Vilniaus knygų mugėje – ir „Oskaro“ laureatė, ir skaudžių biografijų autoriai

Šiemet pasaulio piliečio Jono Meko žodžiais „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“ pasitiksianti Vilniaus knygų mugė plačiai atvers duris ir populiariems užsienio autoriams, iliustruotojams, visuomenininkams. Mugėje jų laukiama daugiau nei penkiasdešimt, tad norintys susitikti su mylimiausiais rašytojais, gali pradėti ruoštis jau dabar.

Dauguma Vilniaus knygų mugėje dalyvaujančių leidyklų kviečia perkamiausių knygų autorius žadėdamos, kad jų viešnagė virs džiaugsmingais atradimais visoms pusėms. Ir lankytojams, kurie kantriai stovi eilėse norėdami gauti autografą bei gaudo kiekvieną žodį susitikimuose, ir patiems kūrėjams, kurie beveik visada iš Vilniaus knygų mugės išvyksta sužavėti joje tvyrančios atmosferos, didžiulio susidomėjimo jų kūryba.

Vilnių į savo kelionių planus šiemet įtraukė autoriai iš JAV, Kanados, Argentinos, Australijos, Izraelio, Kinijos bei įvairių Europos šalių. Kone visi – išskirtinės, charizmatiškos asmenybės, be to, ne vieno knygų mugės svečio biografija ne mažiau įdomi nei jo rašomos knygos.

Skandinavų literatūros burtininku vadinamas Kimas Leine, kurio romaną „Amžinybės fjordo pranašai“ lietuviškai išleido leidykla „Kitos knygos“, kuria ir daniškai, ir norvegiškai. Kritikai jį sutartinai pripažįsta įspūdingiausiai apie Grenlandijos ir Danijos istoriją rašančiu autoriumi. Minėtame romane veiksmas vyksta XVIII a. – krikščionių pastorius Mortenas Falkas išvyksta į misiją apkrikštyti danų kolonizuotos „žaliosios salos“. Autorių įkvėpė tikri įvykiai valdant Danijos ir Norvegijos karaliui Kristijonui VII. Ne mažiau nei romano siužetas pribloškia ir paties Kimo biografija: gimęs Jehovos liudytojų šeimoje, jis užaugo nuo pasaulio izoliuotoje komunoje, o būdamas 16 pabėgo į Kopenhagą, kur po skyrybų sukūręs homoseksualią partnerystę jį ėmė seksualiai išnaudoti tėvas. Būsimasis rašytojas vėl pabėgo, susituokė, susilaukė vaikų, o nusprendęs pakeisti aplinką galiausiai išvyko į tada visiškai nepažįstamą Grenlandiją. „Išgyvenau didelę asmeninę krizę, tapau narkomanu, susirgau depresija, praradau darbą. Ir grįžau į Daniją. O tada atsisėdau ir parašiau autobiografiją. Pasąmonėje atsirado būtinybė rašyti, tiesiog negalėjau to nedaryti. Štai ko man reikėjo, kad tapčiau rašytoju – parašyti autobiografiją“, – sako K. Leine. Šiandien jis jau yra išleidęs šešias knygas, pelnęs Šiaurės ministrų tarybos apdovanojimą ir skaitytojų pripažinimą ne tik Skandinavijoje.

Rašytoja, žurnalistė Lijia Zhang (jos romaną „Lotosas“ išleido leidykla „Tyto alba“) save vadina tarpininke tarp Kinijos ir pasaulio. „Norėjau rašyti grožinę literatūrą ir kartu papasakoti vakariečiams apie tai, kas dedasi Kinijoje, – apie savo kūrybą sako ji. – Daugybė žmonių už Kinijos sienų yra girdėję apie Kinijos iškilimą ir ekonomikos stebuklą, bet nedaugelis supranta, kokią kainą mūsų žmonės už tai sumokėjo“. Romane „Lotosas“ ji pasakoja apie jauną merginą, kilusią iš mažo kaimelio, kuri priversta pardavinėti savo kūną, kad išgyventų. Imtis šios istorijos autorę paskatino skaudi jos močiutės istorija. L. Zhang bendradarbiauja su svarbiausiomis Vakarų žiniasklaidos priemonėmis, publikuoja savo tekstus. Jaunystėje ji dešimtmetį dirbo raketų gamykloje Nankine, kol suprato, kad vienintelis išsigelbėjimas – anglų kalba, kuri ir pakeitė jos gyvenimą. Besimokydama kalbos, L. Zhang ėmė domėtis rašymu, paliko gamyklą ir pradėjo žurnalistės karjerą.

Dar viena leidyklos „Tyto alba“ pakviesta viešnia – viena garsiausių Suomijos jaunimo autorių Siiri Enoranta. Vilniuje pristatysianti romaną „Graudaragio užkalbėjimas“. Jį rašydama autorė išgyveno santykius, kurie ėjo į pabaigą. „Buvo sunku tai priimti, tačiau privalėjau tvarkytis ir suvokti liūdesį kaip jausmą, – yra sakiusi ji. – Patiriant skausmingus išgyvenimus, sunku galvoti apie tai, kad liūdesys yra toks pat geras, pamokantis jausmas kaip ir kiti jausmai, kad tai – ne tik kaži kas negatyvaus, ko reikia žūtbūt atsikratyti. Stengiuosi išmokti taip galvoti. Nors mokytis, ko gero, teks visą gyvenimą“. Visą Suomiją sužavėjusi jos sukurta magiška istorija pasakoja apie atokią salą, kurioje gyvena liūdesio žmonės, Aušros princesę Sadėją, kuriai niekas iš aplinkinių nedrįsta prieštarauti, ir kitoje vandenyno pusėje esančią Graudaragio tautą.

Detektyvinio žanro gerbėjus Vilniaus knygų mugėje turėtų nudžiuginti Švedijos kūrėjo Stefano Ahnhemo vizitas – leidyklos „Baltos lankos“ kvietimu jis atvyksta pristatyti į lietuvių kalbą išverstų knygų „9 kapas“ ir „Beveidės aukos“. Šis rašytojas laikomas vienu stipriausių Skandinavijos šalių detektyvų kūrėjų, nordic noir stiliaus atstovų. Jau penkias knygas apie detektyvą Fabianą Riską išleidęs S. Ahnhemas teigia niekada nesvajojęs tapti rašytoju – jo žvilgsnis visada krypo į kino industriją. Būtent dėl to daugiau nei du dešimtmečius rašė scenarijus, išbandė įvairius žanrus, tarp jų ir komedijas. O scenaristo patirtis, pasak jo, leidžia geriausiai suprasti, kas yra intriguojanti istorija ir kaip ją papasakoti.

Į mugę taip pat atvyks populiariausiu Skandinavijos rašytoju tituluojamas Thomas Eriksonas, kurio knygos „Aplink mane – vien tik idiotai“, „Aplink mane – vien tik psichopatai“ (lietuviškai išleido leidykla„Obuolys“) Norvegijoje pagal pardavimus aplenkė net populiariuosius Jo Nesbo detektyvus, nors pats Thomas yra švedas. Sensacija, ko gero, taps ir buvusio narkobarono Pablo Escobaro našlės Victorios Eugenios Henao vizitas – ši moteris, keliaudama po pasaulį pasakoja apie savo meilę šiam žiauriam vyrui ir gyvenimą su juo.

Iš JAV atskrenda ir debiutine knyga „Septynios ar aštuonios Stelos Fortūnos mirtys“ (lietuviškai išleido „Alma littera“) pasaulyje išgarsėjusi Juliet Grames, gimusi ir subrendusi gausioje italų šeimoje Konektikuto valstijoje. Nuo vaikystės augusi apsupta knygų savo pirmajame, skaitytojų iškart pamėgtame romane, Juliet įpynė daug savo pačios biografijos detalių, sutampančių su romano siužetu, kuriame vaizdingai perteikė neįtikėtiną močiutės gyvenimo istoriją. „Septynios ar aštuonios Stelos Fortūnos mirtys“ – tai vienos šeimos saga, kuri aprėpia varginančią, bet spalvingą pietų italų kasdienybę, emigraciją nuo Kalabrijos iki Konektikuto, amerikietiškąją svajonę, bėdas, paslaptis ir sudėtingus šeimos narių tarpusavio ryšius. O visų šių likimų verpetų centre – nuolatinė vienos moters kova su mirtimi paženklinta lemtimi.

Kūrybinė studija „Knygų šalis“ į Vilniaus knygų mugę pakvietė „Oskaro“ apdovanojimo laureatę, norvegų kilmės kanadietę Torill Kove – režisierę bei animatorę, 2007-aisiais šią statulėlę gavusią už trumpo metro animacinį filmą „The Danish Poet“ („Danų poetas“). Beje, ji irgi savo pašaukimą atrado ne iš karto, jau baigusi miestų planavimo studijas, kai perkopė savo 30-metį ir pajuto aiškų vidinį poreikį kurti, nors iki tol animacijos net nežiūrėdavo. Savo paauglystę Torill praleido Afrikoje su tėvais, kurie buvo atsakingi už tarptautines pagalbos misijas šiame žemyne, vėliau šeima persikėlė į Montrealį. Jau pirmasis T. Kove animacinis solo projektas „Mano močiutė lygino karaliaus marškinius“, įkvėptas jos senelės pasakojimų apie antrąjį pasaulinį karą, buvo nominuotas „Oskarui“, pelnė nemažai kitų svarbių prizų. T. Kove ne tik animatorė, ji kuria bei iliustruoja knygas vaikams.

Tad šiemet Vilniaus knygų mugė bus turtinga pačių įvairiausių žanrų bei formų leidiniais. Į ją atvykstantys užsienio svečiai, užkariavę pasaulį savo kūryba, Vilniuje pristatys ne tik knygas – skaitytojai turės puikią progą prisiliesti prie rašytojų asmeninių istorijų, kurios kartais būna ne mažiau spalvingos nei grožinė literatūra.

knygų mugė litexpo leidykla renginiai rašytojai įvykiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvertinimų nėra
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Greta senamiesčio, tarp istorinių Užupio ir Paupio priemiesčių, esanti teritorija turi naują urbanistinę jungtį – pėsčiųjų tiltą per Vilnią. Du kokybiškai besikeičiančius rajonus prie sklypo Polocko g. 17 sujungęs tiltas turėtų pakoreguoti vietos gyventojų maršrutus: užupiečiai per jį galės eiti į Tymo turgų, paupiečiai galbūt norės pakilti iki Bernardinų kapinių, vaikams nereikės sukti ilgų apylankų skubant į mokyklą, o tėvai pagaliau naudojasi tiltu, kur...
Įvairios
Didžiausias Lietuvoje ir išskirtinai moteriškai auditorijai skirtas automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ skaičiuoja naujus registracijos rekordus. Per pirmas kelias registracijos savaites į renginį užsiregistravo virš 200 komandų ir beveik 700 dalyvių.  „Ekranuose šmėkščiojantys įspūdingi Dakaro ralio vaizdai, o gal šilta žiema kursto moterų azartą, tad net trečdalis užsiregistravusių į „Moterų ralį“ yra naujokės. Tik dešimtadalyje ekipažų važiuoja p...
Kriminalai
Du narkotinių medžiagų platintojai – trisdešimt šešerių metų vyras ir trisdešimt aštuonerių metų moteris bei narkotinių medžiagų įsigijęs trisdešimt dvejų metų vyras atsidūrė areštinėje. Pas įtariamuosius rasta ir paimta 216 folijos lankstinukų su gelsvais milteliais, įtariama, narkotinė medžiaga. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėto disponavimo labai...
Kultūra
Slovėnijos režisierius Tomi Janežič Vilniaus mažajame pradeda statyti Antono Čechovo „DĖDĘ VANIĄ“, kurio premjera numatyta – 2020 m. rudenį. Paskutiniai šio režisieriaus darbai Liublijanoje yra ne tik gerai perkami, pamėgti ir vertinami žiūrovų, bet ir išgarsėję savo trukme: spektaklis „Dar be pavadinimo“ trunka dešimt valandų, o „Septyni klausimai apie laimę“ vyksta net septynias valandas. Mladinsko teatre rodomas spektaklis pradedamas rodyti 11 valandą r...
Įvykiai
Sausio 17-ąją, penktadienį, Lietuvoje minimos Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo 29-osios metinės. Nepriklausomybės aikštėje, esančioje prie Seimo rūmų, išsirikiavo visų šešių KASP rinktinių būriai su kovinėmis vėliavomis, taip pat mūsų kaimyninių šalių – Lenkijos, Estijos ir Latvijos – Savanorių pajėgų kovinių vėliavų grupės. „Prieš keletą dienų minėjome 29-erius metus nuo Sausio 13-osios įvykių. Tądien žm...
Įvykiai
Daugiau nei 10 000 kavos puodelių nuo sausio 24 iki sausio 5 dienos padovanota 92-ose sostinės kavinėse, restoranuose, viešbučiuose ir kepyklėlėse, – tradicinės akcijos senjorams „Susitikim prie kavos puodelio“ statistika slepia daugybės žmonių teigiamas emocijas. Nes tai – septyni ilgos žiemos sekmadieniai bei kitos savaitės dienos, gausybės vyresnio amžiaus žmonių praleisti ne namuose, o jaukiose viešosiose erdvėse, kur vaišingų šeimininkų patiektas puod...
Savivalda
Prieš penkerius metus Vilniaus miesto savivaldybės užsibrėžta ambicinga gyvenamosios aplinkos gerinimo programa – sutvarkyti dešimtmečiais apleistus šaligatvius, daugiabučių namų kiemus ir gatves, nutiesti naujus dviračių takus, sutvarkyti viešąsias erdves miegamuosiuose rajonuose – sėkmingai bus tęsiama ir 2020-aisiais. Kol kruopščiai planuojami būsimi visų metų darbai mieste, suskaičiuota, ką pavyko nuveikti per praėjusius: sutvarkyta daugiau kaip 200 da...
Verslas
Šią savaitę sostinėje įpusėjo verslo parko „Business Garden Vilnius“ pirmasis darbų etapas – per kelis mėnesius buvo surinkta konstruktyvinė pirmojo pastato dalis. Pirmąjį statybų etapą planuojama įgyvendinti iki 2021 metų. Pasak Kęstučio Vedeckio, projektą vystančios „Vastint Lithuania“ generalinio direktoriaus, tokia greita pastato statyba vyksta dėl to, kad buvo pasirinktas inovatyvus, vis labiau Lietuvoje populiarėjantis, statybų sprendimas. „Esame ori...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyrius pradeda visuomenės informavimą apie parengtus Ozo, Ukmergės ir Siesikų gatvių Vilniaus mieste rekonstravimo projekto projektinius pasiūlymus. Vienos judriausių sostinės sankryžų rekonstravimo užduotis buvo suformuluota jau įvertinus susisiekimo su būsimuoju daugiafunkciu kompleksu Šeškinės mikrorajone poreikius. Pagrindinis planuojamos pertvarkos tikslas – užtikrinti sklandž...