Per 20 metų Vilniaus knygų mugė sulaukė per 1 mln. lankytojų

Per du dešimtmečius Vilniaus knygų mugėje surengta per 5700 renginių ir apsilankė per 1 mln. lankytojų. Šiemet visų skaitančių, rašančių, kuriančių ir atsakymų į aktualiausius klausimus ieškančių vasario 21–24 d. Vilniaus knygų mugė lauks su dar ilgesniu penktadieniu, prie literatūros temų sugrįžusiu Diskusijų klubu ir daugiau kaip 500 renginių.

Taip svarbiausias šių metų naujienas, tendencijas bei lankytojų laukiančias jubiliejinės mugės staigmenas Vilniaus knygų mugės organizatoriai pristatė tradicinėje spaudos konferencijoje.

Tradicijos ir atradimai

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovo Gyčio Vaškelio teigimu, mugės istorija rodo, kad renginys tapo ne vien kultūriniu, bet ir valstybinės reikšmės įvykiu.

„Turbūt reikia pripažinti, kad ne kinas, o literatūra yra pagrindinis menas Lietuvoje. Juk knygų mugė prasidėjo kaip bendras Baltijos šalių projektas, tačiau toks, kokį jį pažįstame dabar, suklestėjo būtent Vilniuje. Istoriją rašėme visi kartu ir dabar net sunku patikėti, kad renginys užima visas „Litexpo“ sales. Stebimės ne tik mes patys, bet ir užsienio leidėjai negali atsistebėti, kad turėdami mažiau nei 3 milijonus  gyventojų vis dar leidžiame knygas savo kalba“, – spaudos konferencijoje sakė G. Vaškelis.

Pasak jo, viena svarbiausių mugės naujienų šiemet – trumpos literatūrinės dvikovos, pokalbių ciklas „Šortai“.

„Literatūrinė dvikova, kurioje niekas nežūva, o aštriai 15 minučių diskutuoja apie pasirinktą knygą. Tokie šiemet bus naujojo formato pokalbiai“, – sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas.

Mugės programą pristačiusi Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė taip pat teigė, kad mugė pasiruošusi lankytojus stebinti.

„Programoje daugiau nei 500 renginių. Viena gražiausių tradicijų, užgimusių 2008 m. – Diskusijų klubas, kurio vienas pirmųjų vedėjų buvo šviesios atminties profesorius, filosofas Leonidas Donskis Šiemet Diskusijų klube atsigręšime į pačią mugės esmę – į literatūrą ir knygas. Net penkios diskusijos bus skirtos skirtingiems žanrams ir literatūrinėms tendencijoms aptarti. Taip pat kalbėsime ir pačiais aktualiausiais nūdienos klausimais: kūrėjo laisvė ir atsakomybė, jos ribas, Europos tapatybė, dviguba pilietybė. Na, o sekmadienio diskusija kvies žvelgti į mugės ir knygos ateitį“, – programos akcentus pristatė A. Žilinskienė.

Pamėgti ir įvertinti užsienio svečiai

Lietuvos leidėjų asociacijos vykdančiosios direktorės Rūtos Elijošaitytės-Kaikarės teigimu, į mugę keturioms dienoms grįžta lietuviškai kuriantys rašytojai iš kitų šalių, o tarp svečių dominuoja kaimynai: latviai, estai, lenkai.

„Sulauksime, ko gero, garsiausios šiuolaikinės latvių rašytojos Noros Ikstenos su knyga „Motinos pienas“. Taip pat atvyksta Europos literatūros premijos laureatas Janis Jonevs, knygos „Jelgava 94“ autorius. Estiją atstovaus jau vienu iš mugės tradicinių svečių tituluojamas filosofas Reinas Raudas“, – iš kaimyninių šalių atvykstančius svečius vardijo R.Elijošaitytė-Kaikarė.

Taip pat lankytojai turės galimybę susitikti su nyderlandų rašytoju Hermanu Kochu, autoriumi iš Norvegijos Roy’umi Jacobsen’u, apie Lietuvą knygą parašiusiu vokiečiu Felixu Akermannu, slovėnų rašytoju Goranu Vojnovičium.

Ypatingo užsienio svečių dėmesio šiemet susilaukė ir Knygų šalies kūrybinė studija, į kurią, pasak G. Vaškelio, vienu metu sugūžėjo ilgai kviestos knygos meno žvaigždės.

„Marion Bataille, Katsumi Komagata – tai vos keli pasaulinio garso vardai, kartu su mūsų pačiais garsiausiais knygų kūrėjais šiemet lauks visų Knygų šalies kūrybinėje studijoje. Rengs dirbtuves, dalyvaus pokalbiuose. Ir man šie vardai tai ženklas, kad Vilniaus knygų mugės vardas jau skamba labai toli ir yra gerai žinomas pasaulyje“, – sakė G. Vaškelis.

Ilgesnis penktadienis ir pasigrojimai Muzikos salėje

Keturias dienas vyksianti mugė lankytojus penktadienį pakvies vakaroti dar ilgiau – iki pat 23 val.

„Šiemet mugėje penktadienį skelbiame dar ilgesniu penktadieniu. Vasario 22 d. nuo 21 val. Muzikos salėje vyks specialus renginys skirtas mugės jubiliejui „Naktis mugėje“. Įvaizdinti žodžių klavyrai. Žodis – kaip sapnas, kaip vizija“. Jungsime tekstą ir muziką, išgirsime, kaip skamba, kokias prasmes įgauna įgarsinti tekstai, kuriuos pristatys lietuvių poetai, ir įgarsins gerai žinomi muzikantai“, – vieną laukiamiausių mugės naujienų pristatė Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Tuo tarpu penkerių metų jubiliejų mugėje švenčianti Muzikos salė kvies ne tik bendrauti bet ir muzikuoti kartu su mylimais atlikėjais.

„Šiemet nebeturėsime skaidymo į žanrus, atskirų erdvių – viskas vyks greta. Rekordinis stendų skaičius ir jau dabar susitikimo su klausytojais laukiantys atlikėjai čia atveš naujausius savo albumus, o penktadienį vakare muzikuos visi kartu improvizuotame pasigrojime“, – Muzikos salės naujienas pristatė asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė.

Pasak M. Gembickienės, visą mugės renginių programą jau galima rasti ne tik internete, bet ir išmaniesiems telefonams skirtoje „Litexpo“ programėlėje, kurioje patogu žymėtis renginius, gauti priminimus, susidaryti savo renginių tvarkaraštį.

Kaip ir kasmet knygų bičiulių laukia trys specialūs mugės autobusai, kurie nuo Katedros aikštės (stotelė „Arkikatedra“) iki „Litexpo“ ir atgal lankytojus į mugę veš nemokamai.

Taip pat mugės dienomis maršrutu Ozo g. – „Litexpo“ kursuos papildomas miesto autobusas 177 R,  o stotelėje „Litexpo“ stos ir greitasis miesto autobusas 2G.

KNYGŲ MUGĖ LITEXPO AGATA ĮVYKIAI PARODA
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
1 žmogus rekomenduoja

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vilniaus savivaldybė sveikina Vilniaus apygardos teismo sprendimą atmesti UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ieškinį stadiono byloje, kuriuo mėginta stabdyti istorinį proveržį statyti Daugiafunkcį kompleksą ir užbaigti tris dešimtmečius trukusią Nacionalinio stadiono statybų epopėją. Po to, kai UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ kreipėsi į teismą, Vilniaus savivaldybė paprašė atmesti ieškinį kaip nepagrįstą ir priteisti patirtas bylinėjimosi išlaidas...
Įvykiai
Vakar prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m. plote įrengtos interjerų ekspozicijos atspindindčios tris vyraujančias interjero dizaino tendencijas. Jungtinis „Unideco“ namų apdailos centro bei „Interjeras.lt“ projektas parodos lankytojus kviečia susipažinti su naujausiais ir ma...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Šalčininkų rajono policijos komisariato pareigūnai sulaikė viešosios tvarkos pažeidimu (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 284 str.) įtariamą jauną vyrą. Jis policijai gerai žinomas, įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nuteistas už grasinimą nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą ir turto sunaikinimą visuotinai pavojingu būdu. Balandžio 22 d. apie 20 val. 30 min. Vilniaus apskrities policija ga...
Įvykiai
Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia savo tinklus ir tūkstančiams gyventojų suteiks galimybę jungtis prie naujų centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų. Skaičiuojama, kad 2019 metais, įgyvendinus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamo projekto tinklų plėtrą, iš viso bus nutiesta apie 25 km naujų vandentiekio tinklų ir beveik 31 km nuotekų tinklų. Patogumai, kurių iki šiol neturėjo, taps prieinami beveik...
Įvykiai
Sostinėje gegužės 2–4 dienomis laukia „Istorinės Vienybės“  savaitgalis –  bus minima gegužės 3-iosios Konstitucijos diena.  Vilniuje ir jo apylinkėse vyks diskusijos, seminarai, kvies gyventojus ir miesto svečius keliauti ir pažinti savo bei kaimynų kultūras. „Istorinės Vienybės“ savaitgalis organizuojamas pirmą kartą. Pirmąjį gegužės savaitgalį bus minima  svarbi data – 1791-ųjų gegužę priimtas pagrindinis Abiejų Tautų Respublikos įstatymas, laikomas pir...
Įvykiai
Šiandien 14.43  val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniaus m., Lvovo g. 38 iš daugiaukšties stovėjimo aikštelės iškrito lengvasis automobilis BMW X6.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai ir Vilniaus apskrities vyriausiajam  policijos komisariatui.
Laisvalaikis
Sostinės savivaldybės sukurta alternatyvaus Vilniaus tyrinėjimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“ balandžio 27–28 d kviečia į pirmąjį  miesto studijų savaitgalį. Į sostinę iš visos Lietuvos gyventojai kviečiami patogiai atvykti traukiniais ir dalyvauti nemokamose ekskursijose – gidai žada, kad Vilniaus savaitgalio studijos leis išvysti dar nepažintą sostinę. „Neakivaizdinis Vilnius“ iš viso paruošė apie 30 ekskursijų, į kurias gali registruotis visi, turi...
Įvykiai
Kuriant kokybišką ir prabangų interjerą svarbu ne tik tinkamai pasirinkti spalvas, medžiagas ir baldus, bet ir atsižvelgti į tai, kokioje aplinkoje ir miesto vietoje yra namai, teigia interjero specialistai. Trys interjero dizainerės – Ieva Viesulienė (interjero namai „Matilda“), Eglė Mišinytė ir Jurgita Mockutė (interjero namai „me2architects“) – įrengė keturis butus sostinės centre esančiame projekte „Pilies apartamentai“. Interjero dizainerės pasidalino...
Įvykiai
Nuo gegužės 6-osios Lukiškių skersgatvio dalyje – nuo Lukiškių skg. pastato Nr. 6 iki Gynėjų gatvės – įvedamas vienpusis eismas. Šie pokyčiai įvesti ilgai stebėjus ir analizavus eismo srautus šioje miesto dalyje, vairuotojų saugumą, prasilenkimo galimybes ir kitas eismo sąlygas. Įvedus naujus eismo organizavimo pokyčius, eismo sąlygos ir susisiekimo galimybės pagerės, o eismo dalyviai jausis saugesni. Lukiškių skersgatvyje bus įrengtos naujos įlaipinimo-iš...