„Pastarąjį dešimtmetį Kalėdos daug dažniau būna su lietumi nei su sniegu. Aš sakyčiau, kad labiau reikėtų tikėtis Kalėdų be sniego“, – portalui LRT.lt sako VU Geomokslų instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas, klimatologas Justinas Kilpys. Kad per šventės galėsime džiaugtis sniegu, negarantuoja ir etnologas Libertas Klimka, kuris dar rudenį pasinaudojo liaudies išmintimi ir nuspėjo, kad žiema bus be didesnių šalčių.
Galimi staigūs svyravimai ir Kalėdos be sniego
Klimatologas J. Kilpys, paklaustas, kokio gruodžio turėtų tikėtis Lietuvos gyventojai, sako, kad gruodis numatomas šiltesnis, jo temperatūra už vidutinę daugiametę turėtų būti aukštesnė iki 2 laipsnių. Visgi, patikslina jis, reikėtų žvelgti į kiekvieną savaitę atskirai: „Pirma gruodžio savaitė bus šiltesnė, jau vakar prasidėjo atšilimas, ištirpo sniegas. Antra gruodžio savaitė numatoma šaltesnė. Remiantis vidutine daugiamete temperatūra, antrą gruodžio savaitę ji paprastai artėja prie 1 laipsnio šalčio.
Trečią savaitę būna jau gerokai vėsiau, vidutinė temperatūra siekia 2 laipsnius šalčio. Tokia ji išlieka iki gruodžio pabaigos. Tokia yra vidutinė daugiametė temperatūra, to reikėtų tikėtis ir šiais metais – kad kiekvieną savaitę pamažu vės, po pusę laipsnio kiekvieną savaitę.“
Tačiau klimatologas pabrėžia, kad tai yra daugiametis vidurkis, o realybėje kiekvieni metai yra labai skirtingi. „Bus labai daug svyravimų. Pastarąjį dešimtmetį labai staigūs svyravimai pasidarė įprasti – viena savaitė šilta, o kita – šalta“, – teigia jis.
„Paskutinę gruodžio savaitę, nuo gruodžio 24 dienos, temperatūros vėl kryps į šiltesnę pusę. Kokios bus Kalėdos labai sunku pasakyti, bet jei žiūrėtume pastarąjį dešimtmetį, matytume, kad daug dažniau Kalėdos būna su lietumi nei su sniegu. Aš sakyčiau, kad labiau reiktų tikėtis Kalėdų be sniego, šlapių Kalėdų“, – sako J. Kilpys.
Visgi klimatologas rekomenduoja sekti orų prognozes, ypač likus savaitei iki Kalėdų – tada, anot jo, jau tikrai bus matyti, ar Kalėdos ateis su šaltuku ir sniegu, ar bus balos. „Reiktų sekti prognozes, nes ilgalaikės prognozės labai prastai pasitvirtina, jų patikimumas yra mažas. Mes galime kalbėti apie tam tikrą tendenciją, bet kaip tiksliai ten bus, reiktų sekti savaitės, 7 dienų prognozes“, – patikslina jis.