Vilniaus gyvenimo tempas keičia naujakurių sprendimus

Specialistų teigimu, vis aukštesne sparta besisukančiame įvykių pasaulyje žmonės pradėjo labiau vertinti sau skiriamą laiką ir telkiasi arčiau vienas kito, formuoja bendruomenių ašis aplink svarbiausias kasdienes paslaugas, greta labiau išvystytos infrastruktūros.

Psichologas Olegas Lapinas pastebi, kad šiuolaikinio gyvenimo tempas dirbančius žmones beveik neišvengiamai verčia keltis į miestus ir kuo arčiau jų centrų.

„Mūsų laiko suvokimas nuo XIX amžiaus smarkiai pasikeitė. Vystantis technologijoms, kapitalizmui, laiką ėmėme suvokti kaip atkarpą tarp taškų, per kurią turime spėti kažką padaryti. Visos galimybės telkiasi miestuose, tad jau 200 metų žmonės koncentruojasi megapoliuose“, – kalba psichologas.

Vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ pardavimų direktoriaus Manto Umbraso pastebėjimu, aukštas gyvenimo tempas didmiesčių gyventojus skatina išsigryninti savo prioritetus ir pasiskaičiuoti realias naudas.

„Nekilnojamojo turto specialistai ne veltui juokauja, kad renkantis būstą svarbiausi yra trys dalykai – vieta, vieta ir vieta. Todėl ankstesnių laikų paveldą – monofunkcines statybas – Vilniuje pamažu išstumia vystomi visaverčiai rajonai, kuriuose patenkinamas žmonių poreikis gyventi, dirbti, pramogauti ir rasti svarbiausias kasdienes paslaugas keleto kilometrų spinduliu. Šitaip kasdien galima sutaupyti apie dvi valandas vien važinėjimo ir stovėjimo spūstyse – tą laiką galima paskirti svarbesniems ir prasmingesniems užsiėmimams“, – išskiria M. Umbrasas.

Mato vis daugiau būsto centre privalumų

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai pastebi, kad naujakuriai, įsivertinę visas sąnaudas ilguoju laiku, vis mieliau renkasi istoriškai gera infrastruktūra aprūpintą miesto centrą nei nuo jo nutolusius rajonus ar priemiesčio kvartalus.

„Būtent laiko, o tuo pačiu ir pinigų taupymas dažniausiai tampa priežastimi dairytis būsto vietos miesto centre ar labai arti jo. Ypač patrauklia vieta gyventi miesto centrą laiko jauni žmonės, jaunos šeimos. Pastarosioms patogu tai, kad darželiai, mokyklos, būreliai ir poliklinikos yra ranka pasiekiami. Čia pat verda ir daugelio mėgstamas kultūrinis gyvenimas“, – apie vilniečių polinkio dairytis būsto centre priežastis kalba M. Umbrasas.

Pradingus poreikiui keliauti darbo bei kitais tikslais tarp miesto centro ir nutolusių rajonų ar netgi užmiesčio, sutaupomas ne tik laikas ar išlaidos transportui, tačiau atsiranda ir kitų privalumų.

„Naujakurius į centrą vilioja ne tik mažesnės laiko ir transportui būtinos sąnaudos. Gyvenimas centre  – ir aktyvesnis: daugiau vaikščiojama pėsčiomis, važinėjama dviračiais, paspirtukais, daugeliui šeimų apskritai sumenksta automobilio poreikis, be to, Vilniaus centras – ne vien pastatai ir asfaltas, čia galima rasti ir jaukių gamtos kampelių“, – pažymi M. Umbrasas.

Statytojai seka paskui gyventojus

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius pastebi, kad statytojai savo projektus linkę vykdyti ten, kur yra didžiausia paklausa, poveikį jų sprendimams turi ir miesto savivaldybės vykdoma politika.

„Tiek miesto planavimo dokumentai, tiek savivaldybės renkamo socialinės inžinerinės infrastruktūros mokesčio panaudojimas, nukreiptas į centrines dalis, pavyzdžiui, upių krantinių ar Konstitucijos prospekto tvarkymą, užduoda toną statytojams rinktis zonas, kuriose jiems būtų palankiau statyti. Miesto prioritetas yra atnaujinti senas teritorijas – buvusias gamyklas, pramonės teritorijas, o ne užstatyti naujas. Tokiu keliu eina ir Vakarų Europos miestai – kuomet atnaujinami seni kvartalai, imamasi naujos statybos juose“, – sako M. Statulevičius.

Kalbėdamas apie Vakarų Europos pavyzdžius, M. Umbrasas pažymi, kad, siekiant užtikrinti darnią plėtrą, itin didelis dėmesys vis dažniau skiriamas visaverčių rajonų kūrimui: išmanus gyvenamųjų, viešųjų, kultūrinių ir verslo erdvių persipynimas tarpusavyje užtikrina įdomių sprendimų ir netikėtų erdvių pasiūlymų gausą.

„Didžiausias tokia kryptimi šiuo metu Lietuvoje vystomas pavyzdys – Vilniaus „Architektūros parko“ programoje atstatomas istorinis „Paupio“ rajonas. Čia, sostinės Senamiestyje bus įrengtas septynių kvartalų modernus gyvenamosios, verslo ir viešosios paskirties rajonas, kuriame bus galima rasti visus šiuolaikiško miesto atributus: nuo modernių darbo erdvių ar gurmanų turgaus iki vaikų darželio ar sporto klubo“, – vardija M. Umbrasas.

Vilniečiai lengviau įperka būstą

Vainikuojant praėjusius metus NT specialistai išskyrė iki rekordinių aukštumų išaugusį būsto įperkamumo tiek Lietuvoje, tiek jos sostinėje rodiklį. Eurostato duomenimis, šis rodiklis mūsų šalyje per paskutinį dešimtmetį augo sparčiausiai tarp Europos Sąjungos narių. Ekspertų teigimu, tokie pokyčiai paaiškina ir poslinkius naujakurių poreikių bei galimybių skalėje.

„Krizės metu ir pokrizinio laikotarpio pradžioje beveik visas savo investicijas NT plėtotojai buvo nukreipę į ekonominės ir vidutinės klasės daugiabučių plėtrą, tačiau per pastaruosius penkerius metus fiksuojamas itin spartus brangesnės klasės būsto statybų apimčių augimas. Metinėje pasiūloje brangesnių butų santykis pastaraisiais metais vis auga, o daugiausia prabangių senos ir naujos statybos butų nuperkama sostinės senamiestyje ar centre“, – apie padidėjusias vilniečių galimybes įsigyti būstą kalba M. Umbrasas.

Darnu Group
NAUJAKURIAI MIESTO CENTRAS ĮVYKIAI STATYBOS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kultūra
Į Vilniaus rotušę šiandien rinkosi poezijos ir meno mylėtojai, „Poezijos pavasario“ laureatai – sostinės meras Remigijus Šimašius apdovanojo tarptautinio festivalio laureatą poetą Artūrą Valionį. Už knygas „Iš natų“ ir „π-moll“, aktyvią kultūrinę veiklą, poeziją muzikoje kūrėjui atiteko 2 tūkst. eurų premija. Poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ jau 55-asis. „Susitikimai su Poezija kiekvieną pavasarį – ypatingas įkvėpimas. Šiemet įvairiose miesto erdvė...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybėje numatyta beprecedentė Lietuvoje visos administracijos reforma. Jeigu sostinės Tarybą kitą savaitę pritars šiam klausimui, savivaldybės administracija priartės prie geriausių ir moderniausių šiuo metu pasaulyje veikiančių viešojo valdymo modelių, o vilniečiams paslaugos bus suteikiamos greičiau. „Įvairiais sprendimais, duomenų atvėrimu, moderniais klientų aptarnavimo metodais jau kuris laikas sėkmingai triname atstumą tarp vieš...
Įvykiai
Likus kiek daugiau nei savaitei iki registracijos į Vilniaus mokyklas pabaigos, Vilnius skaičiuoja, kiek moksleivių sulauks kitais mokslo metais: iki šiol jau užregistruota 12 tūkst. moksleivių, daugiau kaip 6 tūkst. jų ateis į pirmąsias klases. Į 5-ąsias klases užsiregistravo 1738, į 9-ąsias – 2973 mokiniai. Elektroninius prašymus dar galima suskubti pateikti iki gegužės 31 dienos. Prašymą pateikti paprasta ir patogu – tereikia užsiregistruoti https://svi...
Savivalda
Gegužės 22 dieną Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius lankėsi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Senamiesčio rūmuose ir susitiko su VGTU rektoriumi  Alfonsu Daniūnu, VGTU Kūrybinių industrijų ir Architektūros fakultetų atstovais. Susitikimo metu Vilniaus meras padėkojo VGTU ir Architektūros fakulteto studentams bei dėstytojams, dalyvaujantiems miesto puoselėjime. Urbanistikos katedros studentams ir dėstytojams jis įteikė padėkas ir atminim...
Įvykiai
Savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ praneša, kad savo artimųjų kapus Rokantiškėse ir Karveliškėse lankančių vilniečių patogumui du artimiausius savaitgalius iš eilės 37-ojo ir 63-iojo maršrutų autobusai važiuos dažniau ir bus didesnės talpos – juose kursuos triašiai autobusai. Gegužės 25–26 d. ir birželio 1–2 d. 37-ojo maršruto autobusai važiuos kas 29 minutes, o 63-iojo maršruto autobusai – kas 25–29 min. Atnaujinti šių maršrutų autobusų eismo tvar...
Kultūra
Jubiliejinio sezono pristatymo spaudos konferencija buvo surengta neįprastoje vietoje – „Impuls“ sporto klube. Tuo LNOBT stengėsi pabrėžti, jog yra kupinas geros energijos ir 100-ąjį sezoną, kuriame numatytos net 5 premjeros, ketina pasitikti būdamas puikios formos. Teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas džiaugėsi, kad sulaukęs garbaus amžiaus – 100-ojo sezono LNOBT nepraranda puikios formos nei meniniu, nei fiziniu atžvilgiu: sporto klube „Impul...
Įvykiai
Latvijos oro linijos „airBaltic“ pristato naują išankstinio užsakymo meniu. Keleiviai gali rinktis iš 18 skirtingų ir šviežio maisto patiekalų, o jį užsisakyti – likus 24 valandoms iki skrydžio. „Baltijos šalių virtuvės šefai kruopščiai atrinko ir paruošė 7 naujus patiekalus, o 11 populiariausių –atnaujino. Pristatydami naująjį meniu ir siūlydami platų maisto asortimentą, taip pat ir specialius patiekalus, tinkančius vegetarams, glitimo netoleruojantiems,...
Kultūra
Į Lietuvos sostinę sugrįžus beigeliams, o tradicinėms žydų šventėms vėl tapus miesto gyvenimo dalimi, žydų kultūra Vilniuje išgyvena atgimimą. Nuo šiol atsiras dar viena galimybė sužinoti, kodėl Vilnius buvo vadinamas Šiaurės Jeruzale. Vilniuje gyvenusių ir kūrusių žydų istorijas padės sužinoti nemokamas turistinis maršrutas „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“. Sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ šį gidą sukūrė kaip priemonę susipažinti...
Įvykiai
„Cirque du Soleil“ šou „Toruk – The First Flight“ trupė į Vilnių atvyko dar pirmadienį ir iš karto sostinės „Siemens“ areną savaitei pavertė laikinais savo namais. Didžiojoje arenos erdvėje buvo pastatyta visą salę užimanti scena, o nuo pašalinių akių kruopščiai slepiamuose koridoriuose įrengtos treniruočių ir laisvalaikio erdvės. Į Lietuvą atvyko beveik 120 žmonių tarptautinė komanda, kurios nemenką dalį sudaro artistai, publikai jau šįvakar demonstruosia...