Vilniaus senamiestyje atidarytas aplinkai draugiškas kambarys

Vilniaus senamiestyje vos vienam savaitgaliui duris atvėrė išskirtinis kambarys, kurio interjeras paremtas vien tvariais ir aplinkai draugiškais dizaino sprendimais. Betoninius primenantys šviestuvai iš perdirbto popieriaus, indai augalams iš panaudoto biokuro pelenų, lentynos - iš riedlenčių. Tai tik keliosprogresyvios kūrybinės idėjos leidžiančios antrines žaliavas ne utilizuoti, bet siūlančios konkrečius sprendimus kaip šią taršą „įdarbinti“, paverčiant ją naujais, šiuolaikiškais interjero elementais.  

Šia paroda Ekologinio dizaino asociacija „EKODA“ siekia griauti visuomenėje paplitusius mitus apie neva nepatrauklią ekologišką gyvenseną. „Tikimės suteikti žinių ir įkvėpimo, kaip kurti stilingą, šiuolaikinę, o svarbiausia – žmonėms ir gamtai draugišką aplinką. Tvarumas ir ekologija nėra tik madingi šūkiai. Svarbu, kad į kasdienybę įsileistume mažiau daiktų, bet jie mums ilgai tarnautų”, - atidarydama parodą pabrėžė dizaino asociacijos vadovė Vaida Griškevičienė.

Vienija lietuviška tvarumo DNR

„ECO ROOM“ organizatoriai puoselėja ir demonstruoja ne tik modernius sprendimus, bet ir autentišką lietuvišką dizainą, senąsias jo tradicijas. Ekspozicijos pažiba tapo lietuvių kūrėjos Brigitos Adomonienės 1959 m. suprojektuotas poilsio baldų komplektas, kurį atnaujino ir antram gyvenimui prikėlė dizainerė Sandra Kilikevičienė.

„Žavimės šių baldų istorija. Dizainerė B. Adomonienė, savo kūrybos metais dar vadinta „konstruktore“, kūrė baldus pačioms įvairiausioms viešosioms erdvėms, buvo apdovanota Lietuvos bei tarptautinėse baldų parodose. Džiaugiamės turėdami progą priminti lankytojams apie vyresnės kartos dizainerius, kurių darbai atgimė naujam gyvenimui,“ – pasakoja vienas parodos iniciatorių dizaineris Simonas Tarvydas.

Pristato įvairius tvaraus dizaino sprendimus ir naujienas

Daugelis „ECO ROOM“ eksponatų pagaminti suteikiant vertę medžiagoms, kurios iš pažiūros yra bevertės arba paprasčiausios atliekos. Dizainerės Agnės Kučerenkaitės „Ignorance is Bliss“ indai pagaminti naudojant pramonines vandens valymo įmonių nuotekų metalo atliekas. „Commune DIY“ dizaineriai Simonas Sonkinas ir Justina Tažibajeva iš panaudotų riedlenčių sukūrė autentiško interjero lentyną. Tarytum betoniniai „INDI“ šviestuvas, laikrodis ir toršeras pagaminti iš perdirbto popieriaus, o atitarnavę savo laiką gali virsti naujais dizaino objektais. Dizainerės Edita Sabockytė-Skudienė ir Alevtina Ščepanova sukūrė indus augalams iš panaudoto biokuro pelenų.

„ECO ROOM“ parodoje pristatyti net keli antrinio tekstilės panaudojimo pavyzdžiai. Nors tekstilės atliekos nelaikomos pavojingomis, bet dalis jų – nesuyrančios. Todėl ir tekstilės atliekų problema ne ką menkesnė už plastiko.

Dizainerė Reda Paula kūryboje naudoja masinio siuvimo įmonės lininių audinių likučius. Atnaujinto džinso studija „Denim Diaries“ naujam gyvenimui prikėlė dėvėtus džinsus. „ECO ROOM“ puošiančios „RASA design“ lėlės pagamintos iš įmonės „Lonas“ čiužinių gamybos procese liekančių trikotažo atraižų.

„ECO ROOM“ eksponuojamų interjero detalių ir kitų daiktų ilgaamžižkumą lemia kokybiškos, natūralios medžiagos. Daug dėmesio parodoje skiriama svarbiam lietuvių tautos simboliui - linui. „ECO ROOM“ eksponuojami „Son de Flor" lininė suknia, „EMKO“ lininis, antialerginis kilimas, „Linen Tales“ pagalvėlė, užuolaidos, pledas. Greitai be jokių papildomų jungčių sumontuojamą kabyklą iš uosio medienos parodoje pristato dizaineris Žilvinas Stankevičius „Woodinni“. Funkcionalius namų aksesuarus iš ąžuolo, žalvario parodoje eksponuoja „Namuos“. „Blue Sparrow Candle Co“ į parodą atvežė aplinkai draugiškų išskirtinių namų kvapų ir sojų vaško žvakių, išlietų nupjautuose vyno buteliuose.

Net augalai kambariui rinkti pagal kūrėjus vienijantį atsakingą požiūrį. Viena „Kambarinių gėlių“ studijos kūrėjų Orestos Dvarvytytės ir Aistės Jakimavičiūtės-Bikauskės aistrų – išsaugoti ir tuos augalus, kurių egzistencija kabo ant plauko.

Kviečia visuomenę imtis svarbių gamybos ir vartojimo pokyčių

Šiuo metu žmonija ženkliai pereikvoja natūralius išteklius, tad būtina kurti naujus gamybos procesus ir vartojimo įpročius. Tai patvirtina ir „ECO ROOM“ idėją palaikančios organizacijos „Žaliasis taškas“ turimi duomenys.

„Vienas europietis vidutiniškai per metus sunaudoja 14 tonų pirminių medžiagų ir išmeta 5 tonas atliekų. Atsižvelgiant į ribotus gamtos išteklius, šie skaičiai kelia nerimą. Negalime ignoruoti tiesioginio ryšio tarp mūsų kasdienio pasirinkimo ir grėsmingų ekologinių pasekmių. Remdami tokius projektus, kaip „ECO ROOM“, siekiame atkreipti visuomenės dėmesį, į tai, kad gaminiai ir juos sudarančios medžiagos gali būti naudojami pakartotinai, taisomi ir perdirbami.

Tai padeda ne tik sumažinti atliekų kiekį, bet ir tausoti išteklius,“ – įsitikinusi didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė.

Parodą ECO ROOM nemokamai galima apžiūrėti gegužės 10-11 d., nuo 11:00-21:00 val. Vieta - Vilniaus senamiesčio Stiklo kvartalas, atnaujinto džinso studija „Denim Diaries“ (Žydų g. 2).

Vilnius Senamiestis Įvykiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Trakai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato pareigūnai pirmąkart vykdė saugaus elgesio vandenyje priemonę. Jiems talkino Lietuvos transporto saugos administracijos Sausumos transporto veiklos ir pramoginės laivybos priežiūros departamento Vilniaus skyriaus darbuotojai. Liepos 15 d. bendra prevencinė priemonė vyko Trakų rajone esančiuose vidaus vandenyse ‒ Galvės, Skaisčio ir Margio ežeruose. Buvo tikrinama, kaip pra...
Įvykiai
Vilnius gali vėl didžiuotis išleidžiantis daugiausiai šimtukininkų abiturientų Lietuvoje – vilniečių brandos atestatuose vienas ar daugiau šimtukų įrašyti net 701 mokiniui, o 165 abiturientai gali pasigirti gavę du ir daugiau šimtukų, 40 šimtukininkų daugiau nei pernai. Geriausiai mokyklą baigusiems vilniečiai Vilniaus meras Remigijus Šimašius įteikė padėkos raštus. „Dėkoju kuriantiems ir dar kursiantiems Vilniaus ateitį. Tikiu, kad su Jūsų talentu, sunkiu...
Įvykiai
Šią savaitę baigiasi du mėnesius trukusios kūrybinės dirbtuvės senjorams. Pasitelkdami 3D modeliavimo ir spausdinimo technologijas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybiškumo ir inovacijų centre „LinkMenų fabrikas“ sostinės senjorai kūrė šviestuvus, kurie taps išskirtiniu dekoro akcentu ir papuoš jų namų erdves. „Mums, kaip organizatoriams, buvo nauja patirtis dirbti su vyresnio amžiaus žmonėmis. Anksčiau daugiausia dirbome su moksleiviais...
Interviu
Jau liepos 17 d. Saulius Petreikis kartu su grupe debiutuos koncertų cikle „Pažaislio liepų alėjos vakarai“ Kaune, o liepos 21 d. multiinstrumentalisto atliekamą muziką bus galima išgirsti Kairėnų vasaros festivalyje Vilniuje, kur jis pasirodys kartu su įspūdingu „World Orchestra“ projektu. Belaukiant koncertų pasikalbėjome su Sauliumi apie jo turiningą vasarą, netradicinį projektą „World Orchestra“ ir koks yra jam ypatingas klausytojas. Papasakoki, kuo ši...
Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo naujuoju treneriu paskirtas 52-ejų portugalas Joao Martinsas. Darbą su komanda jis pradės jau šį vakarą. J. Martinsas puikiai pažįsta Lietuvos futbolą – treneris kelerius metus dirbo Kauno „Stumbro“ trenerių štabe. Šį sezoną portugalo treniruojama Kauno ekipa vienu metu netgi pirmavo A lygoje nepaisant to, kad klubą slėgė finansiniai sunkumai. J. Martinsas profesionalaus futbolininko karjeroje dešimt sezonų žaidė Madeiros...
Švietimas
2019 m. pradžioje Vilniaus universiteto (VU) Tarybai patvirtinus biudžetą ir papildomus 200 tūkst. eurų nukreipus į centralizuotą Mokslo skatinimo fondą, daugiausia šio fondo lėšų bus skiriama mokslininkų projektams įgyvendinti, taip pat jaunųjų mokslininkų mobilumui ir mokslininkų grupių kompetencijoms kelti. VU buvo skelbiami keturi konkursai: mokslinėms idėjoms įgyvendinti, mokslininkų ir tyrėjų grupių kompetencijoms ugdyti, jaunųjų mokslininkų ir kitų...
Sportas
Prieš pat sezoną Valdui Urbonui tapus Lietuvos rinktinės treneriu, M. Zubas sutiko padėti Vilniaus klubui ir sugrįžo į „Žalgirį“. Trenerio iš Lenkijos sutartis galiojo iki sezono pabaigos, bet buvo numatyta galimybė vasarą nutraukti kontraktą. Šia galimybe M. Zubas pasinaudojo - sutartis nutraukta abipusiu sutarimu. „Žalgiris“ dėkoja treneriui už atliktą darbą šiame sezone ir linki sėkmės ateityje.
Įvykiai
Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves. Iš stacionarios gertuvės galima prisipilti vandens į savo nešiojamą gertuvę ar kitą daugkartinę tarą, tiesiog vietoje atsigerti iš fontanėlio ar pagirdyti savo augintinį iš apačioje esančios mažos gertuvėlės. „Viešosiose miesto erdvėse įrengdami stacionarias gertuves skatiname gerti tyrą V...
Video
Sostinėje šiandien vyko keletą valandų trukęs pirmasis Lietuvoje hibridinis miesto atsparumo testas „Gedimino legionas“. Tai buvo veiksmo kupinos neeilinės pratybos, kurios miestui padėjo pasitikrinti, kaip savivaldybės įmonės pasiruošusios kritiniais atvejais pačios spręsti ypatingas situacijas ir kibernetinio saugumo grėsmes, kaip operatyviai ir sklandžiai pavyksta koordinuoti tarpusavio veiksmus, pasitelkti kitų tarnybų ir gelbėtojų pagalbą. Buvo pasite...