Fotožurnalistikos festivalis „Vilniaus fotografijos ratas“ paskelbė nugalėtojus

Vilniuje tryliktą kartą surengtas vienintelis Lietuvoje tarptautinis fotožurnalistikos festivalis „Vilniaus fotografijos ratas“. Pasaulinio lygio spaudos fotografų sukurtus fotopasakojimus sostinėje bus galima pamatyti iki lapkričio 29 dienos, erdvėje priešais Radvilų rūmų muziejų (Vilniaus g. 24).

Šiemet visuomenei pristatytus fotopasakojimus jungia stipri autobiografiškumo tendencija. „Tai puiki proga norintiems iš arčiau pažvelgti į tai, kas vyksta gyvenimuose tų, kurie dirba kitoje fotoaparato pusėje“, - sako festivalio organizatorius Jonas Staselis.

Šių metų festivalis taip pat griauna mitus, kad fotožurnalistai temų savo projektams turėtų ieškoti konflikto zonose ar toli už namų sienų. Arčiau nei arti apie paties kūrėjo gyvenimą ir šeimą pasakoja Sofie Mathiassen (Danija) ilgalaikis projektas „Bet didžiausia yra meilė“ kuriame įamžinta jos senelių istorija, susidūrus su nepagydoma liga.

Alinos Kočetkovos serija „Kai sirgau“ pasakoja apie asmeninius išgyvenimus patirtus po 29-ojo gimtadienio, kai jai buvo diagnozuotas vėžys. Šio fotopasakojimo vienas tikslų – pakeisti daugybę klaidingų stereotipų ir klaidingos informacijos apie likusius gyvus ar vis dar kovojančius su vėžiu žmones. A.Kočetkova apnuogina kraupią realybę: „Daugelis sveikų žmonių tiesiog nenori apie tai girdėti, ir kartais vėžiu sergantys pacientai netgi laikomi apgailėtinais „gyvais negyvėliais“.

Ievos Budzeikaitės fotopasakojimas apie geriausią draugę, kurią ši klastinga liga vis tik pasiglemžė, tačiau liko šviesus tikėjimas šeima ir prisiminimas apie jos gebėjimus džiaugtis kiekviena smulkmena. „Giedrei buvo 28-eri, kai sužinojo savo diagnozę – ketvirtos stadijos krūties vėžys. Nežinojau, kaip reaguoti, nes atrodo, kad jauni žmonės tokiomis ligomis neserga, o ypač mano aplinkoje“, – sako ne pirmus metus Lietuvos kariuomenės fotografe dirbanti Ieva.

Festivalio metu surengta tarptautinė konferencija „FotoŽurnalistikos ribos“, kurioje darbus pristatė ir apie fotožurnalisto misiją kalbėjo tikras šios profesijos grandas Sergėjus Maksimyšinas. Jo nuotraukas publikuoja „The Times“, „Time“, „Newsweek“, „Liberation“, „Washington Post“, „Stern“, „Focus“ ir kiti pasauliniai leidiniai. Sergėjus taip pat yra pasaulinio konkurso World Press Photo laureatas.

Daugybę garsiausių apdovanojimų pelnęs Fabio Bucciarelli konferencijos metu atskleidė kaip svarbu fotožurnalistui nušviesti ne tik sensacingą akimirką, bet ir tai, kas nutinka užgesus kamerų šviesoms ir atsitraukus visuomenės dėmesui. F. Bucciarelli konferencijoje pristatytas pasakojimas „Pasienio siena“ atskleidžia 4 moterų ir jų šeimų likimus šioms imigrantėms bandant kirsti JAV ir Meksikos sieną. Fotografas tvirtina: – visi mato naujienų vaizdus, kurie trunka akimirką kompiuterio ekrane ar televizijos siužete, bet tų žmonių gyvenimas bei problemos tęsiasi. O kaip jos tęsiaisi pavykus ar nepavykus pasiekti išsvajotąją JAV, – niekam tampa nebeaktualu. Fotožurnalisto atsakomybės dalykas – kalbėti apie temą nei tik žinių akimirkų „atplaišomis“ o ilgesniu ir išjaustu fotopasakojimu.

Spaudos fotografijos konferencijoje aptarti spaudos fotografams kylantys iššūkiai bei jų nagrinėjamos temos: kodėl jos rūpi patiems fotožurnalistams ir kodėl jos svarbios visuomenei? Kalbėta apie fotožurnalistikos ir jos kūrėjų atsakomybę. Tokio pobūdžio renginiai yra viena iš retų galimybių šalies spaudos fotografams tobulėti, - deja nuo 1992 metų Lietuvoje fotožurnalistika nėra dėstoma akademiniu lygmeniu.

„Skalvijos“ kino centre vykusio uždarymo vakaro metu apdovanoti naujojo festivalio konkurso „Instant Instax“ laureatai. Jais tapo Inga Dinga, Erika Mizikaitė ir Andrius Zakarauskas. Konkurso tikslas – skaitmeninės gausos amžiuje įvertinti fotografų gebėjimus „pagauti“ lemtingą akimirką vienu kadru.

Apdovanojimų vakaro metu paskelbti festivalio konkursų „Gyvenimo ratas“ ir „Namų darbai“ fotopasakojimų autoriai. Pagrindinio festivalio konkurso nugalėtojo iš Italijos Stefano Schirato serija – pastarųjų ketverių metų dirbas „Terra Mala“. Tai projektas kalbantis apie aplinkos taršą Pietų Italijoje, analizuojantis sąsajas tarp užterštumo ir nesveikos aplinkos sukeliamų ligų. Stefano rašo: „Visus tuos žmones vienija bendra lemtis ir tokia stipri ištikimybė savo gimtinei, kad jei drįstumėte jų paklausti, kodėl jie neišvyksta, galite sulaukti atsakymo: „O kurgi man eiti?“.

Konkurso „Namų darbai“ nugalėtojos Azadeh Besharati iš Irano fotopasakojimas kalba apie gyvenimo negandų blaškomas dvynes Šimą ir Šivą. Jos žino, kad gyventi yra jų prigimtinė teisė, ir tai padeda joms priešintis sistemai ir neleisti kitiems riboti jų teisių. Jos yra vienatvės ir bendrumo derinys, laimė ir liūdesys viename.

Didžioji dalis festivalio autorių pristatytas serijas kūrė savo iniciatyva, nes jų temos nėra populiarių ir greito vartojimo žiniasklaidos priemonių prioritetu.

Sergėjaus Stoitelevo iš Rusijos fotopasakojimas kalba apie jaunos moters Nadios, užmezgusį tvirtą ryšį su šešiolikmečiu berniuku Fedia sergančiu keliomis neurologinėmis ligomis, įskaitant autizmą ir lengvą cerebrinio paralyžiaus formą.

Tatjanos Tkačiovos iš Baltarusijos serija „Tarp teisybės ir gėdos“ pasakoja apie moteris, kurios dėl skirtingų priežasčių nusprendė pasirinkti abortą. Šią seriją autorė pradėjo sužinojus, kad jos mamai buvo padarytas abortas, kai ji laukėsi Tatjanos sesers, tačiau įvyko Černobylio katastrofa. Jalalas Shamsazaranas iš Irano pasakoja kaip klimato kaita, sausra, kritulių mažėjimas, neadekvatūs vyriausybės veiksmai ir ežerų bei pelkių sausėjimas paveikė Irano pietryčiuose esantčius Sistano ir Beludžistanoi regionus.

Valerijaus Mielnikovo serija pasakoja apie Donbaso regiono pilkosios zonos teritoriją, zonos be aiškių ribų erdvėje ir laike.

Marko Risovič iš Serbijos pasakoja apie 2015 m. pabėgėlių krizę alkanų krašte. Šią žmogiškąją tragediją lydėjo daug skaudžių scenų, abejotinų politinių sprendimų ir įtampos visame regione.

Lukas Kreibigas iš Vokietijos pasakoja apie vakarinės Grenlandijos Ūmanako salos miestelį, kaip Arkties sala per pastaruosius 50 metų greitai keičiasi iš tradicinės žvejų ir medžiotojų bendruomenės į šiuolaikinės visuomenės miestą.

Šiva Khadem iš Irano atskleidžia vieną procentą pasaulio gyventojų sudarančių dvynių, trynukaų ir kitų vienu metu gimusių vaikų gyvenimą.

Ramūno Danisevičiaus serija, pristatanti lietuvišką fotodokumentinkos platformą „Latitude55“ , pasakoja apie trisdešimt šešerių metų moterį kuri nežiūrint neįgalumo neužsidarė tarp keturių sienų,bet gyvena įprastą žmogaus gyvenimą: ūkininkauja, skaito knygas, keliauja, pramogauja, ilsisi prie jūros kartu su visais pajūrio poilsiautojais.

Kaip ir kasmet – konkursą „Gyvenimo Ratas“ vertino tarptautinė komisija: Thomas Borberg Danijos fotožurnalistikos mokyklos DMJX dėstytojas, daugelio knygų fotoredaktorius ir nacionalinių bei tarptautinių fotografijų konkursų, tarp jų ir 2016 m. bei 2018 m. Pasaulio spaudos fotografijos (World Press Photo) konkursų, žiuri narys. 2009 m. buvo paskirtas vyriausiuoju „Politiken“ fotoredaktoriumi).

Andrejus Polikanovas buvęs„Time Magazine“ Maskvos biuro fotoredaktorius. Šiuo metu žurnale „Russian Reporter“, nuo 2015 m.balandžio „Takie Dela“ internetinės žiniasklaidos vizualiosios kūrybos direktorius. Įvairių nacionalinių ir tarptautinių fotokonkursų žiuri narys.

Maria Mann „European Pressphoto“ agentūros konsultantė, atsakinga už tarptautinius santykius, teisėjavusi daugelyje tarptautinių fotožurnalistikos konkursų), Maksimas Dondiukas (fotografas, dokumentalistas pelnęs: Prix Pictet fotografijos premiją, Lucie apdovanojimus, Remi Ochliko apdovanojimą ir k.t., 2011 m. tapo festivalio „Vilniaus fotografijos ratas“ nugalėtoju), Jonas Staselis (Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas, festivalio „Vilniaus fotografijos ratas“ vadovas). Generalinis festivalio rėmėjas Fujifilm, projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Festivalio dalyvių fotopasakojimus, eksponuojamus lauko parodose, galima pamatyti Vilniuje, aikštėje šalia įėjimo į Radvilų rūmų muziejų (Vilniaus g. 24) iki 2019 m. lapkričio 29 dienos. Vėliau parodas numatoma eksponuoti kitose Vilniaus erdvėse bei šalies miestuose, kartu su festivalio idėjos bei išleisto žunalo „Fotografijos ratas“ pristatymu.

Lietuvos spaudos fotografų klubas
fotožurnalistika fotografas nuotrauka festivalis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Rekomendacijų nėra
Autorizuokitės ,
kad įvertinti ir rekomenduoti

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojų darbo užmokestis yra vienas didžiausių viešojo transporto sektoriuje, o nuo šių metų balandžio mėnesio jis dar padidės. „Pasitarimo tarp UAB „Vilniaus viešasis transportas“ administracijos ir Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės darbuotojų metu buvo sutarta, kad nuo balandžio mėnesio 3,4 procento dydžiu bus didinamas visų bendrovės darbuotojų, išskyrus vadovų ir s...
Būstas
Labiausiai savo gyvenamuoju rajonu yra patenkinti Senamiestyje, Žirmūnuose ir Naujamiestyje įsikūrę vilniečiai, o daugiausiai pastabų gyvenamajai aplinkai turi Šeškinės, Pilaitės bei Vilkpėdės gyventojai. Sostinės gyventojų pateikti atsakymai leidžia užčiuopti konkrečias priežastis, kodėl jie taip jaučiasi. Šiuos rezultatus atskleidė „Darnu Group“ įsteigtos kompetencijas darnios aplinkos kūrimui telkiančios „Darnaus miesto laboratorijos“ užsakymu rinkos ir...
Įvykiai
Trečią savaitę UAB „Vilniaus viešasis transportas“, talkinant UAB „Vilniaus apšvietimas“ ir UAB „Grinda“, atlieka senesnių nei 40 metų kontaktinių tinklų atramų (stulpų, laikančių troleibuso kontaktinį tinklą) po žeme esančių dalių vertinimo darbus. Tokių atramų sostinėje priskaičiuojama apie 3000. Atliekant vertinimo darbus, ardoma kelio ar žemės danga, atkasamas gruntas iki pat atramos pamato ir specialiu prietaisu matuojamas metalinės atramos sienelės s...
Švietimas
Vilnius tęsia inovacijų ir verslumo ugdymo lyderystę mokyklose: šiais mokslo metais atidaroma 14 naujų „FabLab“ kūrybinių dirbtuvių, kuriose moksleiviai gali kurti, išradinėti ir mokytis autentiškoje įveiklinančioje aplinkoje, aprūpintoje šiuolaikiška gamybos įranga. Vaikai konstruoja, modeliuoja, projektuoja, gamina įvairius gaminius, modelius, maketus ar prototipus ir net steigia bendroves. Tokios dirbtuvės labai paskatina jų verslumą, kūrybiškumą, domėj...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia prisidėti prie sostinės istorinio pažinimo ir kviečia mokslininkus bei tyrėjus dalyvauti konkurse istorijos tyrėjų stipendijai gauti. Tikimasi, kad trečius metus iš eilės skiriamos stipendijos mokslininkams paskatins ir toliau puoselėti Vilniaus miesto tapatybę, pakvies domėtis Vilniaus miesto istorija, taip kuriant istorinės atminties gyvybingumą. Šiemet stipendijoms skirta 20 tūkst. eurų. Stipendijos šiemet ir vėl bus...
Įvykiai
Vilniaus senamiestyje atgimstančiame rajone šių metų rudenį duris atvers naujas vilniečių ir sostinės svečių traukos centras – „Paupio turgus“. Bendrovės „Darnu Group“ plėtojamame „Paupyje“ įsikursiančio beveik 2 tūkst. kv. m. ploto turgaus interjerą kurianti architektūros studija „Plazma“ atskleidė, kaip atrodys naujoji erdvė, kurioje netrukus apsilankyti kvies restoranai, maisto parduotuvės, vyks kulinariniai ir kultūriniai renginiai. Kursis žiemos sode...
Įvairios
Nors šiemet šalta žiema, kurią reikėtų varyti iš kiemo, mūsų neaplankė, šilti orai nekeičia nuo seno nusistovėjusių tradicijų. Apie artėjantį pavasarį bylojanti Užgavėnių šventė yra neatsiejama nuo persirengėlių, kaukių, Lašininio ir Kanapinio kovos bei, žinoma, blynų. Kad jie būtų ypač gardūs, galima išsikepti pačių įvairiausių blynų. Nuo seno manoma, kad jeigu Užgavėnių šventės metu gausiai ir sočiai valgysite, sėkmė lydės visus metus. Tarp tradicinių Už...
Įvykiai
Vilniuje gyvenančio medijų menininko Andriaus Grigalaičio fotografijų ciklas "Migla. Kiti pasauliai" Peizažo kategorijoje pateko tarp šių metų "Sony World Photography Awards" konkurso finalininkų. Atrankos komisija fotografijas atrinko iš rekordinio skaičiaus (135 020) pateiktų fotografijų kiekio. Konkurse dalyvavo autoriai iš 163 šalių. Fotografijų ciklas "Migla. Kiti pasauliai" skirtas miglai. Jame autorius analizuoja kaip migla keičia kraštovaizdį, kuri...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai ikiteisminiame tyrime dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinės medžiagos kiekiu, nusprendę patikrinti turimą informaciją dėl dokumentų padirbinėjimo, ikiteisminį tyrimą pasuko netikėta linkme. Šių metų sausio mėnesį buvo atlikta sėkminga operacija, kurios metu sulaikytas Vilniaus miesto gyventojas, besivertęs dokumentų kl...