Vilniuje mokytojų palaikyti susirinkę žmonės įvardijo, kiek turėtų uždirbti pedagogai

J. Auškelio/LRT nuotr.

Tūkstantis, trys tūkstančiai, penki tūkstančiai – tokias sumas minėjo į Vilniaus centre vykstančią protesto akciją susirinkę žmonės. Dabar, „Sodros“ duomenimis, vidutinis mokytojams mokamas atlyginimas „į rankas“ yra 740 eurų, per valandą – 5 eurai. 

Ąžuoliuko muzikos mokyklos pedagogai pasakojo, kad pirmą kartą streikavo dar prieš 9 metus. „Jeigu visi žmonės bunda ir vis vieni kitus palaiko, yra labai didelė viltis, kad Lietuva bus graži ir mūsų, nors sakoma, kad vaikams, bet man atrodo, kad gal tik anūkams bus gera gyventi“, – kalbėjo viena iš mokytojų Rita. 

Pasak jos, po protesto prieš 9 metus padėtis pasikeitė į gera, bet visuomenė dar per mažai pabudusi. 

Pasak Ritos, valdžia dabar atrodo išsigandusi, o išgąstis yra silpnumo ženklas. 

„Išsigąsta tas, kuris yra silpnas. Drąsus žmogus nebijo“, – pabrėžė ji.

Vidutinio atlyginimo, pasak mokytojos Ritos, ji ir kolegos dar nepasiekė. „Tikrai galvoju ir apie kitų profesijų žmonių atlyginimus. Visi žmonės ir kiekvienas žmogus už savo darbą turėtų gauti normalų atlyginimą, kad galėtų gyventi“, – aiškino ji.

„Tai aišku, kad nemažiau 1000 eurų. Tai, aišku, neleistų gyventi labai oriai, tikrai ne“, – sakė ji, paprašyta įvardinti, kiek dabar turėtų uždirbti mokytojai.

Pensininkai Algimantas ir Antanas stovyniavo prie scenos dar gerokai iki prasidedant renginiui. Nors jie abu sakė pensijos gaunantys vos po kelis šimtus eurų, tikrai nebūtų gaila, jeigu mokytojai už dirbtų tūkstantį. 

„Esu Lietuvos pilietis ir šioje akcijoje būtinai turėjau būti“, – kalbėjo Andrius, kuris pasakojo su švietimu susijęs tuo, kad pats yra įgijęs pedagogo išsilavinimą, nors mokytoju niekada nedirbo. 

Mokytojai, pasak jo, davė didelį akstiną visai valstybei ir paskui juos tikrai turėtų pasekti ne viena socialinė grupė. „Jie parodė pavyzdį, kad kitų būdų, instrumentų, kaip su valdžia šnekėtis, nėra. Valdžia nešneka. Tris savaites nešnekėti su mokytojais, kurie auklėja mūsų vaikus... Juk tai mūsų ateitis“, – pasipiktinimo neslėpė jis. 

„Turi būti virš tūkstančio. Vienareikšmiškai“, – tinkamą mokytojo atlyginimą įvardijo jis. Tačiau kalbėdamas apie savo vaikų ugdymą, jis sakė, kad negaila būtų ir 5 tūkst. 

Vienoje iš mokyklų dirbanti administratorė Violeta konkrečios sumos, kiek dabar turėtų uždirbti mokytojai, neįvardijo. „Mūsų įstaiga su atlyginimų klausimu susitvarkė puikiai. Iš esmės tai, kas vyksta dabar, nėra atlyginimų klausimas. Mokytojai visada išgyveno iš to, ką gaudavo“, – kalbėjo ji.

Pasak jos, mokytojams labai svarbus yra valstybės, visuomenės požiūris: „Po tiek metų nuo nepriklausomybės atkūrimo mes turime tiek kovoti dėl požiūrio į žmogų, dėl galimybės kalbėtis".

„Žmonės susidėlioja prioritetus, bet oriam gyvenimui gal kam nors ir neužtenka. Mes šeimoje kažkaip išsisukame ir išgyvename. Bet visi nori gauti daugiau. Bet vien tik dėl to, kad gautų daugiau, niekas tokio vėjo nekeltų“, – sakė Violeta.

Ji pripažino, kad dabar mokytojų atlyginimai su infliacija nespėja. „Jie tokie, kokie buvo 2006-aisiais, tokie ir liko. O viskas labai pabrango“, – kalbėjo Violeta. 

Valentina į protestą užsuko eidama pro šalį. Bet atėjusi nusprendė pasilikti, nes mokytojus palaiko. 

„Nenormalu. Jie turi mažiausiai 3 tūkstančius uždirbti. Kad būtų išpildyti visi to žmogaus poreikiai. Baisu, kas darosi. Vizualiai viskas gražu, miestas pasikeitė, bet kaip gyvena žmonės...“ – nutęsė ji. 

Ji sakė, kad jeigu būtų mokytoja su tokiu atlyginimu, tikrai emigruotų.

Į mokytojus palaikančią akciją „Paskutinis skambutis“ susirinko atstovai iš 50 profesinių sąjungų. Protesto organizatoriai ragina vyriausybę pradėti derybas su profesinėmis sąjungomis ir stabdyti biudžeto priėmimą.  

11-ą dieną Švietimo ir mokslo ministerijos nepalieka streikuojantys mokytojai, beveik mėnesį dalyje mokyklų tęsiasi streikai. Juos inicijavusi profesinė sąjunga reikalauja penktadaliu didinti mokytojų atlyginimus, didinti nekontaktinių valandų skaičių ir mažinti klases. Vidutiniškai dabar mokytojai uždirba 5 eurus per valandą arba 740 eurų per mėnesį.

Premjeras tokius reikalavimus vadina neįgyvendinamais, nes, pasak jo, tam kitąmet reikėtų 300 mln. eurų.

lrt.lt
MOKYTOJŲ STREIKAS PROTESTO AKCIJA PASKUTINIS SKAMBUTIS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu. Tai mobilios platformos, suteikiančios gyventojams galimybę bent kuriam laikui užkariauti įprastai automobilių užimamas vietas, ir labai derėsiančios prie kitų čia vykstančių permainų ir taktinio urbanizmo priemonių – atnaujinam...
Kriminalai
Trakų r., Senųjų Trakų miestelyje, sustabdytame patikrinti automobilyje BMW, kurį vairavo 21-erių metų jaunuolis, rasta, įtariama, įvairių narkotinių medžiagų. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 1 d.). Rugsėjo 23 apie 23 val. 30 min. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos ko...
Kriminalai
Vilniaus rajone nustatytas dar vienas žiauraus elgesio su gyvūnais atvejis. Netinkamomis sąlygomis laikomi šunys perduoti UAB „Nuaras“. Rugsėjo 23 d. apie 12 val. 33 min. sostinės policija gavo pranešimą, kad Vilniaus r., Paberžės sen., Rudokų k., galimai netinkamomis sąlygomis yra laikomi šunys. Į įvykio vietą atvyko Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus r. policijos komisariato pareigūnai bei Valstybinės maisto veterinarijos Vilniaus...
Būstas
Viena didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kurianti bendrovė „Darnu Group“ pradėjo paskutinių butų įmonės vystomame „Paupio“ rajone pardavimus. Atgimstančioje istorinėje Vilniaus senamiesčio dalyje pirkėjams bus siūloma įsigyti daugiau nei 300 naujų būstų paskutiniuose – šeštajame bei septintajame – projekto etapuose. Nestandartiniai sprendimai „Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė sako, kad šiuo metu bendrov...
Įvykiai
Antakalnio rajone šiandien iškilmingai atidarytas penktas modulinis priestatas prie lopšelio-darželio „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74). Naujajame dviejų aukštų darželyje veikia 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui ir žaidimams. Taip pat įrengtos patalpos ir vaikų persirengimui, daiktų saugojimui, miegui bei valgymui skirtos zonos, nupirkti nauji baldai, žaislai ir ugdymo priemonės. Į modulinį darželį priimti 105 vaikai. 1,5-3 metų amžiaus grupė...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant miesto žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savininkai gali prašyti nukėlimo atidėjimo. Iki šios dienoms seniūnijoms pranešta apie beveik 2 000 nukeltų garažų iš 10 700. Vilniaus miesto savivaldybės administracijo...
Įvairios
Visą vasarą Lukiškių aikštėje veikusio dirbtinio paplūdimio idėja patiko vilniečiams – sostinės gyventojų apklausa parodė, kad dauguma teigiamai įvertino tokį kūrinį miesto centre. 57 proc. apklaustų sostinės gyventojų teigia, kad yra patenkinti arba tikrai patenkinti Lukiškių aikštės paplūdimiu. Ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų vilniečių šios idėjos nepalaikė, o 18 proc. neturėjo nuomonės. „Tai dar kartą patvirtino, kad šis sprendimas buvo reikalingas v...
Kultūra
Prasidėjus kino festivalių sezonui, „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą – „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“. Jį sudarė kino istorikė, knygos „Vilniaus iliuzionai. Miesto kino teatrų istorijos“ autorė Sonata Žalneravičiūtė. Bendradarbiaujant su Tarptautiniu Vilniaus dokumentinių filmų festivaliu (VDFF), vyks naujojo maršruto pristatymo ekskursijos – į jas registruotis galės festivalio žiūrovai. Iki nepriklausomybės – 50 kino teatrų Į Vilnių kinas at...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 113 asmenų. 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Vilniaus apskrityje registruotas 1 įvežti...