Vilniuje savaitgalį – romantiškos klajonės ir pažintis su UNESCO pasaulio paveldu

Kurie Vilniaus Senamiesčio bruožai lėmė, kad jis prieš 25-erius metus buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą? Kaip patekti į jaukius senamiesčio kiemelius? Kurios miesto vietos gali papasakoti romantiškiausias miesto istorijas?

Į šiuos klausimus padės atsakyti šį savaitgalį (spalio 12 ir 13 dienomis) sostinėje vyksianti pažintinė programa „Vilniaus pasaulio paveldo keliais. UNESCO savaitgalis“, kurioje – nemokamos ekskursijos, dirbtuvės ir paskaita. Programą pristato „Go Vilnius“, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Užsienio ryšių ir turizmo skyrius ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra.

UNESCO pripažinimas

Šiais metais sukanka 25-eri metai nuo tada, kai Vilniaus istorinis centras buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą – prestižinį visame pasaulyje pripažintą registrą, į kurį įtraukiamos visai žmonijai reikšmingos ir išskirtinę visuotinę vertę turinčios vertybės. Šį šeštadienį ir sekmadienį vyksiančiuose  renginiuose vilniečiai ir miesto svečiai sužinos, kuo unikalus sostinės senamiestis ir kokios priežastys lėmė, kad Vilnius pripažįstamas išskirtiniu viduramžiais susiformavusiu miestu, kelis šimtmečius dariusiu didelę įtaką architektūros ir kultūros raidai didelėje Europos teritorijoje.

Didelę dalį Vilniaus senamiesčio žavesio kuria autentiški kiemai. Norinčius juos išvysti ir susipažinti su senamiesčio kiemelių istorija kviečiami prisijungti prie eskskursijos „Atvirų kiemelių istorijos“.

Istorijos, gamtos ir meilės pynė

Taip pat šiemet sukanka vieneri metai, kai Vilnius kartu su kitomis Europos Pasaulio paveldo vietovėmis prisijungė prie UNESCO tvaraus turizmo platformos „World Heritage Journeys“ (liet. „Pasaulio paveldo kelionės“). Maršrutu „Romantiškoji Europa“ keliaujantiems šalia Vilniaus rekomenduojama aplankyti Briugę (Belgija), Pafosą (Kipras), Sen Mišelio vienuolyną (Prancūzija) ir kitas romantiškas vietas Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje ir Čekijoje.

Šia proga turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ sukūrė naują maršrutą „Romantiški atradimai Vilniuje“. Nuo jaukių pasivaikščiojimų miesto gatvelėmis iki jaudinančių meilės istorijų – maršrutas atskleidžia įvairiapusį Vilnių ne tik UNESCO plaformos įkvėptiems keliautojams, bet ir visiems romantikos mėgėjams. Šį savaitgalį jie kviečiami jungtis prie nemokamų ekskursijų.

„Dažno senamiesčio namo sienos „atgyja“, išgirdus romantiškas čia gyvenusių žmonių istorijas, kurias sudėjome į naująjį pažintinį maršrutą. Vilnius gali pasigirti savo jaukiais kampeliais, parkais romantiškiems pasivaikščiojimams, kalvomis, nuo kurių atsiveria įkvepiantys saulėlydžiai, išskirtiniais restoranais, siūlančiais romantiškas vakarienes, bei neeilinėmis patirtimis, tokiomis kaip skrydžiai oro balionu. Kviečiame šį maršrutą išbandyti ir pačius vilniečius – labai tikėtina, kad dalies įdomių vietų ir istorijų jie dar nežino“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Romantiškąją Vilniaus dvasią siūloma pažinti pradedant nuo pasivaikščiojimų. Pirmiausia – po Valdovų rūmus, aplankant šalia jų įkurtą renesansinį sodą, kvepiantį Viduržemio jūros regiono augalais ir menantį istoriją apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilę.

Keliautojai kviečiami apsidairyti po Literatų gatvę, pakilti į šv. Jonų bažnyčios varpinę, pasiklausyti Oginskio muzikos prisėdus ant grojančio suoliuko K. Sirvydo skvere. Taip pat maršrute – pasimatymus įkvepianti „Obuoliuko“ plytelė ir meilės stiprumą liudijanti berniuko su kaliošu skulptūra, atkeliavusi iš Romaino Gary romano „Aušros pažadas“. Nukakti siūloma ir į Subačiaus apžvalgos aikštelę, Belmonto parką bei Botanikos sodą.

Keliautojams netgi siūlomos idėjos pasimatymams Vilniuje: skrydis oro balionu, kelionė Neries krantine dviračiais, gintaro masažas. Turistai kviečiami apsistoti romantiškas istorijas menančiuose viešbučiuose, vakarieniauti įkvepiančią atmosferą kuriančiose kavinėse.

Kviečiame registruotis

Išsamią pažintinę programą „Vilniaus pasaulio paveldo keliais. UNESCO savaitgalis“ ir registraciją į renginius galima rasti Vilniaus turizmo informacijos svetainėje. Programos renginius organizuoja „Go Vilnius“, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Užsienio ryšių ir turizmo skyrius ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra.

Pažintinius maršrutus „Romantiški atradimai Vilniuje“  ir „Vilnius – UNESCO pasaulio paveldo miestas“  galima parsisiųsti iš interneto svetainės Vilnius-tourism.lt arba nemokamai pasiimti Vilniaus turizmo informacijos centruose. Maršrutą „Atvirų kiemelių istorijos“ galima parsisiųsti iš interneto svetainės neakivaizdinisvilnius.lt.

ekskursija pažintinė programa paveldo objektai unesco turizmas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Kitą pirmadienį, birželio 1 d., visoje šalyje vyks visuotinė akcija „Ačiū, Lietuva“, kuria bus dėkojama Lietuvos žmonėms už sėkmingai įveiktą pirmąją COVID-19 bangą ir raginama išlaikyti susitelkimą bei viltį, kad ryžtingai būtų įveikti ir kiti ateityje dar laukiantys iššūkiai. Birželio 1 d. 17.00 val. akcija „Ačiū, Lietuva“ nuskambės muzikos garsais visoje šalyje: miestų ir miestelių skveruose, aikštėse ar parkuose, ant administracinių ir kultūros įstaigų...
Video
Po kruopštaus ir intensyvaus tyrimo gegužės 20 d. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai kartu su Vilniaus rajono policijos komisariato ir Viešosios tvarkos valdybos Mobiliosios kopos pareigūnais sulaikė Vilniaus rajono gyventoją, įtariamą narkotinių medžiagų platinimu stambiu mastu. Įtariama, kad sulaikyta jauna moteris (gimusi 2000 m.) galėjo platinti narkotines medžiagas ir kitiems šali...
Įvykiai
Šiandien 23.10 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kalvarijų g. dega namas. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos (informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui).
Įvairios
Vilnius kviečia švęsti Kauno gimtadienį dvigubai. Kauniečiams 612-ojo gimtadienio proga dovanoja tiek pat gražiausių pavasario gėlių – baltų bijūnų. Gėlių žiedai šįvakar bus dalinami Laisvės alėjoje, kurie papuoš kauniečių staliukus, kur planuojama gimtadienio šventė. Švęsti kviečiami ir vilniečiai – šiandien Vilniaus senamiestyje esančių lauko kavinių staliukus nuklojo taip pat 612 žiedų. „Karantinas apribojo visuotinę galimybę švęsti. Tad galvodami, kaip...
Lietuvoje
Per paskutinę parą Lietuvoje patvirtinta 12 naujų koronaviruso atvejų. SAM taip pat praneša apie dar vieną mirties atvejį. Bendras susirgusių skaičius šiuo metu Lietuvoje pasiekė 1616. Auga ir pasveikusių žmonių gretos, jų šiuo metu fiksuojama jau 1135. Deja, bet per pastarąją parą SAM prenešta apie dar vieno žmogaus, kurie buvo užsikrėtęs koronavirusu, mirtį. Dėl koronaviruso Lietuvoje jau mirė 63 asmenys, dar aštuoni užsikrėtusieji mirė dėl kitų priežasč...
Kultūra
Pastaruoju metu vykstant diskusijoms dėl Vyriausybės skirtų investicijų kultūros sektoriui ir papildomų lėšų, skirtų spartinti investicijų programas, Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacija skatina kultūros bendruomenę išlikti vieningą ir solidarizuotis su sprendimais, skirtais ne tik išgyventi šį sudėtingą laiką, bet ir investuoti į infrastruktūrą, kuri yra būtina norint vystyti bet kokius kultūros projektus. Kultūros sektorius priklauso...
Įvykiai
Viena pagrindinių sostinės gatvių – Vilniaus gatvė – bus išvalyta nuo automobilių keliamo triukšmo ir taršos. Jos atkarpa nuo Islandijos gatvės iki Gedimino prospekto nuo šiol iki pat šiltojo sezono pabaigos bus skirta pėstiesiems ir dviratininkams. Galimybių šis sprendimas suteikia ir Vilniaus gatvėje įsikūrusioms lauko kavinėms.  Gegužės viduryje paskelbusi apie naujus žingsnius, priimtus siekiant sumažinti automobilių judėjimą ir ypač tranzitinį eismą s...
Lietuvoje
Penktadienį nuo koronaviruso mirė dar vienas žmogus - Santaros klinikose gydytas daugiau kaip 70 metų amžiaus ligonis, turėjęs gretutinių ligų. Naujausiais duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 1604 infekcijos atvejai, naujų atvejų – 11. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gegužės 22 d. duomenimis, sergančiųjų skaičius yra 424. Mirusių nuo COVID-19 žmonių skaičius pasiekė 62, o užsikrėtusiųjų koronavirusu, bet mirusių dėl kitų priežasčių yra aštuon...
Įvairios
Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ užbaigė dar vieną vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektą. Sostinės Naujininkų rajone nutiesta beveik 7 km vandentiekio tinklų ir 7,4 km nuotekų tinklų bei papildomai pastatyta nuotekų siurblinė. Nauja infrastruktūra galės naudotis daugiau nei 350 namų ūkių šiame rajone. Naujieji vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklai Naujininkuose atskiromis atkarpomis nutiesti Pumpurų, Alytaus, Mer...