Vilniaus universitetas kviečia prisidėti prie unikalių gaublių išsaugojimo

Vilniaus universitetas kviečia prisidėti prie unikalių gaublių išsaugojimo, vilniuje.info

Vilniaus universitetui (VU) priklauso keturi senosios observatorijos gaubliai – unikalūs Europos mokslo istorijos paminklai, išgyvenę sudėtingus istorinius laikotarpius ir išlikę iki šių dienų. Gaubliams, menantiems XVII–XVIII a., labai reikia atidaus specialistų rūpesčio – gaublius būtina ne tik restauruoti, bet ir apsaugoti specialiais gaubtais nuo kenksmingo aplinkos poveikio.

Seniausieji poriniai dangaus ir žemės gaubliai pagaminti vieno žymiausių olandų kartografijos aukso amžiaus kūrėjų ir XVII a. Europos spaustuvininkų Vilemo Jansono Blau kartografijos dirbtuvėse Amsterdame 1622 m. Jie labai vertinami visame pasaulyje dėl meistriškai išraižytų spalvintų vario graviūrų ir dėl to, kad buvo nuolat pildomi naujausiais atradimais.

Kiti du poriniai gaubliai pagaminti vokiečių kilmės kartografo, mechaniko, karališkojo matematiko Jano Frederiko Enderšo 1750 m. ir dedikuoti Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Augustui III. Šie gaubliai atspindi ypatingą laikotarpį ir yra itin reti – J. F. Enderšas juos pagamino vos kelis.

Unikalus mokslo ir kultūros istorijos paveldas svarbus ne tik Lietuvos, bet ir Europos mokslo istorijai, įprasmina mūsų šalies mokslo ir tarptautinius ryšius, mecenatystės tradicijas. Tęsdama šias tradicijas, Vilniaus universiteto biblioteka kartu su Vilniaus universiteto fondu inicijuoja trūkstamų lėšų (18 tūkst. eurų) rinkimą. Vilniaus universitetas jau numatė dalį reikiamų lėšų gaubliams restauruoti, tačiau mums labai reikalinga pagalba išsaugant šį istorinį paveldą ateities kartoms.

Kviečiame prie šios akcijos prisidėti visus galimus rėmėjus ir mecenatus, kuriems rūpi paveldo išsaugojimas ateities kartoms. Nedelskime, nes laikas negailestingas.

Susidomėjusius kviečiame apžiūrėti gaublius sausio 21–25 d. (būtina išankstinė registracija).

Visi rėmėjai bus pakviesti į restauruotų gaublių pristatymo renginį Vilniaus universiteto bibliotekoje.

Kontaktinis asmuo:Vilniaus universiteto bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyriaus vadovė Jonė Šulcaitė-Brollo, tel. (8 5) 268 7133, el. p. [email protected]

Prie gaublių restauravimo prisidėti galite pervesdami lėšas į šią sąskaitą:

Paramos fondas Vilniaus universiteto fondas

Įmonės kodas 304222713

Buveinės adresas: Universiteto g. 3, Vilnius, Lietuva

Sąskaitos Nr. LT827300010146412805 (Swedbank)

Rėmimo paskirtis: VU gaublių restauravimo ir išsaugojimui projektui

Vilniaus universitetas
VU GAUBLIAI AKCIJA REMĖJAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.