Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove

E.Genio/LRT nuotrauka, Furija
E.Genio/LRT nuotrauka

Ketvirtadienį Santaros klinikos surengė skubią spaudos konferenciją, skirtą aptarti pacientams tiekiamo maisto kokybę. Klinikų atstovai planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove „Pontem“ dėl prastos maisto kokybės. Pastarosios vadovybė pabrėžia, kad klinikos, nenorėdamos už maitinimą mokėti daugiau, ieško neteisėtų būdų nutraukti sutartį anksčiau laiko.

Santaros klinikų valdymo direktorė Aušra Bilotienė Motiejūnienė patikino, kad bendrovės teikiamų maitinimo paslaugų kokybė kelia didelį susirūpinimą. Maistas tiekiamas atšalęs, nevalgomas, gaminamas iš netinkamų, kartais sugedusių produktų.

Patiekalai pacientams pateikiami nešvariuose induose, suskilusiuose padėkluose, kurie nebeatitinka termoizoliacinių savybių. Patalpos, kuriose laikomas ir ruošiamas maistas, nevalomos, vakar dienos panaudoti indai nėra suplauti, paliekami nakčiai, po patalpas laksto tarakonai.

Šiuos trūkumus rugpjūtį užfiksavo ir priežiūra atliekanti Maisto ir veterinarijos tarnyba. Santaros klinikos laukia tarnybos išvadų. Santaros klinikoms kyla pagrįstų įtarimų, kad dėl visų užsfiksuotų pažeidimų gali būti stabdoma ar nutraukiama bendrovės „Pontem“ veikla. Kad pacientai neliktų be maitinimo, Santaros klinikossudarė preliminarią sutartį su bedrove „Skonio era“. Nutrūkus „Pontem“ veiklai, pastaroji galėtų 3 mėnesiams perimti maitinimo paslaugą, kol bus pasklebtas konkursas kito tiekėjo paslaugoms pirkti.

Santaros klinikos neatmeta galimybės ateityje gaminti maistą patiems, kaip tai daro didžioji dalis šalies įstaigų.

Po Santaros klinikų atliktų apklausų paaiškėjo, kad didžioji dalis pacientų nėra patenkinti maisto kokybe: maistas nešviežias, neskanus, neestetiškas, kartais – sugedęs. Pacientai apklausoje nurodė, kad dažnai perka papildomai maisto produktus ar valgo ligoninės kavinėje už savo lėšas.

Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-1
Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-1

Nuo lapkričio keisis maitinimas ligoninėse

Atidžiau vertinti valgiaraštį Santaros klinikas spaudžia Sveikatos apsaugos ministerija(SAM), kuri nuo lapkričio įves griežtesnius reikalavimus maistą pacientams teikiančioms įmonėms. Tai daroma siekiant pakeisti situaciją, kad ligoniams tiekiamas maistas būtų subalansuotas, turtingas naudingųjų medžiagų, šiltas bei patiektas išvaizdžiai.

Nuo lapkričio 1 dienos pacientai savo lėkštėse neturėtų rasti riebaluose virtų, skrudintų, džiūvėsėliuose apvoliotų ar jais pabarstytų keptų mėsos, paukštienos ir žuvies gaminių, taip pat sultinių ir padažų koncentratų, rūkytų mėsos gaminių, šaldytų pusgaminių ir kitų sveikatai nepalankių produktų ar iš jų pagamintų patiekalų.

Taip pat taisyklėse numatyti kokybės reikalavimai, leidžiami cukrų, druskos ir skaidulinių medžiagų kiekiai, nustatytas nerekomenduojamų tiekti maisto produktų sąrašas.

Be to, gydymo įstaigoms rekomenduojama maisto produktus įsigyti iš vietinių ūkių. Ministerija teigia, kad tai leistų užtikrinti, jog į gydymo įstaigas būtų tiekiami švieži, sezoniniai produktai.

Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-2
Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-2

Negali užtikrinti kokybės už 2014 m. įkainius

Tą pačią dieną, ketvirtadienį ryte, bendrovė „Pontem“ išplatino pranešimą, kuriame kritikuojami Santaros klinikų veiksmai. Esą bendrovė su klinikomis sėkmingai bendradarbiavo nuo 2014 m., tačiau, prakalbus apie būtinybę keisti valgiaraštį pacientams, o kartu ir paslaugos kainą, klinikos pareiškė norą sutartį nutraukti.

„Derybos tarp šalių prasidėjo šių metų liepos mėnesį siekiant rasti racionalų sprendimą, kaip konstruktyviai išspręsti susidariusią situaciją. Dar 2018 metais Santaros klinikos išreiškė poreikį keisti valgiaraštį. Paslaugų teikėjas paruošė iš esmės naują valgiaraštį, kurį klinikos patvirtino, tačiau naujasis valgiaraštis negalėjo būti ir toliau realizuotas už 2014 metų konkursinę vieno paciento dietinio maitinimo vienos dienos kainą – 2 eurus 59 centus. Derybų metu klinikos veikė ne tik priešingai šalių bendradarbiavimo principui, bet pradėjo intensyviai ieškoti priežasčių, kurios galėtų būti vertinamos kaip netinkamas paslaugos teikimas“, – rašoma bendrovės „Pontem“ pranešime žiniasklaidai.

2014 metais sutartį su Santaros klinikomis septyneriems metams pasirašiusi „Pontem“ teigia, kad dėl pasikeitusios ekonominės situacijos neturi galimybių tiekti kokybišką maistą už 2,59 euro suaugusiesiems ir 3,80 euro vaikams.

Bendrovė skundžiasi, kad pasiūlius paslaugą už didesnę kainą staiga padaugėjo patikrinimų, kurie, kaip įtaria bendrovės vadovybė, gali tapti pagrindu nutraukiant sudarytą sutartį anksčiau laiko. Tarp Santaros klinikų ir bedrovės „Pontem“ sudaryta sutartis galioja iki 2022 metų spalio mėnesio. Pagal ją bendrovė yra atsakinga ne tik už maitinimą, bet ir už maisto ruošimą klinikose įrengtose patalpose. Vadovaudamasi sutartimi bendrovė tikina į klinikų valgyklos įrangą, patalpų remontą bei inventorių investavusi apie 1 mln. eurų.

Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-3
Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-3

„Santaros klinikos pasitelkė valstybines tarnybas nelabai teisiniams veiksmams, siekiant nutraukti galiojančią sutartį be sąžiningų derybų. Mūsų praktikoje jau esame susidūrę su tokiais atvejais, ir Lietuvos teismai yra pripažinę, kad tokia praktika yra neteisėta“, – sakė bendrovės „Pontem“ generalinis direktorius Donatas Garbauskas.

Ministeriją stebina maisto tiekėjo skundai

LRT primena, kad „Pontem“ anksčiau yra raginusi Santaros klinikų atstovus, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, Viešųjų pirkimų tarnybos atstovą susiburti į darbo grupę, kur būtų „atsakingai išspręsti su viešuoju interesu susiję klausimai dėl tolesnio šalių bendradarbiavimo teikiant maitinimo paslaugas: dėl poreikio keisti valgiaraščius bei galimybės keisti maitinimo paslaugų kainą“.

Bendrovės skundas nustebino SAM atstovus. Ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė BNS tikino, kad jai labai keista girdėt nuogąstavimus iš ligoninių maisto tiekėjų, ne pirmus metus dirbančių šioje srityje.

„Ypač turint omeny, kad kelios įmonės užima didžiąją rinkos dalį tiekiant ligoninių maistą. Vadinasi, jos turi turėti ir kur kas daugiau derybinių svertų įsigyjant maisto produktų gerokai pigiau, nei gydymo įstaigos“, – komentavo L. Bušinskaitė-Šriubėnė

Sveikatos apsaugos ministerijos BNS pateiktais duomenimis, „Pontem“ yra pasirašiusi septynias sutartis dėl maitinimo paslaugų tiekimo ligoninėms ir užima beveik 30 proc. šios rinkos. Įmonė teikia šią paslaugą ir Santaros klinikoms Vilniuje.

Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-4
Vilniaus Santaros klinikos planuoja nutraukti sutartį su maistą tiekiančia bendrove, nuotrauka-4
lrt.lt
santaros klinikos ligonių maitinimas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sportas
„Betsafe-LKL“ čempionate sekmadienį įvyko ilgai laukta stipriausių Lietuvos klubų akistata. Galingai startavęs Vilniaus „Rytas“ (6-1) namuose nusileido principiniam varžovui Kauno „Žalgiriui“ (5-1). Donaldo Kairio auklėtiniai namuose patyrė pirmąjį sezono pralaimėjimą – 72:84 (24:16, 18:18, 10:28, 20:22). „Rytui“ 18 taškų surinko Demetrius Jacksonas. Susitikimą gerokai sėkmingiau pradėjo savų sirgalių palaikoma sostinės ekipa, kuri be atsako pelnė pirmuosi...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 603 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.  Šiuo metu atlikti 320 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 188 asmenys. Be to, registruoti 3 įvežtiniai atvejai: po 1 – iš Prancūzijos, Suomijos ir Norvegijos. T...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse. Šiuo metu atlikti 318 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal...
Įvykiai
Šiemet baigta rekonstruoti viena svarbiausių Šnipiškių seniūnijos susisiekimo arterijų – Giedraičių gatvė – tapo saugesnė ir draugiškesnė judėti visiems. Atnaujinta gatvė susisiekimo prasme svarbi ne tik Giedraičių ir S. Fino gatvių gyventojams, bet ir šalia esantiems biurų darbuotojams. Skaičiuojama, kad šia gatve per parą kasdien pravažiuoja daugiau kaip 4 tūkst. transporto priemonių. Tranzitinio automobilių eismo dvipusė ir pėstiesiems nesaugi Giedraiči...
Įvykiai
Saugesnės ir gyvesnės gatvės gyvenamųjų namų, įmonių apsuptyje, kur kasdien įvairiai juda daugybė žmonių – Vilniuje pradedamos įrengti ramaus eismo zonos. Pilotiniam projektui pasirinkta Naugarduko gatvė, kur automobiliai jau juda lėčiau, o pati gatvė žingsnis po žingsnio formuojama kaip viešoji erdvė, atveriant ją dviratininkams, pėstiesiems. Pagal šiuos principus neseniai baigta tvarkyti Giedraičių gatvė, ramaus eismo gatvių privalumus mato keliaujantiej...
Savivalda
Sostinės savivaldybė buria Vilniaus sveikatos komandą – sukvietė kelias dešimtis Vilniuje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų ir jas vienijančių organizacijų aptarti pandemijos valdymą ir kylančias problemas: kuo šiandien galima padėti medikams, kur yra silpnosios grandys, kur galbūt per menkai pasiruošta valstybės lygmeniu, kokie sukaupti rezervai ir su kokiais iššūkiais šiandien susiduriama pirmosiose fronto linijose. Nuotoliniu būdu vykusiame pirmaj...
Įvykiai
Sparčiai gražėjančioje Trakų Vokės dvaro sodyboje šiandien pažymėta kertinių dvaro fasadų ir interjero atnaujinimo darbų pradžia – ta proga su pažadu puoselėti senųjų dvaro sodybos ir parko architektų ir projektuotojų kūrinį į rūmų centrinių laiptų pamatą įkasta simbolinė kapsulė ateities kartoms. Rūmų ir sodybos sutvarkymas leis ilgus dešimtmečius džiaugtis ypatingu paveldo objektu Vilniuje. „Džiaugiuosi matydamas, kaip keičiasi, gražėja, auga, atsiskleid...
Įvykiai
Bendruomeninėms veikloms ir kasdieniams Naujamiesčio gyventojų pasivaikščiojimams vis patrauklesne tampanti Naugarduko gatvės dalis nuo Vytenio iki Švitrigailos gatvių šį sekmadienį, nuo 10 iki 14 val. virs turgumi su ūkininkų prekėmis tiesiai iš kaimo, maisto vagonėliais ant ratų. Šioje atkarpoje bus laikinai ribojamas automobilių eismas. Spalio 25 d. nuo 9.30 iki 14.30 val. dėl vyksiančio renginio „Gatvės turgus“, Naugarduko gatvės dalyje nuo Švitrigailo...
Įvairios
Maistinių riebalų likučiai, kartu su nuotekomis patenkantys į miesto kanalizaciją, sukelia daug iššūkių. Tačiau yra būdas šias problematiškas atliekas panaudoti naudingai – perdirbti ir išgauti žaliąją energiją. Tokį projektą šiuo metu planuoja didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė – „Vilniaus vandenys“. Skaičiuojama, kad įgyvendinus projektą per metus būtų galima perdirbti iki 500 tonų riebalų, o naudą pajustų ir maitinimo verslas, ir miesto gyvento...
Exchange Rates
USD 0,845