Žinia apie Vilniaus startuolius sklis dar garsiau: atidarytas jiems skirtas muziejus

Prancūzai turi Vyno muziejų, italai – Kalnų, kinai – Rožių, lietuviai nuo šiol turės – Startuolių muziejų. Vakar atidaryto Startuolių muziejaus eksponatai – Vilniuje gimusios ir į visame pasaulyje žinomas tarptautines kompanijas išaugusių verslų istorijos.

„Startuoliai ir muziejus iš pirmo žvilgsnio – du tarpusavyje sunkiai derantys žodžiai. Tačiau iš tiesų tai originalus būdas parodyti, kad Vilnius yra atviras, patogus ir pažangus miestas verslams kurtis ir plėstis. Tuo pačiu galėsime įvertinti vieną svarbiausių Vilniaus veržlumo variklių – mūsų veiklius, kūrybingus, ambicijos nestokojančius ir drąsius žmones, kurie yra tikrieji mūsų miesto ambasadoriai pasaulyje. Toks muziejus yra geras priminimas ir paskatinimas kiekvienam, kad sėkmei būtina, toli gražu, ne tik gera idėja ir investicijos, bet ir drąsa, atkaklumas bei tvirta komanda“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Startuolių muziejus – bendra agentūros „Go Vilnius“ ir naujos bendradarbystės erdvės „Talent Garden Vilnius“ iniciatyva, šioje bendradarbystės erdvėje muziejus ir įsikūrė. Muziejuje po vienu stogu surinktos 12 ryškių ir skirtingų įmonių istorijų – kiekviena įmonė pasakoja apie įvairius savo veiklos etapus. Kiekvienais metais muziejų papildys dar keturi ryškiausiai sužibėję startuoliai. Kartu čia bus galima rasti informacijos apie Vilniaus startuolių ekosistemą, planuojama rengti ir perspektyvių startuolių pristatymus, apdovanojimus bei kitus renginius.

12 ryškių istorijų

„Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė sako, kad atrinkti 12 istorijų buvo nelengva užduotis, mat sėkmingų startuolių, kilusių iš Vilniaus – labai daug. Įmonės atrinktos iš įvairių sričių – nuo mobilumo iki kosmoso tyrimų – siekiant parodyti, kad Vilnius yra patogus miestas pačių įvairiausių inovacijų kūrėjams.

Dabar Startuolių muziejuje lankytojai gali susipažinti su įmonių „Vinted“, „Trafi“, „Deeper“, „Bored Panda“, „Nanoavionics“, „Tesonet“, „Oberlo“, „Pixelmator“, „CityBee“, „Brolis Semiconductors“,„MailerLite“ ir „CGTrader“ istorijomis. Kiekvienai šių istorijų atskleisti pačios įmonės pasirinko 4–5 daiktus – jie simbolizuoja įsimintiniausius veiklos momentus, lūžio taškus ar tiesiog įmonių vidinę kultūrą. Taip muziejaus eksponatai – nuo „Nanoavionics“ pasirinktų sėkmės simbolių leidžiant į kosmosą raketas – riešutų skardinės bei cigarų, iki „Boredpandos“ pandos kostiumo, primenančio apie vieną įsimintiniausių kandidatų į darbuotojus, – pasakoja tai, kokį kelią kiekvienai muziejuje esančiai įmonei teko nueiti iki pripažinimo.

Neįtikėtinas užsispyrimas

Pavyzdžiui, viena istorijų – kibernetinės saugos paslaugas siūlančios įmonės „Tesonet“ – pasakoja apie du dėl IT pamišusius moksliukus, susipažinusius per internetą ir ieškojusius bendros verslo idėjos. Nuo 1999-ųjų Tomas Okmanas ir Eimantas Sabaliauskas bandė įgyvendinti net 34 projektus, kurie nepasisekė. Tačiau jiedu nenuleido rankų – dirbdami įprastus darbus ir toliau kantriai ieškojo „tos“ idėjos, kol 2013-aisiais suprato, kad jie neturi tinkamo kibernetinės saugos sprendimo jų pačių kuriamiems produktams. Šis nušvitimas ir buvo startas sėkmingam verslui, per šešerius metus išaugusiam iki 800 darbuotojų. Visiems jiems nutransportuoti į tradicija tapusią „workation“ kelionę užsienyje prireikė net 4 lėktuvų.

Įsismarkavęs hobis

O štai „Trafi“ istorija prasidėjo 2007-aisiais nuo laisvalaikio projekto – „Marsrutai.lt“, skirto visuomeninio transporto tvarkaraščio ir maršrutų paieškai. Projektas iškart laimėjo „Login“ įvertinimą kaip metų geriausias interneto projektas. Po penkerių metų „Marsrutai.lt“ pavirto „Trafi“, dar po dviejų metų verslo kūrėjai tiesiai iš slidinėjimo kurorto, vilkėdami slidinėjimo kostiumus, lėkė į Šveicariją sudaryti pirmąjį kontraktą su „Google“.

Iš Vilniaus – į pasaulį

Pasak „Go Vilnius“ vadovės, visos pasakojamos startuolių istorijos įkvepia užsispyrimu nepasiduoti ir savo neįtikėtinu augimu. Pavyzdžiui, „MailerLite“, kurianti elektroninių laiškų sprendimus, samdo specialistus iš 16-os šalių ir jau turi 700 tūkst. klientų visame pasaulyje. Pirmojoje lietuviškoje kosmoso technologijų įmonėje UAB „NanoAvionics“, įkurtoje 2014 m., trijose vietose pasaulyje dirba 80 žmonių, įmonė šiuo metu gamina net 15 palydovų. Paslaugų e. parduotuvėms startuolis „Oberlo“ buvo tikras išganymas kitam garsiam Kanados e. prekybos startuoliui „Shopify“, mat „Oberlo“ dėka per „Shopify“ buvo importuota milijonai prekių. Lietuvio 3D dizainerio sukurta „CGTrader“ trimačių (3D) modelių prekyvietė internete buvo ne tik pirmoji tokia, patogi kitiems dizaineriams, bet ir šiuo metu yra didžiausia pasaulyje: milijonai vartotojų, atidaryti nauji ofisai Tel Avive ir Niujorke. Lietuvoje kuriami ir gaminami „Deeper“ išmanūs sonarai šiuo metu parduodami daugiau kaip 50-yje šalių visame pasaulyje: nuo Japonijos, Australijos iki Kanados ar Pietų Afrikos.

Tarp sėkmingiausių startuolių – žinoma, ir pirmuoju lietuvišku vienaragiu tapusios įmonės „Vinted“ istorija. Daiktus iš antrų rankų pirmuoju pasirinkimu pasaulyje siekiančios paversti įmonės vartotojų ratą dabar sudaro apie 23 mln. žmonių 11-oje rinkų. Įmonėje dirba daugiau kaip 300 žmonių – Vilniuje, Berlyne, Prahoje, Varšuvoje. O štai „CityBee“, veiklą 2012 metais pradėjusi su 50 automobilių, dabar Lietuvoje jų turi jau 1000, o el. paspirtukų dalijimosi paslaugą teikia ne tik visose trijose Baltijos šalyse, bet ir Varšuvoje bei Madride.

Įspūdingais skaičiais didžiuojasi ir visų žinomas meno ir popkultūros el. žurnalas bei platforma „Bored Panda“ – 10 mln. prenumeratorių, 200 mln. peržiūrų per mėnesį. Kompanija, dabar turinti vieną didžiausių kino studijų šalyje, veiklą pradėjo nuo vieno žmogaus – Tomo Banišausko – sukurto tinklalapio.

Tarp muziejaus istorijų – ir kelios, menančios itin pavykusį bendrą brolių darbą. Tai dviejų brolių Dailidžių įkurta „Pixelmator“, kurianti itin patogias nuotraukų koregavimo programėles „Mac“, „iPhone“ ir „iPad“ įrenginiams, bei trijų brolių Vizbarų įmonė „Brolis Semiconductors“, gaminanti infraraudonųjų spindulių lazerio produktus. Abi kompanijos ir jų kuriami produktai sulaukė ypatingo tarptautinio pripažinimo.

Su visomis šiomis istorijomis galima susipažinti Vilniaus miesto turizmo ir verslo agentūros „Go Vilnius“ ir bendradarbystės erdvės „Talent Garden Vilnius“ įkurtame Startuolių muziejuje, Vilniaus g. 33, Vilnius. Muziejaus lankymas – nemokamas ir atviras visiems, norint apsilankyti reikėtų užsiregistruoti el. paštu [email protected]

„Talent Garden Vilnius“ erdvę jai priklausančiame pastate įkūrė investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“, atstovaujanti šiam tinklui pagal franšizės sutartį. 2011 metais Italijoje įkurtas „Talent Garden“ tinklas veikia 20 Europos miestų 8 šalyse, jo daugiau kaip 25-iose erdvėse darbuojasi per 4 500 kūrybinių ir skaitmeninių industrijų profesionalų.

Go Vilnius
startuolių muziejus startuoliai. go vilnius įvykiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Šiandien, turizmo parodos „Adventur“ metu, išdalinti 2019-ųjų turizmo sėkmingiausiųjų apdovanojimai. Sėkmingiausio metų turizmo projekto Lietuvoje titulas atiteko miesto savivaldybės inicijuotai alternatyvaus Vilniaus pažinimo platformai „Neakivaizdinis Vilnius“. 2019-ųjų balandžio viduryje startavusi iniciatyva subūrė nemažą Vilniaus entuziastų bendruomenę, žmones iš kitų Lietuvos miestų paskatino sostinę atrasti naujai, pasidomėti ne tik žinomais objekta...
Įvykiai
Vilniaus šviesų festivalio startas – jau šįvakar! Nuo 18 val. Vilniuje įsižiebs 27 šviesų instaliacijos (www.lightfestival.lt/zemelapis) ir prasidės tris vakarus truksiantis 697-asis Vilniaus gimtadienis. Kaip nieko nepraleisti, pasimėgauti ir tuo pasidalinti – štai keletas festivalio organizatorių patarimų. Informaciją apie šviesų instaliacijas, jų autorius, lokacijas, žemėlapį su festivalio maršrutu patogiai ir greit padės susirasti specialiai šiam festi...
Kultūra
Vilniaus mažajame prasideda režisierių Rimo Tumino ir Gabrielės Tuminaitės spektaklio „Čia nebus mirties“ repeticijos. Naujas „Čia nebus mirties“ pastatymas bus svarbiausias šio sezono Vilniaus mažojo teatro įvykis, skiriamas 30 metų teatro jubiliejui. Jo premjera numatyta 2020 metų kovo 27, 28, 29 dienomis. Į repeticijas maestro Rimas Tuminas pakvietė visas tris savo teatro aktorių kartas: ir tuos, kurie vaidino pirmajame spektaklio „Čia nebus mirties“ pa...
Įvykiai
Verkių seniūnijoje šiandien duris atvėrė naujas lopšelio-darželio „Gintarėlis“ modulinis priestatas, kurį lankys 105 mažieji vilniečiai. Naujajame 800 kv. m. ploto dviejų aukštų darželyje, įsikūrusiame Baltupiuose, Didlaukio g. 35, veiks 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui ir žaidimams. Taip pat įrengtos patalpos ir vaikų persirengimui, daiktų saugojimui bei kabinetai specialistams, vaikų miegui bei valgymui skirtos zonos, nupirkti nauji bal...
Įvykiai
Vis daugiau Vilniaus miesto bendrojo ugdymo įstaigų, kartu su maitinimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis, palaiko iniciatyvą ugdyti vaikų finansinį raštingumą ir ieško galimybių užtikrinant atsiskaitymą negrynaisiais pinigais mokyklų valgyklose – šiuo metu iš 111 sostinės mokyklų 39 jau yra įsidiegusios atsiskaitymus negrynaisiais pinigais, o 17 mokyklų planuoja įsidiegti artimiausiu metu. Sostinės savivaldybė skatina likusias mokyklas suteikti galimybes m...
Įvykiai
Artėjantį savaitgalį Vilniui sukanka 697-eri. Sostinės savivaldybė turi gražią tradiciją – aikštėje prie miesto Rotušės šia proga iškelti tris Vilniaus miesto vėliavas, pagarsinti laišką Vilniui ir drauge sudainuoti gražiausias Vilniui dedikuotas dainas: „Prie pasakų miesto“ ir „Senieji Vilniaus stogai“. Sausio 24 dieną (penktadienį), 12  val. visi laukiami prie Rotušės. Jau trečius metus kuriama  nauja prasminga tradicija miesto gimtadienį pradėti iškelia...
Savivalda
Vakar sostinės Taryba pritarė vaikų dienos centrų tinklo plėtrai Vilniuje. Vaikų dienos centruose (VDC) vaikus konsultuoja psichologai, ugdomi socialiniai įgūdžiai, renkasi pozityvios tėvystės ugdymo grupės, organizuojami renginiai vaikams, emocijų ugdymo programos ir kt. Plėtojant vaikų dienos centrų tinklą mieste, veiklai atnaujinamos ir pritaikomos naujos arba iki tol buvę nenaudotinos patalpos. Tinklo plėtros projektui ir investicijoms į infrastruktūrą...
Savivalda
Vakar sostinės taryba priėmė neeilinį sprendimą – nuo 2020 m. kovo Vilniaus mieste vykstančiuose renginiuose nebus naudojami jokie vienkartiniai plastikiniai indai. Šis sprendimas padės mažinti plastiko atliekų kiekį mieste bei mokys miestiečius sąmoningumo atliekų tvarkymo srityje. „Sveikinu ir džiaugiuosi šiuo tarybos narių priimtu sprendimu. Plastiko ribojimas miesto šventėse skatina visuomenę tapti draugiškesne aplinkai, kurioje patys gyvena. Esame vie...
Įvykiai
Daugybė leidinių, ekskursijų ir kitokių iniciatyvų, skatinančių pažinti Vilnių, prisiminti praeitį ir aptarti dabartį, projektuoti ateitį – šalies sostinė pastarąjį dešimtmetį jaučia itin išaugusį ne tik užsienio svečių, bet ir gyventojų susidomėjimą miesto istorija. Vis dėlto specialistai šią tendenciją vertina nevienareikšmiai: vartotojai pusšimtį metų trukusį informacijos alkį malšina nevienodo patikimumo publikacijomis ir ekskursijomis, kartais įtvirti...