Vilnius City Opera - pasaulyje įtakingo leidinio įvertinimai

Faustas

Prieš metus į Lietuvą atvykęs žurnalo „Opera" užsakymu rašyti recenzijos apie Vilnius City Opera spektaklį „Faustas", įtakingas britų kritikas Andrew Mellor dėmesį šiai trupei parodė darsyk. Jo teigiama nuomonė apie "Faustą” ir intriguojantis aprašymas apie pačią trupę sudomino kitą pasaulyje garsų ir prestižinį leidinį „Opera Now", kuris jo, jau mačiusio „bohemiečių" darbą, paprašė pristatyti Vilnius City Opera rubrikoje „Pagrindinė scena" - „Main Stage". Autoriaus įspūdžiai apie gegužės 2-4 dienomis į koncertų salę „Compensa" sugrįžtančiai operai „Samsonas ir Dalila" besirengiančius „bohemiečius"  - iš vasario „Opera Now" puslapių.

Maža, bet drąsi trupė Lietuvoje, gyvuojanti vadovaujama jos charizmatiškos įkūrėjos - režisierės, gali būti viena mažiausiai pažintų operos pasaulio paslapčių. Bet jau nebeilgam. Andrew Mellor  nukreipia prožektorius į dėmesio centrą - Vilnius City Opera.

Klausimas: kodėl Lietuvos operos mėgėjai perėjo gatvę? Tai nėra prasto anekdoto pradžia. Atsakymas: tam, kad pamatytų nepriklausomos trupės statomus elegantiškus, ambicingus operos spektaklius. Mat Vilnius City Opera (VCO) kuria operos spektaklius bunkerio tipo koncertų salėje, esančioje prieš valstybės finansuojamą Nacionalinį operos ir baleto teatrą, veikiantį 1970-ųjų retro stiliaus pastate. 2006 metais įkurta Lietuvoje gimusios režisierės Dalios Ibelhauptaitės, VCO nuo to laiko pristatė 14 naujų pastatymų. Jie rodo šešis savaitinius spektaklių blokus per sezoną, iš jų mažiausiai vienas pastatymas - visiškai naujas.

VCO turi daug labai neįprastų dalykų: trupės orkestras - sąlyginai neseniai suburtas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, choras - profesionalus Kauno valstybinis choras, papildytas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentais ir absolventais. Dar labiau įsidėmėtina yra tai, kad pastatymuose nuolatos dainuoja aukščiausios klasės solistai. Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva paruošė ypatingą puikių solistų derlių, iš kurių nedaugelis tampa Nacionalinės operos dalimi. Daugelis mėgaujasi laisvai samdomu darbu užsienyje ir atvažiuoja į VCO paruošti vaidmenų, aplankyti namų ar dalyvauti talentus puoselėjančiame dramos eksperimente tarpuose tarp pasirodymų didžiausiuose pasaulio operos teatruose.

Šitas eksperimentas yra gimęs iš Ibelhauptaitės neįprasto mokymosi ir darbo etikos. Iki išvykdama į Londoną dirbti Karališkajame Nacionaliniame teatre ir net kine (Anglijoje ji sutiko savo vyrą aktorių ir režisierių Dexter Fletcher), ji studijavo griežta Stanislavskio sistema besirėmusioje prestižinėje Rusijos teatro akademijoje (GITIS) Maskvoje. Į operą Dalia buvo atviliota britų impresarijaus Adam Pollock, o jos režisūrinis debiutas operoje „Don Žuanas" įvyko jo vadovaujamame Batignano festivalyje tingioje Toskanoje. Šių dienų garsusis operos režisierius Richard Jones tais metais festivalyje rengė kitą pastatymą ir davė Ibelhauptatei vertingų patarimų apie operos režisūros specifiką tuomet, kai abudu po vakarienės plaudavo indus.

Ibelhauptaitė gyvena Londone beveik tris dešimtmečius, bet postūmis burti pačios vadovaujamą trupę kilo iš noro kažką nuveikti gimtinėje. „Vieną dieną repetavau Niujorke ir pagalvojau, kad čia niekada nepakeisiu niekieno gyvenimo, - prisimena ji. - Mačiau tiek daug jaunų talentingų dainininkų Lietuvoje, kurie neturėjo didelių galimybių dainuoti. Aš taip pat galvojau, kad galiu sujungti savo  Rytų Europos režisūros mokslo žinias su amerikiečių vadinama „method" aktorine vaidyba bei kinematografija ir sukurti naują draminę kalbą operai. Aš norėjau daug dramos teatro elementų, daug fizinio veiksmo, realistiškesnių aktorinių darbų - geresnių, nei abstrakti operinė vaidyba."

Pagrindinė VCO ideologija -  iš solistų tikimasi to paties, kaip iš dramos teatro aktorių. „Aš noriu, kad jie galėtų judėti scenoje lyg šokėjai", - sako Ibelhauptaitė. Ryškus aktorinis realizmas, kurio ji siekia, puikiai juntamas Vilniaus kongresų rūmų salėje, kur plati ir negili scena reiškia, kad kiekvienas žiūrovas yra netoli sceninio veiksmo. Iš tikrųjų 2018 metais Ibelhauptaitės „Fausto" pastatyme, kuriam dirigavo trupės muzikos vadovas Gintaras Rinkevičius, dramatinė atmosfera buvo itin stipri.

„Fausto" solistų ansamblio priešakyje buvo lietuvių tenoras Edgaras Montvidas, po kelių mėnesių dainavęs Glyndebourno festivalio operoje „Vanesa".  Montvidas, kaip Asmik Grigorian ir Justina Gringytė, yra nuolatiniai VCO atlikėjai. Jis dalyvavo jaunųjų dainininkų programoje „Covent Garden" teatre ir jau suplanuota, jog dainuos „La Scala". Kaip ir jo Faustas, jo Verteris gimė būtent Vilnius City Opera scenoje. „Mes vaidmenis ruošiame labai detaliai ir todėl tokie žmonės kaip Edgaras grįžta vėl ir vėl",  - pasakoja Ibelhauptaitė. „Aš niekada nekviečiau jokios spaudos - jūs esate pirmas užsienio žurnalistas per dvylika metų, kuris matė vieną mūsų pastatymų, nes čia yra ta vieta, kur solistai gali daryti drąsiausius dalykus, nebūti teisiami ar vertinami, jie čia gali išbandyti savo galimybių ribas."

VCO pakeitė operos kraštovaizdį Lietuvoje. Ir ne tik dainininkams. „Nuo pat pradžių mes turėjome labai skirtingus žiūrovus, - sako Ibelhauptaitė. - Buvome pirmoji meno organizacija Lietuvoje, kurie uždėjo reklamą ant troleibusų ir spausdino puslapio reklamą laikraštyje. Tuomet aš aplankiau visus pagrindinius gyvenimo būdo žurnalus ir prašiau dėti mūsų solistus į viršelius arba man tiksliai paaiškinti, kodėl ne. 2006-aisiais, kai statėme savo pirmąją operą „Bohema", turėjome tris žurnalų viršelius. Man opera turi būti šiuolaikiška, cool ir sexy. Jeigu taip nebus, tai po 30 metų neturėsime jokių žiūrovų."

Ibelhauptaitės metodai, įskaitant jos asmenines pastangas pritraukti lėšas iš Vilniaus verslo bendruomenės (tik 10 procentų VCO finansavimo ateina iš valstybės), aplinkinius kartais vertė šiauštis. Bet kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį. Neseniai ji ir Rinkevičius galėjo dalyvauti Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo konkurse, bet šia galimybe nepasinaudojo. „Mes dar turime labai daug ugnies savyje ir norime būti alternatyva".

Ir nepaisant jos primygtinio įrodinėjimo, kad Vilniui ir Lietuvai „desperatiškai reikia" naujos salės koncertams ir operai, pokalbio metu ji jautėsi pakilime dėl artimiausios ateities ir trupės „Pikų Damos" premjeros, kurioje dainavo Asmik Grigorian. „Jaučiu, kad stovime ant naujo svarbaus slenksčio ir ateina geras laikas, - sako ji. - Mes 12 metų buvome svetur mažai žinoma paslaptimi, bet dabar aš nebijau, kad mūsų pamatyti suvažiuoja žmonės iš visur. Nemanau, kad dėl to pasikeis mūsų stilius, nes dirbti taip, kaip tą darome mes, operos pasaulyje yra unikalu."

Faustas D.Ibelhauptaitė Vilniaus City opera
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vienas žymiausių mados istorikų pasaulyje Aleksandras Vasiljevas surengs mados šou Lietuvoje. Profesorius, kolekcionierius, scenografas, Rusijos Meno akademijos garbės narys, daugiau nei 30-ies knygų autorius, televizijos laidų vedėjas ir lektorius mūsų šalyje pristatys naujausią mados šou „Mados alchemija: XX-XXI a. stiliaus ikonos“. Mados stiliaus ikonoms skirtas vienintelis Aleksandro Vasiljevo šou vyks rugsėjo 27 d. „Compensa“ koncertų salėje Vilniuje....
Sportas
Nutrūko Vilniaus „Žalgirio“ pergalių serija A lygoje. Dramatiškose rungtynėse, kuriose buvo neįsktaitytas Victoro Perezo realizuotas baudinys, žalgiriečiai sužaidė lygiosiomis 1:1 su „Riteriais“. Joao Martinsui šiame mače teko verstis be traumą patyrusių Mato Vareikos ir Liviu Antalio. Sėkmingiau rungtynes pradėję žalgiriečiai žaidė pranašiau ir 11-ąją minutę buvo arti pelnyto įvarčio. Po Sauliaus Mikoliūno smūgio iš už baudos aikštelės prieigų „Riterius“...
Sportas
„Betsafe-LKL“ naujojo sezono atidarymo dieną sirgalius nudžiugino atkakli kova sostinėje – antroje mačo pusėje aukštesnę pavarą įjungęs Vilniaus „Rytas“ 95:84 (24:17, 18:24, 28:18, 25:25) įveikė Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ ekipą. Rungtynių pradžioje abi ekipos demonstravo apylygį žaidimą – „Ryto“ gretose puikią mačo pradžią davė klubo naujokas Pako Cruz. Ketvirčio pabaigoje „Rytą“ į priekį išvedė taiklūs tolimi Deivido Sirvydžio ir Eimanto Bendžiaus metim...
Kriminalai
Trečiadienį Vilniaus centre automobilius apdaužusios neblaivios vairuotojos baudžiamoji byla penktadienį jau perduota nagrinėti teismui. Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras kreipėsi į teismą, prašydamas pagreitinto proceso tvarka išnagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje vilnietė kaltinama vairavusi apsvaigusi nuo alkoholio, kai jai buvo nustatytas daugiau kaip 1,5 promilių neblaivumas. Rugsėjo 18-osios popietę Vilniuje, Centro poliklinikos kieme, moter...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnams įkliuvo du jaunuoliai, neteisėtai laikę ir realizavę akcizais apmokestinamas prekes, bei dvi moterys už vertimąsi prostitucija. Rugsėjo 18-19 d. pareigūnai, socialiniame tinkle aptikę skelbimus apie nelegaliai parduodamas kaitinamojo tabako cigaretes „Heet“, organizavo patikrinimą. Pas aštuoniolikmetį jaunuolį (gimusį 2001 m.) rasta ir paimta 49 pake...
Įvykiai
XI tarptautinis fejerverkų festivalis VILNIAUS FEJERIJA 2019 skaičiuoja antrąjį dešimtmetį!Rugsėjo 21 d. Vingio parke vyks „Vilniaus fejerija 2019”. Fejerverkų festivalio organizatoriai bendrovė BLIKAS vėl stebins naujovėmis, o konkursinėje programoje pirmą kartą dalyvaus komanda iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kuri rungsis su Senojo žemyno atstovais iš Čekijos ir Portugalijos. Pagal festivalio taisykles kiekvienos komandos muzikinį fejerverką sudaro trys...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad 2019 m. rugsėjo 21 d. (šeštadienį) dėl vykstančių Triatlono varžybų laikinai bus draudžiamas transporto eismas, išskyrus viešąjį transportą, Lizdeikos, Vaidilutės, Svajonių ir Valakupių gatvėse. Transporto eismas bus ribojamas nuo 6 val. iki 16 val. Eismo dalyviai prašomi būti atidūs, laikytis kelių eismo taisyklių ir eismo reguliuotojų nurodymų. Vilniaus savivaldybė atsiprašo už laikinus nepatogumus.
Įvykiai
Vilnius tęsia didžiausią miesto istorijoje viešojo transporto atnaujinimą – šiandien gausų būrį naujų autobusų papildė penki pirmieji Lietuvoje elektriniai autobusai „Karsan Jest Elektric“. Jais vilniečiai iš Katedros aikštės Gedimino prospektu leidosi į specialias potyrių keliones, o nuo šio savaitgalio autobusus galės išbandyti visi keleiviai. Sekmadienį jie išvažiuos į 89-ąjį maršrutą, kuris taps pirmuoju visiškai elektrifikuotu maršrutu visoje šalies v...
Švietimas
Prasidėjus naujiems mokslo metams tėvams tenka vėl susirūpinti savo vaikų mokslais. Nors kiekvienas norėtų, kad jų vaikas mokėtų viską ir jam viskas sektųsi, neretai tai priklauso ne nuo pačių tėvų. Tik kai kurie gali sau leisti mokėti dideles sumas ir vesti vaikus pas privačius korepetitorius. Tad organizacijos „Kartu tikrai galime“ savanoriai kviečia kiekvieną sekmadienį  5-8 kl. mokinius mokytis nemokamai kartu su savanoriais gimnazistais. Organizaciją...