Vilniuje esanti baltarusių gimnazija švenčia 100 metų sukaktį

Šiandien vienintelė Lietuvoje baltarusių gimnazija švenčia įspūdingą 100 metų sukaktį sostinės Rotušėje. Šventė dviguba, nes šiandien besivadinančiai Pranciškaus Skorinos gimnazijai  sukanka 25-eri. Į šventę rinkosi ne tik mokyklos bendruomenė, atvyko ir Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol, buvę gimnazistai ir mokytojai, visus pasveikino sostinės meras Remigijus Šimašius.

„Po keleto metų Vilnius švęs savo 700 metų jubiliejų – prisiminsime didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškus, kuriuos jis pasirašė kaip lietuvių ir rusėnų kunigaikštis. Kitąmet gegužę švęsim 500 metų jubiliejų – minėsim Pranciškaus Skorinos spaustuvės įsteigimo sukaktį. Lietuvius su baltarusiais sieja ilga graži istorija, draugystė, bendros kovos, siekis kartu atkurti Nepriklausomybę. Vilnius yra vienintelis miestas pasaulyje, kuriame baltarusiai gali mokytis savo gimtąja kalba už Baltarusijos sienų, todėl mums didelė garbė būti rūpestingu, svetingu miestu. Tikiu, kad gimnazija ir toliau klestės ir augs“, – sveikino sostinės meras R. Šimašius.

Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja mokyklos direktorei Dianai Stachnovič perdavė 1 tūkst. eurų vertės dovanų čekį nuo savivaldybės, skirtą gimnazistų edukacinei veiklai.

„Šiandien minime dvi itin svarbias mūsų gimnazijai datas – šimtmetį nuo įsteigimo ir 25 metus nuo atgimimo. 100 ir 25 – tai ne vien tik skaičius, tai didelis darbas, atsakomybė. Ir toliau turime tikslų – saugoti savo tautiškumą, savo kalbą ir tuo pačiu metu išugdyti sąmoningus Lietuvos piliečius. Ačiū visiems už tai, kad šiandien galime švęsti“, – kalbėjo gimnazijos direktorė D. Stachnovič.

Įspūdingą 100 metų jubiliejų švenčiančią vienintelę baltarusių gimnaziją 1919 metais įkūrė Pagalbos nukentėjusiems nuo karo baltarusių draugija. Mokyklą Bazilijonų rūmuose (dabar Aušros Vartų g.) leido įkurti Mykolas Biržiška, tuomet ėjęs Švietimo ministro pareigas.

Gimnazija veikė iki 1944-ųjų metų, iki kol ją uždarė Lietuvą okupavę sovietai. Sovietmečiu daugelis pedagogų buvo ištremti į Sibirą. Po to ilgus metus mokykla neveikė, tačiau atkūrus Nepriklausomybę, 1994 metais aktyvios baltarusių bendruomenės dėka mokykla atnaujino savo veiklą ir buvo pavadinta Vilniaus 68-ąja vidurine mokykla. Atkurta mokykla įsikūrė Karoliniškėse, jai tuo metu vadovavo Galina Sivalava.

Pagrindinė mokomoji kalba gimnazijoje išliko baltarusių, tačiau dalis dalykų dėstoma ir lietuvių kalba. Gimnaziją lanko mokiniai nuo 1-os iki 12-os klasės, daugelis jų – baltarusių tautybės arba iš mišrių šeimų, tačiau čia mokosi ir rusų, lenkų, totorių tautybės vaikai. Mokykloje daug dėmesio skiriama tautinės tapatybės puoselėjimui. Šiuo metu P. Skorinos gimnaziją lanko apie 200 mokinių, dirba 34 mokytojai.

Pranciškaus Skorinos vardas sostinės Tarybos sprendimu mokyklai suteiktas 2013 m., tais pačiais metais mokykla buvo pertvarkyta į gimnaziją.

P. Skorina – Baltarusijoje, Polocke gimęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės veikėjas gyvenęs Vilniuje. Burmistro Jokūbo Babičiaus namuose, Vilniuje P. Skorina įkūrė pirmąją spaustuvę Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Čia jis išspausdino pirmąją knygą Lietuvoje rusėnų – senąja baltarusių – kalba. Būtent P. Skorinos leidiniai pradėjo knygų spausdinimo tradiciją Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Pagerbiant šį iškilų asmenį, Naujamiesčio seniūnijoje yra P. Skorinos vardu pavadinta gatvė. 1973 m. Senamiestyje, vadinamajame Spaustuvės kiemelyje, esančiame Stiklių g. 4 pastatyta rausvo granito dekoratyvinė skulptūra „Metraštininkas“ (skulpt. Vaclovas Krutinis), skirta P. Skorinai. Istorinė asmenybė pagerbta ir gimtojoje Baltarusijoje, kur jam skirti paminklai pastatyti Polocke, Minske ir Lydoje.

Lietuvoje gyvena daugiau kaip 2000 baltarusių.

Vilniaus miesto savivaldybė
SKORINOS GIMNAZIJA BALTARUSIŲ GIMNAZIJA VILNIAUS MERAS JUBILIEJUS ĮVYKIAI BALTARUSIAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Lietuvos futbolo A lygos septintajame ture akis į akį stojo du pirmame ketverte įsitaisę klubai – Vilniaus „Žalgiris“ bei „Kauno Žalgiris“. Vilniečiai įrodė savo pranašumą ir užtikrintai įveikė varžovus rezultatu 3:1 (2:1). Dvikova svečiams prasidėjo šaltu dušu: jau 2-ąją minutę kauniečiai grubiai suklydo savo aikštės pusėje, kamuolį perėmė Matas Vareika ir vienu lietimu šį pasiuntė Pau Moreriui, kuris tiksliu smūgiu į tolimąjį vartų kampą išvedė „Žalgirį“...
Laisvalaikis
Kepame Velykų pynę: populiari ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje Jei vis dar ieškote idėjų, kuo papildyti Velykų meniu, šis kepinys neabejotinai papuoš stalą ir sukurs šventinę atmosferą. Ne veltui nostalgiškai skani Velykų pynė nuo neatmenamų laikų puikuodavosi ne tik ant mūsų protėvių stalo, bet buvo ir tebėra tikra pažiba įvairiose tautose. Tiesa, pasaulio virtuvėje šios mielinės pynutės receptūros ir pavadinimai skiriasi, tačiau visų jų skonis ir sukel...
Įvykiai
Šiandien 20.53 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Vasario 16-osios g. 4 atvira liepsna dega butas pirmame aukšte. Gaisro metu nukentėjo moteris.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvykiai
"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.  Pakeitimai daromi bendradarbiaujant su už skrydžių saugą atsakingomis Lietuvos institucijomis bei Lietuvos oreivių draugija.  Siekiant užtikrint skrydžių saugą, naujoji tvarka numato šiuos pa...
Įvykiai
Akcinė bendrovė Lietuvos paštas tęsia savo veiklos efektyvinimą bei modernizavimą: penktadienį Vilniaus Akropolyje duris atvėrė erdvus naujos koncepcijos pašto skyrius, kuriame galima atlikti įvairias finansines operacijas ir siųsti bei atsiimti pašto siuntas.  „Vilniaus Akropolyje iki šiol veikė du pašto skyriai: 36 kv. m prieš MAXIMA parduotuvę ir 30 kv. m prieš „Deichmann“ parduotuvę, tačiau nenutrūkstantis lankytojų srautas ir įvairesnių pašto paslaugų...
Sportas
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis. – Bent jau man dėmesys visada trukdydavo. Lietuvoje pastebėjau, kad mane irgi žmonės atpažįsta. Pažiūri, pabaksnoja pirštais ir nueina. Lietuviai kuklūs“. Paskutinį kartą M. Žaromskis gimtinėje kovojo 2008-aisiais, kai „BUSHIDO Hero‘s“ turnyre pirmajame raunde nokautavo lenką Jedrzejų Kubskį. „Tai vyko senokai, tačiau viską prisimenu tarsi tai būtų vykę vakar“, – n...
Įvykiai
Šiandien 13.57 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kavarijų ir Žalgirio g. sankirtoje, po sudarytos avarinės situacijos,   staigiai stabdant keleiviniam autobusui salone nukrito ir  susižalojo vyras ir moteris.  Informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausijam policijos komisariatui.
Verslas
Didžiausiame Baltijos šalyse prekybos ir pramogų centre Vilniaus „Akropolyje“ vykdomo atnaujinimo projekto „Akropolis persirengia“ metu jau įvykdyta 70% suplanuotų komercinio ploto atnaujinimo darbų, viena po kitos atidaromos atsinaujinusios parduotuvės. Šią savaitę prekybos ir pramogų centre naujose patalpose atsidaro didžiausia Lietuvoje, naujos koncepcijos „Lindex“, nauja „Denim Dream“, atsinaujinusi „Sterntaler“ parduotuvė ir modernus „Lietuvos pašto“...
Įvykiai
Vilniaus universiteto (VU) Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorija balandžio 8 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos III kurso kariūnams surengė simuliacinius kibernetinio saugumo mokymus. Kariūnai išbandė VU Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorijos sukurtą simuliacinį žaidimą „#ksl.d“ – vyko simuliacinės pratybos (angl. TableTop eXercises TTX) kibernetinio saugumo tema. Pasak šių pratybų organizatoriaus VU In...