Žinia apie Vilniaus startuolius sklis dar garsiau: atidarytas jiems skirtas muziejus

Prancūzai turi Vyno muziejų, italai – Kalnų, kinai – Rožių, lietuviai nuo šiol turės – Startuolių muziejų. Vakar atidaryto Startuolių muziejaus eksponatai – Vilniuje gimusios ir į visame pasaulyje žinomas tarptautines kompanijas išaugusių verslų istorijos.

„Startuoliai ir muziejus iš pirmo žvilgsnio – du tarpusavyje sunkiai derantys žodžiai. Tačiau iš tiesų tai originalus būdas parodyti, kad Vilnius yra atviras, patogus ir pažangus miestas verslams kurtis ir plėstis. Tuo pačiu galėsime įvertinti vieną svarbiausių Vilniaus veržlumo variklių – mūsų veiklius, kūrybingus, ambicijos nestokojančius ir drąsius žmones, kurie yra tikrieji mūsų miesto ambasadoriai pasaulyje. Toks muziejus yra geras priminimas ir paskatinimas kiekvienam, kad sėkmei būtina, toli gražu, ne tik gera idėja ir investicijos, bet ir drąsa, atkaklumas bei tvirta komanda“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Startuolių muziejus – bendra agentūros „Go Vilnius“ ir naujos bendradarbystės erdvės „Talent Garden Vilnius“ iniciatyva, šioje bendradarbystės erdvėje muziejus ir įsikūrė. Muziejuje po vienu stogu surinktos 12 ryškių ir skirtingų įmonių istorijų – kiekviena įmonė pasakoja apie įvairius savo veiklos etapus. Kiekvienais metais muziejų papildys dar keturi ryškiausiai sužibėję startuoliai. Kartu čia bus galima rasti informacijos apie Vilniaus startuolių ekosistemą, planuojama rengti ir perspektyvių startuolių pristatymus, apdovanojimus bei kitus renginius.

12 ryškių istorijų

„Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė sako, kad atrinkti 12 istorijų buvo nelengva užduotis, mat sėkmingų startuolių, kilusių iš Vilniaus – labai daug. Įmonės atrinktos iš įvairių sričių – nuo mobilumo iki kosmoso tyrimų – siekiant parodyti, kad Vilnius yra patogus miestas pačių įvairiausių inovacijų kūrėjams.

Dabar Startuolių muziejuje lankytojai gali susipažinti su įmonių „Vinted“, „Trafi“, „Deeper“, „Bored Panda“, „Nanoavionics“, „Tesonet“, „Oberlo“, „Pixelmator“, „CityBee“, „Brolis Semiconductors“,„MailerLite“ ir „CGTrader“ istorijomis. Kiekvienai šių istorijų atskleisti pačios įmonės pasirinko 4–5 daiktus – jie simbolizuoja įsimintiniausius veiklos momentus, lūžio taškus ar tiesiog įmonių vidinę kultūrą. Taip muziejaus eksponatai – nuo „Nanoavionics“ pasirinktų sėkmės simbolių leidžiant į kosmosą raketas – riešutų skardinės bei cigarų, iki „Boredpandos“ pandos kostiumo, primenančio apie vieną įsimintiniausių kandidatų į darbuotojus, – pasakoja tai, kokį kelią kiekvienai muziejuje esančiai įmonei teko nueiti iki pripažinimo.

Neįtikėtinas užsispyrimas

Pavyzdžiui, viena istorijų – kibernetinės saugos paslaugas siūlančios įmonės „Tesonet“ – pasakoja apie du dėl IT pamišusius moksliukus, susipažinusius per internetą ir ieškojusius bendros verslo idėjos. Nuo 1999-ųjų Tomas Okmanas ir Eimantas Sabaliauskas bandė įgyvendinti net 34 projektus, kurie nepasisekė. Tačiau jiedu nenuleido rankų – dirbdami įprastus darbus ir toliau kantriai ieškojo „tos“ idėjos, kol 2013-aisiais suprato, kad jie neturi tinkamo kibernetinės saugos sprendimo jų pačių kuriamiems produktams. Šis nušvitimas ir buvo startas sėkmingam verslui, per šešerius metus išaugusiam iki 800 darbuotojų. Visiems jiems nutransportuoti į tradicija tapusią „workation“ kelionę užsienyje prireikė net 4 lėktuvų.

Įsismarkavęs hobis

O štai „Trafi“ istorija prasidėjo 2007-aisiais nuo laisvalaikio projekto – „Marsrutai.lt“, skirto visuomeninio transporto tvarkaraščio ir maršrutų paieškai. Projektas iškart laimėjo „Login“ įvertinimą kaip metų geriausias interneto projektas. Po penkerių metų „Marsrutai.lt“ pavirto „Trafi“, dar po dviejų metų verslo kūrėjai tiesiai iš slidinėjimo kurorto, vilkėdami slidinėjimo kostiumus, lėkė į Šveicariją sudaryti pirmąjį kontraktą su „Google“.

Iš Vilniaus – į pasaulį

Pasak „Go Vilnius“ vadovės, visos pasakojamos startuolių istorijos įkvepia užsispyrimu nepasiduoti ir savo neįtikėtinu augimu. Pavyzdžiui, „MailerLite“, kurianti elektroninių laiškų sprendimus, samdo specialistus iš 16-os šalių ir jau turi 700 tūkst. klientų visame pasaulyje. Pirmojoje lietuviškoje kosmoso technologijų įmonėje UAB „NanoAvionics“, įkurtoje 2014 m., trijose vietose pasaulyje dirba 80 žmonių, įmonė šiuo metu gamina net 15 palydovų. Paslaugų e. parduotuvėms startuolis „Oberlo“ buvo tikras išganymas kitam garsiam Kanados e. prekybos startuoliui „Shopify“, mat „Oberlo“ dėka per „Shopify“ buvo importuota milijonai prekių. Lietuvio 3D dizainerio sukurta „CGTrader“ trimačių (3D) modelių prekyvietė internete buvo ne tik pirmoji tokia, patogi kitiems dizaineriams, bet ir šiuo metu yra didžiausia pasaulyje: milijonai vartotojų, atidaryti nauji ofisai Tel Avive ir Niujorke. Lietuvoje kuriami ir gaminami „Deeper“ išmanūs sonarai šiuo metu parduodami daugiau kaip 50-yje šalių visame pasaulyje: nuo Japonijos, Australijos iki Kanados ar Pietų Afrikos.

Tarp sėkmingiausių startuolių – žinoma, ir pirmuoju lietuvišku vienaragiu tapusios įmonės „Vinted“ istorija. Daiktus iš antrų rankų pirmuoju pasirinkimu pasaulyje siekiančios paversti įmonės vartotojų ratą dabar sudaro apie 23 mln. žmonių 11-oje rinkų. Įmonėje dirba daugiau kaip 300 žmonių – Vilniuje, Berlyne, Prahoje, Varšuvoje. O štai „CityBee“, veiklą 2012 metais pradėjusi su 50 automobilių, dabar Lietuvoje jų turi jau 1000, o el. paspirtukų dalijimosi paslaugą teikia ne tik visose trijose Baltijos šalyse, bet ir Varšuvoje bei Madride.

Įspūdingais skaičiais didžiuojasi ir visų žinomas meno ir popkultūros el. žurnalas bei platforma „Bored Panda“ – 10 mln. prenumeratorių, 200 mln. peržiūrų per mėnesį. Kompanija, dabar turinti vieną didžiausių kino studijų šalyje, veiklą pradėjo nuo vieno žmogaus – Tomo Banišausko – sukurto tinklalapio.

Tarp muziejaus istorijų – ir kelios, menančios itin pavykusį bendrą brolių darbą. Tai dviejų brolių Dailidžių įkurta „Pixelmator“, kurianti itin patogias nuotraukų koregavimo programėles „Mac“, „iPhone“ ir „iPad“ įrenginiams, bei trijų brolių Vizbarų įmonė „Brolis Semiconductors“, gaminanti infraraudonųjų spindulių lazerio produktus. Abi kompanijos ir jų kuriami produktai sulaukė ypatingo tarptautinio pripažinimo.

Su visomis šiomis istorijomis galima susipažinti Vilniaus miesto turizmo ir verslo agentūros „Go Vilnius“ ir bendradarbystės erdvės „Talent Garden Vilnius“ įkurtame Startuolių muziejuje, Vilniaus g. 33, Vilnius. Muziejaus lankymas – nemokamas ir atviras visiems, norint apsilankyti reikėtų užsiregistruoti el. paštu [email protected]

„Talent Garden Vilnius“ erdvę jai priklausančiame pastate įkūrė investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“, atstovaujanti šiam tinklui pagal franšizės sutartį. 2011 metais Italijoje įkurtas „Talent Garden“ tinklas veikia 20 Europos miestų 8 šalyse, jo daugiau kaip 25-iose erdvėse darbuojasi per 4 500 kūrybinių ir skaitmeninių industrijų profesionalų.

Go Vilnius
startuolių muziejus startuoliai. go vilnius įvykiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Naujosios Vilniaus 100 km ilgio „trail“ trasos krikštas išvyko – kaitrų penktadienio vakarą vienu metu iš dešimties vaizdingų žaliųjų kampelių startavę bėgimo mėgėjai įveikė po vieną iš dešimties trasos atkarpų ir taip drauge surinko magiškąjį „šimtuką“. Daug kur pasaulyje populiari aktyvaus laisvalaikio forma – bėgimas bekele – nuo šiol bus patogesnis ir vilniečiams: specialiai sužymėtos atkarpos tiks ieškantiems didesnių ir mažesnių iššūkių. u tarptautin...
Įvykiai
Vilnius kviečia Valstybę švęsti Lukiškių aikštėje su geru lietuvišku kinu – nuo liepos 6-osios visą savaitę čia laukia populiarių istorinių kokybiškų filmų vakarai. Didžiuliame „Telia“ ekrane nuo 21 val. kas vakarą kviečiama pažiūrėti vis naują istorinį filmą po žvaigždėmis, ilsinant basas kojas smėlyje. Visi kino seansai – nemokami. Šventinę Liepos 6-ąją nuo 20 val. bus galima stebėti ir tiesioginę LRT transliaciją nuo Karaliaus Mindaugo tilto – išvysime,...
Įvykiai
Jau nuo antradienio, liepos 7 d., Vilniaus senamiestyje įsigalioja nauja eismo organizavimo tvarka – Senamiesčio lankytojai bei gyventojai ir toliau galės privažiuoti automobiliu prie savo namų, darbo vietų ir traukos objektų, tačiau negalės kirsti Senamiesčio. Ką svarbu žinoti artėjant pokyčiams? „Svarbiausia – reikia neskubėti ir važiuoti gyvenamajai zonai nustatytu greičiu (20 km/val.), kad suspėtumėt stebėti kelio ženklus. O jeigu jau taip atsitiko, ka...
Įvykiai
JAV pietuose plytinti didžiulė Teksaso valstija pirmiausiai asocijuojasi su džinsuotais kaubojais, kantri muzika ir linijiniais šokiais. Tokį Teksasą šį šeštadienį bus galima pamatyti sostinėje. „Teksasas Vilniuje“ – viena iš smagiausių šį savaitgalį vyksiančių „Amerikietiškos atostogos“ programos dalis. Suvažiuoja lietuviškos kantri žvaigždės Šį amerikietiško savaitgalio šeštadienį į Vilnių atvyks visas Lietuvos kantri muzikos žvaigždynas – Teksasu pavirs...
Verslas
Karantinas privertė viešbučius keisti verslo strategiją, ieškoti naujų klientų. Ne išimtis šioje situacijoje ir „Radisson Blu Hotel Lietuva“ – daugiausia svečiams iš užsienio paslaugas teikęs viešbutis dabar kviečia apsistoti mūsų šalies keliautojus. Jie čia gali jaustis tikrai saugūs – Vilniuje esantis viešbutis pirmasis iš Baltijos šalyse veikiančių „Radisson Hotels“ grupės viešbučių gavo lyderiaujančios Šveicarijos įmonės „SGS“ saugumo sertifikatą. „Nor...
Įdomu!
Taip gali atrodyti naujasis Vilniaus lengvosios atletiko maniežas Žirmūnų g. pradžioje - tokius pasiūlymus Vilnius gavo tarptautiniame architektūros konkurse. Lengvosios atletikos maniežo Žirmūnų g. 1h, Vilniuje, atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 21 projektiniai pasiūlymai. Projektai bus išeksponuoti nuo liepos 2 d. Architektų sąjungos pastato antrame aukšte, atriume (Kalvarijų g. 1), galimybė apžiūrėti ekspoziciją: darbo dienomis, darbo v...
Įvairios
Vasarai įsibėgėjus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ ne tik toliau plečia vandens gertuvių tinklą mieste – dvi naujos gertuvės įrengtos sporto aikštyne prie Baltojo tilto – bet ir vilniečių bei sostinės svečių patogumui, sužymėjo jas interaktyviame žemėlapyje. Prasidėjus antrajam vasaros mėnesiui, žemėlapyje – jau 11 atsigaivinimo taškų. Dar viena diegiama naujovė – gertuvėse montuojami nuotolinio nuskaitymo skaitikliai, leisiantys kiekvienam bendrovės svetain...
Kultūra
Šiltą liepos 1 d. vakarą kokybiško laisvalaikio teatras DOMINO žiūrovus sukvietė į DOMINO teatro BE STOGO atidarymo renginį. Gausiai susirinkusiems teatro bičiuliams ir žiniasklaidai pristatyta jauki atvira erdvė Adomo Mickevičiaus bibliotekos kieme Vilniuje, kurioje vasarą bus rodomi populiariausi spektakliai. „Kartu su visa DOMINO teatro komanda labai džiaugiamės šiandien skelbdami vasaros sezono atidarymą bei galėdami žiūrovus pakviesti į unikalų ir išs...
Sportas
Jau tris savaites šalia Vilniaus Vingio parko estrados galima išvysti puikiai nusiteikusius sportiškus vaikus bei jų tėvelius. To priežastis – įsibėgėjęs projektas „Pozityvios bokso ir fitneso treniruotės vaikams ir jaunimui“. Projekto vadovas boksininkas Vitalijus Volkovas džiaugiasi matydamas emocijas vaikų akyse. Treneris prisipažįsta, kad tie vaikai, kurie prie projekto prisijungė nuo pradžių, rodo aiškų progresą. „Po keletos treniruočių jaunimas sako,...