Susipažink su Vilniumi: Jono Meko Skersvėjis

Jono Meko Skersvėjis, vilniuje.info
Jono Meko Skersvėjis

Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Šiuo pavadinimu įamžinti Jono Meko nuopelnai Lietuvai. Pavadinimas takui suteiktas 2010 m. balandžio pirmąją dieną. Taip pat yra įamžintas ir „Fluxus“ meno judėjimo pradininkas Jurgis Mačiūnas. 2007 m. tiltelis jungiantis Dailės akademiją su Sereikiškių parku pavadintas „Fluxus“ vardu.

Jonas Mekas (1922 - 2019 m.) – žymus lietuvių kilmės avangardinio kino kūrėjas, gyvenęs ir dirbęs Niujorke. 1949 m. pabaigoje iš Vokietijos, kur pateko 1944 m., buvo nacių suimtas ir laikomas priverstinių darbų stovykloje, vėliau redagavo žurnalą „Žvilgsniai“, 1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, apsistojo Bruklino rajone Niujorke. Praėjus dviem savaitėms po atvykimo pasiskolino pinigų, įsigijo 16 mm filmavimo kamerą ir pradėjo fiksuoti savo gyvenimo momentus.

Susipažink su Vilniumi: Jono Meko Skersvėjis, nuotrauka-1

Gyvendamas Niujorko centre susidomėjo kaimynystės kino teatruose rodomais avangardiniais filmais ir 1956 m. pradėjo kurti savo filmus. J. Mekas tapo viena iš Amerikos avangardinio filmo vedančių personų, ir dirbo įvairiuose su filmo kuravimu susijusiuose darbuose. Mekas artimai bendravo ir dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warhol, Nico, Allen Ginsberg, Yoko Ono, John Lennon ir Salvador Dalí.

Susipažink su Vilniumi: Jono Meko Skersvėjis, nuotrauka-2

Jonas Mekas, nors ir būdamas pasaulio žmogumi, palaikė prasmingus ryšius su Lietuva. Jis padėjo Lietuvos menininkams siekti aukštumų kino srityje. Niujorke pas jį stažavosi jaunieji Lietuvos režisieriai.

Susipažink su Vilniumi: Jono Meko Skersvėjis, nuotrauka-3

Renginiai Vilniuje

VilniusGo
JONAS MEKAS SKERSVĖJIS VILNIAUS ISTORIJA SUSIPAŽINK SU VILNIUMI VILNIAUS PASTATAI UŽUPIS ĮDOMYBĖS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.