„Koplyčios paslaptis“ - knyga apie Vilniaus istoriją

Keliaudami Vilniaus gatvėmis ne taip dažnai susimąstome, kokia istorija slepiasi už pastatų sienų, tiltų, kokie Vilniui svarbūs objektai išliko, o kokie dešimtmečius buvo gramzdinti užmarštyn. Pasitikdamas Vilniaus knygų mugę Kęstutis Girdzijauskas išleido knygą „Koplyčios paslaptis“, kurioje gyvenimui prikeliama nemažai istorijos faktų, kviečiančių mus iš naujo atrasti sostinės istoriją. Apie knygos atsiradimą ir kalbamės su kolekcininku Kęstučiu Girdzijausku.

Kęstuti, į šių metų Vilniaus knygų mugę atėjote ne tuščiomis – atsinešėte leidinį apie dingusią Vilniaus koplyčią. Kaip rašote savo knygoje „Koplyčios paslaptis“, ieškoti šio kultūros objekto paskatino netikėtai gautas medalikėlis. Tai kaip vyko dingusios koplyčios paieškos?

Mintis parašyti knygą apie dingusią koplyčią kirbėjo jau seniai, bet vis nebuvo laiko, atsirasdavo neatidėliotinų reikalų. Koplyčios „paieškos“ truko gal 10 metų. Pagrindinis lūžis įvyko praeitais metais, kai vienas „veikėjas“ pareiškė, kad nereikia rašyti knygų apie tai, ko nebuvo, geriau įsigilinti į mūsų Sovietinę pokario istoriją, vertinti meno vertybes, sukurtas socializmo sąlygomis. Tada supratau, kad reikia parašyti apie kultūros objektus, nugriautus 1948–1950 metais. Jaunoji karta to jau nežino, o vyresniosios kartos vaikystės atsiminimai baigiasi ties 1965 metais Jaunimo sode stovėjusiu „Drambliukų“ fontanu.

Įdomiausi atradimai ir susitikimai rengiant knygą?

Atmintyje labiausiai išliko žmonių reakcijos atsakant į klausimus, susijusius su medžiagos rinkimu knygai, interpretacijos. Taip atsirado daug faktų, kurių aš nežinojau. Geras pavyzdys apie Žalgirio stadioną: ieškojau koplyčios Šnipiškėse, o žmonės mielai pasakojo apie futbolo rungtynes tuometiniame „Spartako“ stadione, apie pionierių skulptūrą prie įėjimo, apie kitus nugriautus pastatus. Taip supratau, kad kiekvienam jo vaikystės atsiminimai yra saviti, patys svarbiausi.

Paprastai, rengiant leidinį, susijusio su istorija, dalis informacijos lieka už kadro. Ar rengiant knygą „Koplyčios paslaptis“ yra tokių „už kadro“ likusių faktų, susitikimų? Jei tai nesaistoma kokiais nors įsipareigojimais, galbūt galite vienu kitu pasidalyti?

Tik pusė surinktos medžiagos pateko į knygą. Daug Vilniaus vaizdų atsiuntė draugai, tačiau nepavyko nustatyti, iš kur jie paimti, neaiškios autorių teisės. Dėl laiko stokos teko atsisakyti kelių nuostabių nuotraukų (nors buvo žinomas autorius, nespėta susirasti autoriaus teisių paveldėtojų), teko keisti kitomis nuotraukomis. Labiausiai šokiravo faktas, kad 1948 metais buvo planuota nugriauti Aušros vartus ir nutiesti didelę gatvę nuo geležinkelio viaduko, per senamiestį iki Žaliojo tilto. Kaip pavyko išsaugoti Aušros vartus, lieka neatskleista istorijos paslaptis.

Kiekvienas pastatas susijęs su įvairiais įvykiais, kokius Vilniui svarbius įvykius koplyčios paieškos padėjo atskleisti?

Knygoje epizodiškai prabėgama per skirtingus istorijos laikotarpius, vienaip ar kitaip susijusius su Šnipiškių kalneliu – kapais, ant kurio pastatyta koplyčia. Didelį įspūdį padarė Napoleono karo su Rusija laikotarpis, kuris yra silpnai nušviečiamas spaudoje. O juk praėjo tik 200 metų ir būtent tada vyko dar vienas Lietuvos išlaisvinimas iš okupantų. Kadangi turime šia tematika besidominčių kolekcininkų, šis laikotarpis knygoje vizualiai atrodo puikiai.

Kaip manote, kuo svarbus istorijos žinojimas?

Istorijos žinojimas padeda mums išsaugoti savąjį valstybinį identitetą, lengviau atskirti tiesą ir melą šiuolaikinės propagandinės komunikacijos sraute. Jei mes nežinome pačio fakto, kad toks daiktas ar įvykis buvo, tai kaip mums, tikėti ar netikėti to įvykio istorinėmis interpretacijomis: mums atrodo, kad to tiesiog nebuvo. Pavyzdys su Vilniaus senamiesčio „subombardavimu“ per antrąjį pasaulinį karą – mums sakydavo vokiečiai „subombardavo“, dabar matome pokario nuotraukas, daug ką galima buvo atstatyti, senamiestis atrodytų kiek kitaip.

Kiek žinau, pats seniai po kruopelę rankiojate Vilniaus istoriją, domitės istorijos paslaptimis. Kada ir kaip gimė šis pomėgis?

Daug metų kolekcionuoju monetas, religinį paveldą, paveikslus, senas nuotraukas. Manau, kolekcininkai yra tinkami žmonės istorinėms relikvijoms saugoti. Vėliau vertybės (kolekcijos) perduodamos muziejams. Kolekcionavimas yra gyvenimo būdas: smagus laiko praleidimas su bendraminčiais, domėjimasis istorija, investicija į ateitį. Labai lavina atmintį.

Gal keliais įdomiais paties aptiktais faktais galite pasidalyti?

Nepelnytai yra užmiršta Šv. Stepono bažnyčia. Ji stovėjo prieš miesto gynybinę sieną, joje būdavo sutinkami garbingi svečiai, netgi karaliai, atvykstantys į Vilnių. Sovietai bažnyčioje įrengė plytelių gamybos cechą, vėliau padarė sandėlius. Įsivaizduokime, kad vokiečių okupantai būtų įrengę plytelių gamybos cechą Paryžiaus Notre Dame katedroje. Reikėtų platinti daugiau informacijos apie tai.

Grįžkime prie knygos, perteikiančios gabalėlį Vilniaus istorijos, kur ją galima įsigyti?

Kol kas knygą platins internetinis knygynas knygos.lt. Kovo pabaigoje knyga „Koplyčios paslaptis“ turėtų atsirasti ir kituose knygynuose.

Kokią pagrindinę mintį siaučiate tiems, kurie skaitys Jūsų knygą?

Praėjo 70 metų ir jaunoji karta jau nežino, kaip buvo ištrinta ir nepelnytai užmiršta svarbi Vilniaus vieta. Ateina laiko riba, kai neliks gyvųjų laikmečio liudytojų, visiems atrodys, kad to niekada nebuvo. Tiesa turi teisę gyventi. Knyga skirta ne tik jaunimui, bet ir visiems tikriems Lietuvos istorijos mėgėjams.

Kaziuko mugės metu knygą galite įsigyti Barboros Radvilaitės g. esančiame paviljone priešais Hostelį. 

Mano kraštas
kęstutis girdizjauskas vilniaus istorija Koplyčios paslaptis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Penktadienį Vilnius oficialiai pradėjo vasaros pramogų sezoną. Itališkos muzikos koncertais, stilingomis vakarienėmis ir ekskursijomis sostinė visą savaitgalį kviečia miestiečius ir miesto svečius leisti laiką itališku ritmu. „Itališkos atostogos Vilniuje“ – pirmasis šventinių savaitgalių sostinėje ciklo renginys. Kas antrą savaitgalį Vilnius taps vis kita šalimi: Indija, JAV, Ispanija, Vokietija, Japonija ir Prancūzija. „Pandemijos nulemti apribojimai jau...
Laisvalaikis
Alternatyvaus Vilniaus pažinimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato maršrutą, pritaikytą keliauti su mažaisiais vežimėliuose. Pažintinis maršrutas „Gamtos taku su mažyliu“ driekiasi Pavilnių regioninio parko teritorijoje, Belmonto apylinkėse, o trunka maždaug tiek, kiek ir pietų miegas – apie valandą. Kol mažyliai miegos gryname ore, tėvai keliaus lengvai pravažiuojamais takeliais ir galės pasigrožėti gamtos perliukais – kalvomis, sraunia Vilnia, į...
Įvykiai
Švelninant karantino sąlygas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus pasienio rinktinė palaipsniui grįžta prie renginių organizavimo ir kviečia moksleivius, kuriuos domina pasieniečio profesija, apsilankyti rinktinėje ir jos padaliniuose. Jau penktus metus iš eilės rinktinė jungiasi prie Švietimo ir mokslo ministerijos ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro iniciatyvos „Atverk duris vasarai“, suteikiančios galimybę mokyklinio amžiaus v...
Įvykiai
Birželio 13 dieną, šeštadienį, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kviečia praleisti aktyviai – su šeima ar keliais draugais leistis į dviračių žygį su smagiomis orientacinėmis užduotimis „Mink į vasarą“, maršrutų Verkių rūmų regioninis parkas – Žaliųjų ežerų paplūdimys. Idėja žygiui kilo todėl, kad daugelis šeimų prasidėjusią vasarą leidžia namuose ir mums rūpi, kad jos tai darytų smagiai, sveikai ir saugiai – dalyvaudami orientacinėse užduotyse, spręsdami...
Įvykiai
Birželio 5-7 dienomis sostinė alsuos itališka kultūra ir visą savaitgalį kvies Lietuvos gyventojus pasimėgauti tikromis atostogomis Italijoje visai čia pat – Vilniuje. Šventės metu šalia sostinės centro įsikūręs Užupio rajonas virs tikru Venecijos karnavalu ir pažers lankytojams dar neregėtų spalvų bei pramogų. „Idėja karnavalui kilo labai spontaniškai. Venecijos karnavalas mums įstrigo kaip itin ryškus Italijos vaizdinys, todėl panorome tą ryškumą atnešti...
Video
Sostinės policijos pareigūnai šalia Švč. Dievo motinos užtarėjos sentikių cerkvės sulaikė vyrą, įsigijusį narkotinių medžiagų. Už areštinės grotų atsidūrė ne tik jis, bet ir dvi moterys. Gegužės 27 d. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai tikrino informaciją dėl narkotinių medžiagų platinimo sostinės Naujininkų rajone. Netoli Vilniaus Švč. Dievo motinos užtarėjos sentikių cerkvės pareigūn...
Savivalda
Vilniaus savivaldybė šią vasarą užsibrėžusi vaikus užimti kuo prasmingiau ir intensyviau – skyrė papildomą finansavimą 15 eurų krepšeliui (NVŠ) gauti. Miesto taryba skyrė 100 tūkst. Eur neformaliajam vaikų švietimui, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerija – dar 554 tūkst. eurų vaikų vasaros stovykloms ir kitoms neformalioms veikloms. Beveik 21 tūkst. vaikų turės galimybę dalyvauti NVŠ programos organizuojamose veiklose visą vasarą. „Labai džiaugiuosi ski...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybei prieš savaitę priėmus rezoliuciją dėl pagalbos sostinės sportui, paveiktam koronaviruso pandemijos, sektoriaus atstovai gali pretenduoti į nekilnojamojo turto, žemės ir žemės nuomos mokesčių lengvatas. Iniciatyva skirta sumažinti Vilniaus sporto ir sveikatingumo įstaigų nuostolius, kurių patyrė negalėdamos įprastai vykdyti planuotos veiklos. „Suprasdami nepavydėtiną situaciją, kurioje atsidūrė sostinės sporto mokyklos ir sveika...
Įvykiai
Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ modernizuos Žemųjų Panerių vandenvietę ir ženkliai pagerins Vilkpėdės bei Žemųjų Panerių gyventojams tiekiamo vandens savybes. Bendrovė jau išsirinko rangovą (juo tapo UAB „Eigesa“) ir pasirašė rangos sutartį darbams už 2,4 mln. eurų. „Investicija į Žemųjų Panerių vandenvietę – tai dalis mūsų įsipareigojimų klientams tiekti nepriekaištingos kokybės vandenį. Vandenvietė eksploatuojama jau kelios d...