotojo pažymėjimo. „Man patinka, kad nereikia rūpintis parkavimo vieta, sekti kuro kainų, ieškoti garažo ar apskritai, kur laikyti automobilį. Užtenka tik gerai pasiplanuoti ir viską įmanoma kuo puikiausiai spėti. Be to, įlipus į autobusą ar troleibusą gali atsipalaiduoti ir tuo mėgautis. Tokios akimirkos, kai visur tenka skubėti ir rasti laiko sau vis sunkiau, yra didelis privalumas“.

Visą gyvenimą – tik viešuoju transportu

Dažnai viešajame transporte galima sutikti ir televizijos laidų vedėją, muzikologę Zitą Kelmickaitę, kuri, kaip pati sako, visą gyvenimą keliauja viešuoju transportu.

Ji stebisi, kai žmonės atstumą, kurį gali įveikti pėsčiomis ar viešuoju transportu, renkasi nuvažiuoti automobiliu ir negana to – už jo stovėjimą moka nemažus pinigus. „Tai – švaistymas“, – sako Zita.

„Viešasis transportas yra socialinė erdvė, todėl mums visiems, joje esantiems, pirmiausiai reiktų atkreipti dėmesį vieniems į kitus. Turiu galvoje, kad ir vairuotojai, ir kontrolieriai, ir keleiviai vieni su kitais turi elgtis pagarbiai, mandagiai, paprasčiausiai pamatyti šalia esantį. Jei visi tą draugišką aplinką kursime, tai ir kelionės viešuoju transportu bus patrauklesnės“.

Rekordinis sostinės viešojo transporto atnaujinimas prasidėjo 2017 m. rudenį. Šiuo metu Vilniuje važiuoja jau beveik 250 naujų autobusų, o taip pat pradedamas ir troleibusų parko atnaujinimas. Planuojama, kad iš viso sostinėje iki 2019-ųjų vasario važiuos beveik 300 naujų viešojo transporto priemonių.

Vilniaus miesto savivaldybė
VIEŠASIS TRANSPORTAS ZITA KELMICKAITĖ VLADA MUSVYDAITĖ PAULIUS AMBRAZEVIČIUS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
17 peržiūrų gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Gerumo akcija
Vilniuje renginys vyks gruodžio 14 d. nuo 15 val. Prasidės Katedros aikštėje ir lydimas būgnų Gedimino prospektu keliaus į V. Kudirkos aikštę, kur įsikurs visas sriubų miestelis. Renginio programa: 15.00 val. Katedros a. Čia garsusis perkusininkas Gediminas Laurinavičius su jaunaisiais B. Dvariono mokyklos muzikantais koncertuos ir mušdami būgnais paskelbs šventės pradžią, pakvies visus kartu į maltiečių sriubų miestelį V. Kudirkos a. 15.40 val. Maltiečių...
Verslas
Sėkmingą šimtamilijoninį verslą JAV įkūrę lietuviai jo plėtrai renkasi tėvynę. Trečiadienį buvo atidarytas vienos sparčiausiai JAV augančių įmonių „GP Transco“ biuras Vilniuje, Žalgirio g. esančiame verslo centre. Sėkmingo verslo plėtrą tėvynėje keturi įmonių grupę valdantys lietuviai pasirinko ne tik dėl daugybės šalyje esančių informacinių technologijų ir logistikos specialistų, bet ir patriotizmo.  „GP Transco“ pavadinimas yra žinomas JAV: šiuo metu ji...
Miesto plėtra
Spalį Aukščiausiajam teismui grąžinus UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ į viešojo ir privataus sektorių partnerystės projekto „Daugiafunkcis sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo kompleksas“ konkursą koncesijai suteikti, bendrovė šiandien detaliai pristatė siūlomą projektą.  „Pagrindinis mūsų tikslas – sukurti daugiafunkcį sveikatingumo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo kompleksą miesto gyventojams. Tai nėra tik...
Įvykiai
Ateinančiais metais kelyje A14 Vilnius–Utena vyks naujas rekonstrukcijos etapas, kurio metu bus atnaujintas 4 km ilgio ruožas. Magistralė bus platinama nuo 2 iki 4 eismo juostų, planuojamos gausios eismo saugos inžinerinės priemonės. Dėl šių darbų atlikimo jau pasirašyta 19,9 mln. eurų vertės sutartis.  „Magistralinis kelias Vilnius–Utena yra pagrindinė eismo arterija tarp sostinės ir šiaurės rytinių Lietuvos regionų. Dėl iš sovietmečio paveldėtos cementbe...
Kalėdos
Sostinėje, gruodžio 20 d. nuo 12 val. Vilniuje vyks tradicinė iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai gyventojams dovanos eglės šakas. Šiais metais Vilniaus mieste šakos bus dalinamos net šešiose vietose. Prieš daugiau nei dešimtmetį gimusi idėja – prieš šventes gyventojams dovanoti eglių šakas – sparčiai išpopuliarėjo visoje Lietuvoje. Šiais metais sostinėje be jau tradicinių dalinimo vietų Katedr...
Įvykiai
Šiemet Vilnius pirmą kartą istorijoje pateko į globalius „Financial Times" investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence" rinkimus dėl patraukliausių užsienio investicijoms miestų titulo. Vilnius tapo septintu geriausiu vidutinio dydžio pasaulio ateities miestu šalia Ziuricho, Belfasto, Liuksemburgo, Ženevos, Edinburgo, Aberdyno. Šia proga rengiamas žurnalas „fDi Magazine" tarptautinės bendruomenės yra vertinamas kaip miestų ir regionų patrauklumo inves...
Įvykiai
Prieš Kalėdas džiaugiamės ne tik lemputėmis, bet ir balta žiemiška spalva, su sąlyga, jei tai – ne baltos ligoninės sienos. Dauguma žmonių, papuolę į gydymo įstaigą, stengiasi kuo greičiau iš jos išvykti namo. Namuose – jaukiau, nėra to ligoninėms būdingo „slogučio“. Tačiau reklamos kūrybininku dirbantis Aurimas Kadzevičius ir interjero dizainerė Milda Kadzevičienė per pastaruosius metus įrodė, kad ligoninės palata taip pat gali būti jauki ir žaisminga. Ji...
Laisvalaikis
Gruodžio 13-oji yra reikšminga ir tradiciniame  metų cikle, ir savo kultūrine atmintimi. Jos kalendoriaus lapelyje įrašytas šv. Liucijos vardas. Tai III-IV amžių sandūroje Sirakūzuose gyvenusi mergelė. Neišsižadėjo ji krikščionybės nei grasinama atiduoti į gėdos namus, nei deginama ugnimi, žudoma kalaviju. Iš šventosios legendos buvo sureikšminta tyrumo ir ugnies simbolika, taip reikalinga šio meto gamtos nykimo slegiamam žmogui.  Lietuvoje gruodžio vidury...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai Savanorių prospekte su įkalčiais sulaikė kišenvagį. Sostinės pareigūnai pastebėjo, kad paros įvykių suvestinėse per pastarąsias tris savaites pagausėjo kišenvagysčių viešajame transporte. Atlikę išsamesnę analizę ‒ šių nusikaltimų padarymo būdų, vietų ir laiko ‒ pareigūnai ėmėsi darbo. Kaip rodo ilgametė praktika, kad kišenvagiai, atli...