Vilniaus naujakurių dilema: naujos statybos ar senos statybos butas?

Tarp nesibaigiančių ginčų objektų, tokių kaip vasaros ar žiemos laikas, višta ar kiaušinis, „Žalgiris“ ar „Rytas“, be didesnių nesutarimų galime įterpti amžiną būsto ieškančių gyventojų dvejonę: rinktis naujos statybos, tačiau mažesnio ploto, ar seniau statytą, bet erdvesnį butą?

Specialistų teigimu, leidžiant vakarus prie nekilnojamojo turto skelbimų svarbu pasverti daugybę skirtingų faktorių.

„Kiekvienas pirkėjas turėtų racionaliai įsivertinti, kokie atrankos kriterijai jam svarbiausi: kaina, plotas, vieta, aplinka, inžineriniai sprendimai, išplanavimas, energetinis efektyvumas, vieta automobiliui ir vaikų žaidimams, bendruomenės erdvės – egzistuoja dešimtys parametrų, jų svarbumą susidėliojus galima susikurti aiškią viziją, kurią belieka įgyvendinti“, – vardija vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ pardavimų direktorius Mantas Umbrasas.

Didesnė kaina ar užprogramuotos problemos

Vienas iš svarbiausių kriterijų pirkėjams renkantis nekilnojamąjį turtą tebėra kaina. Anot rinkos specialistų, dažniausiai Vilniuje nuperkami butai taip vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose, kur senos ir naujos statybos pastatuose kaina už kvadratinį metrą gali skirtis nuo kelių šimtų iki pusės tūkstančio eurų.

„Šiuo metu sostinėje miegamuosiuose rajonuose senos statybos butai kainuoja apie 900– 1200 eurų už kvadratinį metrą, o naujos – apie 1300–1700 eurų“, – skaičius atskleidžia didžiausios turto vertinimo bendrovės Lietuvoje „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka.

Jo pastebėjimu, senos ir naujos statybos pastatų palyginimas savaime negarantuoja, kad senas daugiabutis namas būtinai bus nekokybiškas, o naujas – tik geras.

„Tačiau paprastai sovietinės statybos namai iš tiesų turi prastesnę šilumos ir garso izoliaciją, šviežio oro cirkuliaciją, ne tokį patogų arba šiuolaikiškų poreikių neatliepiantį vidaus išplanavimą, senas ir dažnai gerokai susidėvėjusias inžinerines sistemas, o laiptinės dažnai bus nerenovuotos, jų būklė, kvapai ir apskritai estetinis vaizdas – nepatrauklus.

Senesnių daugiabučių, ypač aukštesnių, devynių aukštų, namų kvartaluose didelė problema yra automobilių stovėjimas. Tai natūralu, kadangi didelė dalis tokių daugiabučių rajonų buvo suplanuoti neatsižvelgiant į tokį automobilių stovėjimo vietų poreikį, koks bus reikalingas po kelių dešimčių metų“, – pagrindines problemas pažymi A. Šapoka.

Kita vertus, pastebi specialistas, iš tiesų aktyvios bendrijos tuo rūpinasi pačios ir siekia arba renovuoti namus, arba bent iš dalies spręsti namo aplinkos, parkingo, pastatų inžinerijos modernizavimo problemas. Vis dėlto, kai kurios problemos – kaip aplinkos erdvės nefunkcionalumas – yra tiesiog užprogramuotos dar planavimo stadijoje.

M. Umbraso teigimu, šiuolaikiniai nekilnojamojo turto plėtotojai turėjo pakankamai laiko ir patirties įvertinti didžiausią miegamųjų rajonų problematiką, todėl dabar statomi būstai dar planavimo stadijoje eliminuoja didžiąją dalį trukdžių. Kitas dalykas – pasikeitę dabartinių naujakurių lūkesčiai formuoja naujus iššūkius vystytojams.

„Pavyzdžiui vystant „LightHouse III“ projektą Šeškinės ir Fabijoniškių sandūroje parkavimo vietų poreikis buvo sprendžiamas automobilius iškeliant į požemines aikšteles, o vietoje jų sukuriant poilsio, bendruomenės laisvalaikio ir vaikų žaidimo erdves, kai kada – ir ant stogų. Taip plėtotojai vienu sprendimu eliminuoja kelias problemas“, – sako žinovas.

Svarstykles kiek išlyginti gali renovacija

Kitas svarbus kriterijus, kurį mini specialistai, taip pat atsiremia į pinigus. Energetiškai efektyvus namas su kiekviena sąskaita piniginėje sutaupo sumą, kuri metu pabaigoje gali pasiekti ir keturženklę išraišką, palyginus su ne tokiu efektyviu pastatu. Tad jeigu naujos statybos namuose dažniausiai bus taikomos terminį efektyvumą didinančios priemonės, iš karto sumontuoti aukštomis izoliacinėmis savybėmis pasižymintys langai, o butuose įdiegtos individualios šildymo sistemos bei išmanūs sąnaudų stebėjimo sprendimai, tai renkantis būstą senesniuose pastatuose patartina kritiškai įvertinti jų būklę ir pasidomėti renovacijos perspektyvomis.

„Taupumas priklauso nuo namo būklės ir šildymo tipo. Renkantis butą sename name, verta atkreipti dėmesį, kad išlaidų skirtumai bus mažesni, jei daugiabutis yra kompleksiškai renovuotas: pakeisti viso namo butų ir laiptinės langai, apšiltintos sienos, stogas, pamatai, rūsio lubos, netgi vamzdynai, kapitaliai renovuotas ir modernizuotas šilumos mazgas, šilumos kiekį reguliuojantis pagal lauko temperatūrą. Tokiu atveju energetinis namo efektyvumas gali prilygti ir visiškai naujam, moderniam pastatui. Kitu atveju išlaikymo sąnaudos, lyginant su analogiško ploto butu naujame name, gali skirtis keliais šimtais, retesniais atvejais perkopiant ir 1000 eurų per metus“, – skaičiuoja A. Šapoka.

Jo teigimu, kruopštus įvertinimas, ar senas namas renovuotas, ar ne, ir kokie darbai jame atlikti renovacijos metu, gali nulemti ir galimybę būstą nesunkiai parduoti ateityje. Be šio kriterijaus, suprantama, vienas svarbiausių ilgalaikėje perspektyvoje yra namo vieta.

„Arčiau centro esančiuose rajonuose (Žirmūnuose, Antakalnyje) senos statybos mūrinių namų likvidumas ir ilgalaikėje perspektyvoje neturėtų mažėti. Nors vien namo statybos metai savaime neparodo išliekamosios vertės – šiandien rinkoje galima rasti visiškai naujus, bet kokybiniais parametrais tikrai ne ką geresnius už seną statybą projektus, tačiau žvelgiant bendrai, be abejo, išliekamoji vertė ir likvidumas yra didesnis kokybiškai pastatytų naujos statybos daugiabučių nei senų namų“, – teigia A. Šapoka.

Kas ką perka?

Ekspertų teigimu, tipiškas naujos statybos būsto pirkėjas yra 25-40 metų amžiaus, dažniausiai turtą įsigyjantis su banko paskola.

„Mūsų statistika rodo, kad „LightHouse“ projektuose 26-35 m. amžiaus pirkėjai sudaro didžiausią grupę – apie 40 procentų. Dažnai tai – jaunos šeimos arba jų dar nesukūrę, tačiau pirmąjį nuosavą būstą perkantys asmenys“, – duomenimis dalijasi M. Umbrasas.

A. Šapokos teigimu, paprastai tokius butus perka šeimos, kurių pajamos viršija bent 2 000 eurų. Tokie pirkėjai renkasi naujos statybos būstą arba kotedžus miesto periferijoje.

„Senos statybos namuose butus dažniau renkasi 30-45 metų amžiaus naujakuriai, kurie taip pat naudojasi kreditavimu, tačiau, mūsų pastebėjimu, tokių pirkėjų santykinai yra mažiau nei perkančių naujos statybos butus“, – apibendrina A. Šapoka.

Nemokami Vilniaus skelbimai

Darnu Group
AUDRIUS ŠAPOKA NEKILNOJAMAS TURTAS VILNIAUS DAUGIABUČIAI MANTAS UMBRASAS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Savivalda
Artėjant Tarptautinei mokytojo dienai, jau tradicija tampa pagerbti geriausius Vilniaus metų mokytojus, ikimokyklinių įstaigų pedagogus, ugdymo įstaigų vadovus bei tėvus/globėjus. Vilniaus metų mokytojo vardas suteikiamas iniciatyviausiems Mokytojams už profesinę veiklą, kuri pasižymi išskirtine kokybe ir kūrybiškumu bei aktyvų dalyvavimą mokyklos bendruomenėje ir visuomeninėje veikloje. Šio vardo suteikimo tikslas – įvertinti mokytojo veiklos pasiekimus i...
Įvykiai
Šią savaitę sostinė kviečia vilniečius ir miesto svečius žengti neišmintais takais: kartu su profesionaliais gidais aplankyti ne miesto centrą, o Justiniškes, Šeškinę, Vilkpėdę, Grigiškes ir kitus mažiau turizmui įprastus miesto rajonus. Nemokamos ekskursijos po daugiau nei dvi dešimtis Vilniaus rajonų vyks nuo antradienio iki sekmadienio. Tai – dalis programos, skirtos rugsėjo 27-ąją minimai Pasaulinei turizmo dienai, kurią sostinė šiemet dedikuoja geresn...
Įvykiai
Rugsėjo 22 d., Tarptautinę dieną be automobilio, vilniečiai ir sostinės svečiai visais autobusais ir troleibusais keliaus nemokamai. Taip Vilnius sveikina miestiečius ir Europos judumo savaitės proga skatina judėti darniai, išbandyti rekordiškai atsinaujinusį viešąjį transportą – mieste jau važiuoja apie 70 proc. naujų autobusų. „Sostinėje vyksta daugybė veiklų, kad žmonės po miestą judėtų patogiai, nepriklausomai nuo to, kokį būdą pasirinks – viešuoju tra...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 80 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 31 iš jų registruotas Šiaulių, 15 Vilniaus, 14 Kauno, 7 Panevėžio apskrityse. Tuo metu, Klaipėdos apskrityje registruoti 6 COVID-19 atvejai, Telšių – 4, dar po 1 – Tauragės, Alytaus ir Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 65 asmenys. 14 asmenų užsikrė...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 49 iš jų registruoti Šiaulių, 31 Vilniaus, 12 Kauno, 5 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 78 asmenys. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią registruoti 4 įvežtiniai...
Būstas
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto butų. Ketvirtuoju etapu, į kurį „Omberg“ investavo 8 mln. eurų,...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią Panevėžio apskrity...
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...