Tik antstolės dėka neįgalusis vilnietis neišmestas į speigą

Socialiai pažeidžiamų asmenų iškeldinimo problemos žiemą šiurpina stingdančiais pavyzdžiais. Beveik nevaikštantis Vilniaus rajono gyventojas turėjo būti su lova išneštas į speigą, nes teismo išduotame vykdomajame rašte 62-ejų neįgalų vyrą nurodoma iškeldinti nesuteikiant jokios gyvenamosios vietos.

Teismo sprendimą vykdanti antstolė Virginija Meškauskienė 2018 m. gruodžio 18 d. patvarkymu sustabdė priverstinio iškeldinimo vykdymą, kol namų netenkančiam vyrui bus suteiktas kitas būstas. Tačiau iškeldinimo siekianti bendrovė su tokiu antstolės sprendimu nesutinka. 2019 m. sausio 16 d. antstolei buvo pranešta, kad iškeldinamojo bute išjungtas elektros tiekimas. Teisę gyventi vieno kambario bute vyras prarado neapdairiai pasirašęs rizikingą sandorį, kuriuo pasinaudojant jo butas buvo įkeistas ir vėliau parduotas.

Antstolė sausio 22 d. raštu kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Vilniaus rajono savivaldybės administraciją, seniūniją,  ir kitas suinteresuotas institucijas.

Sausio 28 d. antstolė sulaukė skambučio iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kurios atstovė pažadėjo, kad iškeldinamu žmogumi bus pasirūpinta.

Bet padėdami tik vienam žmogui, neišspręsime problemos iš esmės. Iškeldinimų skauduliui gydyti reikia kompleksinių priemonių, pradedant teisiniu reglamentavimu ir baigiant minimalių asmens gyvenimo poreikių užtikrinimu praktikoje,– pabrėžia antstolė Virginija Meškauskienė.

2018 m. antstoliams pateikti 1922 sprendimai dėl priverstinio iškeldinimo, 2017 m. – 1852 sprendimai. Įprastai teismai nurodo priverstinai iškeldinti iš būsto asmenis arba visas šeimas, nesuteikiant kito gyvenamojo ploto. Apie 80-90 proc. reikalavimų iškeldinti antstoliams pateikia savivaldybės. Civilinio proceso kodeksas nesuteikia antstoliams teisės atidėti iškeldinimo vykdymo savo iniciatyva. Todėl iškeldinimo neforsuojantys antstoliai rizikuoja susilaukti drausminių sankcijų. Nors antstoliams socialinės funkcijos nėra priskirtos, jiems dažnai  tenka patiems ieškoti socialinio būsto, globos namų, slaugos namų ar kitos pastogės, kur būtų galima apgyvendinti iškeldinamąjį.

Kaip primena antstolė V. Meškauskienė, Lietuvos antstolių rūmai apie valstybės pareigą pasirūpinti iš būsto iškeldinamais žmonėmis kalba jau penkioliktus metus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Savivaldybių asociacijos dėmesys į šią problemą atkreiptas dar 2005 metais. 2007 metais Lietuvos antstolių rūmai parengė ir Seimo žmogaus teisių komitetui pateikė Civilinio proceso kodekso 627 str. pakeitimo projektą, siūlydami  antstoliui suteikti galimybę sustabdyti arba atidėti vykdomąją bylą dėl iškeldinimo, „jeigu yra sprendžiamas socialinio būsto suteikimo klausimas“. Vėliau klausimas ne kartą akcentuotas bendraujant su valstybės institucijomis, tačiau esminių sprendimų iki šiol nesulaukta.

Problemą aštrina tai, kad Lietuvoje nėra aiškiai suformuotos socialinės globos bei socialinio būsto suteikimo ar nuomos sistemos. Socialinio būsto lyginamoji dalis Lietuvoje vidutiniškai yra kelis kartus mažesnė, negu kitose Europos Sąjungos šalyse.

Anstolių rūmai
TEISMAI ANSTOLIAI TEISMO SPRENDIMAS VIRGINIJA MEŠKAUSKIENĖ ĮVYKIAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Kepame Velykų pynę: populiari ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje Jei vis dar ieškote idėjų, kuo papildyti Velykų meniu, šis kepinys neabejotinai papuoš stalą ir sukurs šventinę atmosferą. Ne veltui nostalgiškai skani Velykų pynė nuo neatmenamų laikų puikuodavosi ne tik ant mūsų protėvių stalo, bet buvo ir tebėra tikra pažiba įvairiose tautose. Tiesa, pasaulio virtuvėje šios mielinės pynutės receptūros ir pavadinimai skiriasi, tačiau visų jų skonis ir sukel...
Įvykiai
Šiandien 20.53 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Vasario 16-osios g. 4 atvira liepsna dega butas pirmame aukšte. Gaisro metu nukentėjo moteris.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvykiai
"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.  Pakeitimai daromi bendradarbiaujant su už skrydžių saugą atsakingomis Lietuvos institucijomis bei Lietuvos oreivių draugija.  Siekiant užtikrint skrydžių saugą, naujoji tvarka numato šiuos pa...
Įvykiai
Akcinė bendrovė Lietuvos paštas tęsia savo veiklos efektyvinimą bei modernizavimą: penktadienį Vilniaus Akropolyje duris atvėrė erdvus naujos koncepcijos pašto skyrius, kuriame galima atlikti įvairias finansines operacijas ir siųsti bei atsiimti pašto siuntas.  „Vilniaus Akropolyje iki šiol veikė du pašto skyriai: 36 kv. m prieš MAXIMA parduotuvę ir 30 kv. m prieš „Deichmann“ parduotuvę, tačiau nenutrūkstantis lankytojų srautas ir įvairesnių pašto paslaugų...
Sportas
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis. – Bent jau man dėmesys visada trukdydavo. Lietuvoje pastebėjau, kad mane irgi žmonės atpažįsta. Pažiūri, pabaksnoja pirštais ir nueina. Lietuviai kuklūs“. Paskutinį kartą M. Žaromskis gimtinėje kovojo 2008-aisiais, kai „BUSHIDO Hero‘s“ turnyre pirmajame raunde nokautavo lenką Jedrzejų Kubskį. „Tai vyko senokai, tačiau viską prisimenu tarsi tai būtų vykę vakar“, – n...
Įvykiai
Šiandien 13.57 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kavarijų ir Žalgirio g. sankirtoje, po sudarytos avarinės situacijos,   staigiai stabdant keleiviniam autobusui salone nukrito ir  susižalojo vyras ir moteris.  Informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausijam policijos komisariatui.
Verslas
Didžiausiame Baltijos šalyse prekybos ir pramogų centre Vilniaus „Akropolyje“ vykdomo atnaujinimo projekto „Akropolis persirengia“ metu jau įvykdyta 70% suplanuotų komercinio ploto atnaujinimo darbų, viena po kitos atidaromos atsinaujinusios parduotuvės. Šią savaitę prekybos ir pramogų centre naujose patalpose atsidaro didžiausia Lietuvoje, naujos koncepcijos „Lindex“, nauja „Denim Dream“, atsinaujinusi „Sterntaler“ parduotuvė ir modernus „Lietuvos pašto“...
Įvykiai
Vilniaus universiteto (VU) Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorija balandžio 8 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos III kurso kariūnams surengė simuliacinius kibernetinio saugumo mokymus. Kariūnai išbandė VU Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorijos sukurtą simuliacinį žaidimą „#ksl.d“ – vyko simuliacinės pratybos (angl. TableTop eXercises TTX) kibernetinio saugumo tema. Pasak šių pratybų organizatoriaus VU In...
Gamta
Š. m. balandžio 27 d. gyventojai kviečiami sodinti mišką – šią dieną visoje Lietuvoje vyks „Nacionalinis miškasodis 2019“. Tai jau kelerius metus iš eilės LR Aplinkos ministerijos ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos organizuojama miško sodinimo šventė, įprasminanti bendrą visuomenės ir miškininkų rūpestį mišku ir palikimu ateities kartoms.  „Kviečiu visus gamtos ir miško mylėtojus surasti laiko ir pasodinti medelį. Mūsų šalyje auga gražūs miškai, kuriais didž...