Martyno Mažvydo bibliotekoje diskutavo kandidatai į Vilniaus merus

Tramvajus, nemokamos transporto stovėjimo aikštelės, nemokamas viešasis transportas, išmanioji eismo sistema – šias ir kitas priemones, kurios padėtų išspręsti spūsčių problemą Vilniuje, vardija kandidatai į sostinės merus.  

Ketvirtadienio vakarą Martyno Mažvydo bibliotekoje surengta kandidatų į Vilniaus merus diskusija „Vizijos Vilniaus ateičiai“, kurios metu savo idėjas sostinei pristatė dabartinis Vilniaus meras Remigijus Šimašius, buvęs sostinės meras Artūras Zuokas, liberalas Martynas Nagevičius, konservatorius Dainius Kreivys, rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ atstovas Ramojus Girinskas.

Dabartinis sostinės meras R. Šimašius, pristatydamas savo idėjas, svarbiausiomis įvardijo siekius gerinti švietimo kokybę Vilniuje, atnaujinti miegamųjų rajonų infrastruktūrą.

„Miegamieji rajonai yra dar nykoki ir jie vis dar yra miegamieji rajonai, o aš sieksiu juos paversti gyvenamaisiais rajonais“, – pažymėjo R. Šimašius.

J. Auškelio/LRT nuotrauka
J. Auškelio/LRT nuotrauka

Jis taip pat tvirtino sieksiantis modernizuoti ir atnaujinti stoties rajoną ir gerinti viešojo transporto kokybę.

R. Girinskas teigė, kad tapęs Vilniaus meru daugiausiai dėmesio skirtų jaunoms šeimoms, transporto, eismo situacijos sostinėje gerinimui ir miestiečių aprūpinimas geriamuoju vandeniu.

„Mūsų idėja – skirti kiekvienam namų ūkiui po 2 kubinius metrus geriamojo vandens nemokamai“, – komentavo R. Girinskas.   

Konservatorius D. Kreivys teigė, kad koncentruotųsi į infrastruktūros plėtrą, mažintų transporto spūstis, siektų sveikatos apsaugos kokybės gerinimo.

„Vilnius turi tapti aukštųjų technologijų centru“, – dar vieną prioritetą įvardijo D. Kreivys.

Liberalų sąjūdžio narys M. Nagevičius aiškino Vilnių įsivaizduojantis, kaip tolerantišką, multikultūrinį miestą.

„Vilnius yra multikultūrinis, tolerantiškas, ekologiškas miestas, talentų traukos centras. Gedimino pradėtas darbas traukti talentus turėtų būti pratęstas“, – komentavo kandidatas į Vilniaus merus.

A. Zuokas akcentavo, kad vadovaudamas miestui daugiausiai dėmesio skirtų susisiekimo sistemos tobulinimui, švietimo, ugdymo kokybės gerinimui.

„Vilniaus mieste iš 155 mokyklų pusėje jų ugdymo kokybė yra žemesnė negu Lietuvos vidurkis“, – perspėjo A. Zuokas.

Susisiekimo problemas siūlo spręsti naujomis transporto priemonėmis

Spūsčių problema ir susisiekimo Vilniuje gerinimas tapo viena svarbiausių diskusijos temų.

 „Didžiausia problema yra tai, kad kamščių, piko metu viename kvadratiniame metre Vilniuje stovi septyni vilniečiai“, – atkreipė dėmesį konservatorių kandidatas į merus D. Kreivys.

Jis tikino, kad spūstis sostinėje sumažintų tramvajaus sistema. 

„Tyrimai rodo, kad 20 procentų automobiliu važiuojančių piliečių perlipa į tramvajų. [...] Modernus tramvajus yra geriausia išeitis“, – pažymėjo D. Kreivys.

Tiesa, konservatoriaus manymu, ar Vilniuje reikalingas tramvajus, turėtų nuspręsti patys vilniečiai, balsuodami dėl šios idėjos. D. Kreivys, pasitelkdamas užsienio miestų patirtį, svarstė, kad tramvajaus sistemos įdiegimas Vilniuje kainuotų apie 16 mln. Eur.

Nepartinis kandidatas į sostinės merus R. Girinskas teigė manantis, kad tramvajus yra pasenusi idėja. 

„Mūsų siūlymas yra „monoreilas“, tai yra traukinys, pakabintas virš kelio. Tai yra visiškai naujas dalykas, kuris nereikalauja papildomos vietos kelyje, tai yra ekologiškas, greitas transportas“, – savo idėją spūsčių problemai Vilniuje spręsti pasiūlė R. Girinskas.

Be to, jo manymu, Vilniuje eismą reikėtų reguliuoti išmaniąja sistema, tai yra, esant reikalui, keistų eismo kryptis, nukreipti srautus į kitas gatves ir pan.

R. Šimašius teigė, kad susisiekimo problemas Vilniuje reikėtų spręsti, pradedant nuo elementarių žingsnių.

„Pradėsiu nuo archajiškos formos, tai yra ėjimas pėsčiomis. [...] Iki 2 kilometrų žmonės vaikšto pėsčiomis. Vilniuje žmonės tai nueina trumpesnį atstumą, nes susiduria su nepatogiomis sankryžomis, su estakadomis, žiedais. Reikėtų siekti, kad žmonės iš taško A į tašką B ateitų greičiau“, – pažymėjo Vilniaus meras.

Jis tvirtino, kad iš esmės reikėtų siekti, kad viešojo transporto kokybės gerinimu, kad vilniečiai ir miesto svečiai galėtų prioritetą skirti viešajam transportui arba tiesiog keliavimui pėsčiomis, dviračiais.

A. Zuokas tvirtino neatsisakantis minties Vilniuje įgyvendinti nemokamo viešojo transporto idėją. Tiesa, jis teigė, kad reikėtų skatinti ir kitas spūsčių mažinimo priemones – nemokamų transporto stovėjimo aikštelių įrengimą, automobilių dalijimosi paslaugas, dviračių trasų plėtrą.

J. Auškelio/LRT nuotrauka
J. Auškelio/LRT nuotrauka

Liberalas M. Nagevičius, kalbėdamas apie susisiekimo gerinimą sostinėje, teigė, kad viskas priklausytų nuo investuotojų.

„Jeigu atsiras investuotojas, kuris norės investuoti į metro ar tramvajų, tai tikrai galima tai daryti“, – teigė M. Nagevičius.

Atskleidė, kas dalyvautų seksualinių mažumų eitynėse

Kandidatai į Vilniaus merus ketvirtadienį diskutavo ir apie švietimo sistemos sostinėje vizijas.

Liberalas M. Nagevičius pabrėžė, kad Vilniaus miesto savivaldybė galėtų realizuoti savo turtą, tai yra akcijas įmonėse ir tokiu būdu būtų surasta daugiau pinigų švietimo sektoriui. Jis užsiminė, kad sostinės valdžia galėtų sudaryti vienodas sąlygas veikti tiek viešoms, tiek ir privačioms švietimo įstaigoms.

Konservatorius D. Kreivys akcentavo siekį praplėsti mokyklų tinklą besiplečiančiuose sostinės rajonuose. Jo manymu, didžiausią dėmesį reikėtų skirti mokytojams. Jie, pasak D. Kreivio turėtų turėti padėjėjus.

„Jeigu pažiūrėsime į Suomiją, tai šalia mokytojų yra asistentas ir jie moko mokinius dviese, kad tie, kurie mokosi geriau, galėtų judėti vienu greičiau, o tie, kurie mokosi lėčiau, jiems padėtų asistentai“, – kalbėjo D. Kreivys.

R. Girinsko manymu, kalbant apie švietimo sistemą, reikėtų nepamiršti ir neformaliojo ugdymo.

„Sporto mokykloje inventorius yra itin pasenęs. Mano vaikas gerai plaukia, spėkite, kuriame baseine jis Vilniuje plaukia? Jis važinėja į Elektrėnus“, – pateikė pavyzdį R. Girinskas.

Anot jo, būtina investuoti į infrastruktūrą, kuri leistų praplėsti neformalaus ugdymo spektrą sostinėje.

Dabartinis Vilniaus meras R. Šimašius neslėpė tikintis, kad dėl jo administracijos veiksmų, kurie, anot mero, leido praplėsti ugdymo sistemą Vilniuje, sostinėje švietimo situacija ir toliau gerės.

„Man atrodo, kad labai pagrįsta tikėtis, jog mūsų vaikai gautų geriausią išsilavinimą. Jeigu šeima išvažiavo prieš dešimt metų, jie turėtų norėti grįžti dėl geriausio jų vaikų išsilavinimo.“, – teigė R. Šimašius.

A. Zuokas savo ruožtu pakartojo, kad pusės Vilniaus mokyklų ugdymo lygis yra žemesnis negu Lietuvos vidurkis. Kaip vieną iš problemų jis įvardijo tai, kad dalis sostinės mokyklų yra per didelės.

„Tobula mokykla būtų 500-600 vaikų. Tai, aišku, yra ne vienos kadencijos klausimas, nes taip greitai tai nepadaroma“, – svarstė A. Zuokas.

Kandidatai į Vilniaus merus sulaukė klausimų ir iš diskusiją stebėjusių žmonių. Vienas jų klausė, ar politikai dalyvaus seksualinių mažumų atstovų eitynėse „Baltic Pride“ Vilniuje.

A. Zuokas tvirtino, kad eitynėse nedalyvaus, bet sveikino, kad leista organizuoti tokias eitynes. R. Šimašius tvirtino planuojantis dalyvauti eitynėse.

„Svarbu, kad tai vyktų ir pats planuoju dalyvauti eitynėse“, – teigė R. Šimašius.

Konservatorius D. Kreivys pažymėjo nedalyvausiantis minėtame renginyje, tačiau jam iš esmės neprieštarauja.

Liberalas M. Nagevičiaus pareiškė, kad „Baltic Pride“ eitynėms nesipriešina ir jose dalyvaus.

R. Girinską šis klausimas prajuokino, nes, jo manymu, klausimas yra provokuojantis.

„Tai yra žmogaus teisės, bet vis dėlto ne meras turi spręsti duos dalykus. [...] Turi būti diskusija su visuomene dėl to“, – kalbėjo R. Girinskas.

lrt.lt
KANDIDATAI Į MERUS MERO RINKIMAI VILNIAUS MERAS SAVIVALDOS RINKIMAI VILNIUS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Savivalda
Artėjant Tarptautinei mokytojo dienai, jau tradicija tampa pagerbti geriausius Vilniaus metų mokytojus, ikimokyklinių įstaigų pedagogus, ugdymo įstaigų vadovus bei tėvus/globėjus. Vilniaus metų mokytojo vardas suteikiamas iniciatyviausiems Mokytojams už profesinę veiklą, kuri pasižymi išskirtine kokybe ir kūrybiškumu bei aktyvų dalyvavimą mokyklos bendruomenėje ir visuomeninėje veikloje. Šio vardo suteikimo tikslas – įvertinti mokytojo veiklos pasiekimus i...
Įvykiai
Šią savaitę sostinė kviečia vilniečius ir miesto svečius žengti neišmintais takais: kartu su profesionaliais gidais aplankyti ne miesto centrą, o Justiniškes, Šeškinę, Vilkpėdę, Grigiškes ir kitus mažiau turizmui įprastus miesto rajonus. Nemokamos ekskursijos po daugiau nei dvi dešimtis Vilniaus rajonų vyks nuo antradienio iki sekmadienio. Tai – dalis programos, skirtos rugsėjo 27-ąją minimai Pasaulinei turizmo dienai, kurią sostinė šiemet dedikuoja geresn...
Įvykiai
Rugsėjo 22 d., Tarptautinę dieną be automobilio, vilniečiai ir sostinės svečiai visais autobusais ir troleibusais keliaus nemokamai. Taip Vilnius sveikina miestiečius ir Europos judumo savaitės proga skatina judėti darniai, išbandyti rekordiškai atsinaujinusį viešąjį transportą – mieste jau važiuoja apie 70 proc. naujų autobusų. „Sostinėje vyksta daugybė veiklų, kad žmonės po miestą judėtų patogiai, nepriklausomai nuo to, kokį būdą pasirinks – viešuoju tra...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 80 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 31 iš jų registruotas Šiaulių, 15 Vilniaus, 14 Kauno, 7 Panevėžio apskrityse. Tuo metu, Klaipėdos apskrityje registruoti 6 COVID-19 atvejai, Telšių – 4, dar po 1 – Tauragės, Alytaus ir Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 65 asmenys. 14 asmenų užsikrė...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 49 iš jų registruoti Šiaulių, 31 Vilniaus, 12 Kauno, 5 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 78 asmenys. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią registruoti 4 įvežtiniai...
Būstas
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto butų. Ketvirtuoju etapu, į kurį „Omberg“ investavo 8 mln. eurų,...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią Panevėžio apskrity...
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...