Vilnius renkasi – kokių permainų reikia Stoties rajonui?

Kokį Stoties rajono modernizavimo kelią pasirinksime ir kaip suplanuotos permainos pakeis ne tik šioje teritorijoje gyvenančių bei veikiančių, bet ir šios teritorijos infrastruktūra suinteresuotų vilniečių kasdienybę? Atsakymų į šiuos klausimus ieškojo ir fokus grupė, sukviesta įmonės „Civitta“, atliekančios Vilniaus miesto savivaldybės užsakytą strateginio pasekmių aplinkai poveikio vertinimą. Birželio pradžioje dar vienai diskusijai apie esamus ir galimus Stoties rajono pokyčius bus kviečiama platesnė visuomenė.

Vilniaus savivaldybei kartu su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ inicijavus teritorijos pertvarką, vėliau prie pokyčių prisijungus Autobusų stoties valdytojams, šiuo metu vyksta planavimo darbai. Pagrindinis pertvarkos akcentas – Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos atnaujinimo projektas „Vilnius Connect“, kuriuo siekiama įkurti modernų daugiafunkcį mobilumo, verslo ir laisvalaikio centrą su viešosiomis erdvėmis.

Ieškant geriausio teritorijos vystymo scenarijaus, Naujamiestyje esančiai 33,5 ha teritorijai tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių atliekamas strateginis pasekmių aplinkai vertinimas (SPAV). Vertinimas reikalingas pirmiausia dėl rengiamo minėtos teritorijos detaliojo plano, kuriuo siekiama modernizuoti Vilniaus miesto geležinkelio ir autobusų stoties bei jų gretimybių teritoriją. Atliekant teritorijos SPAV, lyginamos 3 teritorijos modernizacijos alternatyvos ir jų įtaka aplinkai gamtosauginiais, ekonominiais,  socialinės gerovės ir kultūriniais aspektais.

„Šiame etape, dar tik rengiant teritorijos detalųjį planą, pagrindiniai tikslai yra suplanuoti teritorijos pokyčius taip, kad tolimesniuose etapuose (techniniuose projektuose, architektūriniuose konkursuose) būtų užtikrintas viešojo transporto mobilumo mazgo efektyvumas, planuojamos teritorijos daugiafunkciškumas ir kokybiškos viešosios erdvės, su apželdintomis pėsčiųjų, dviratininkų jungtimis ir stočių prieigomis.  Be to, jau šiame, planavimo etape didelis dėmesys yra  skiriamas darniam kultūros paveldo įveiklinimui, kuo tvaresniam eismo jungčių planavimui ir kraštovaizdžio planavimo sprendiniams, – fokus grupės diskusijos reziumavo Stoties rajono projektus kuruojantis Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėjas, architektas Vytautas Lelys. – Svarbu įvertinti, kad šiame etape techniniai sprendimai dar nebus priimami, tačiau į visuomenės ir aplinkinių rajonų bendruomenių poreikius, pasiūlymus bus galima atsakyti ir vėlesniais etapais, priklausomai nuo poreikių. Šis detalusis planas sudarys galimybę didelės Naujamiesčio, Naujininkų ir Senamiesčio dalies teritorijos pokyčiams, bet permainoms įvykti reikės nuoseklaus visų šalių darbo ir bendradarbiavimo, kuris jau yra pradėtas.“

Šiuo metu pradedamas antrasis SPAV proceso etapas – galutinės SPAV ataskaitos rengimas. Ruošiantis tam ir siekiant įvertinti bei atsižvelgti į aplinkinių rajonų bendruomenių, kultūrinių organizacijų ir viso miesto atstovų grupių pasiūlymus dėl socialinės gerovės kriterijų, 2020 m. gegužės pradžioje įvyko fokus grupės diskusija.

„Bet koks planavimas turėtų prasidėti nuo pagrindinės idėjos, todėl atradus pagrindinę viziją, supratus stoties rajono norimą skleisti žinutę, formuojamas įvaizdis“, – taip misiją suprato viena iš devynių šios grupės dalyvių – Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diawara.

Kartu su ja diskutavo visų aplinkinių teritorijų seniūnijų ir seniūnaitijų atstovai bei Vilniaus miesto kultūros organizacijų atstovai), kuriems buvo pristatytos teritorijos modernizacijos alternatyvos ir jų vertinimo kriterijai, o mainais sulaukta pasiūlymų SPAV socialinės gerovės komponentų vertinimui, į kuriuos bus atsižvelgta vertinant teritoriją socialiniu aspektu.

Diskusijos dalyviams buvo pristatytos trys teritorijos detaliojo plano rengėjų – savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ – siūlomos teritorijos modernizavimo alternatyvos, beje, papildytos atsižvelgus į praėjusių metų lapkritį vykusio pirmojo SPAV schemų pristatymo renginio metu nuskambėjusius visuomenės lūkesčius ir gautus pasiūlymus.

Saugumas 

Fokus grupės dalyviai teigė, kad itin svarbus stoties rajono gyvybingumas įvairiu paros metu – kad po atnaujinimo neliktų zonų, kuriose kiltų nesaugumo jausmas po įprastų darbo valandų. Sutarta, jog stoties ir stoties rajono įvaizdis turėtų būti derinamas su platesniu miesto įvaizdžio kontekstu – svarbu turėti aiškią teritorijos viziją, kurios formavimui reikalingas aplinkinių bendruomenių ir suinteresuotų miestiečių indėlis.

Triukšmo valdymas

Diskusijoje dalyvavę aplinkinių seniūnijų seniūnai ir seniūnaičiai pabrėžė, kad paslaugos teritorijoje turi būti aktualios ir prieinamos jų atstovaujamoms bendruomenėms, teritorija turėtų atitikti ne tik keleivių, tačiau ir miesto gyventojų interesus.

Įvardinta, jog palankiai vertinami turėtų būti tie teritorijos modernizacijos sprendiniai, kurie sudaro galimybes kultūrai veikti dieną ir naktį, tačiau neblogina aplinkinių bendruomenių gyvenimo sąlygų, pritaikomos triukšmo valdymo priemonės. Kultūra diskusijoje minėta kaip esminis veiksnys, galintis daryti teigiamą įtaką visiems kitiems socialinės gerovėms komponentams.

Funkcinė įvairovė

Aptarimo dalyviai sutarė, jog planuojamoje teritorijoje svarbi darna tarp efektyvių stoties funkcijų, saugumo jausmo, kultūros skatinimo, žalių erdvių ir triukšmo valdymo priemonių. „Transporto mazgas neturėtų dominuoti ir neturėtų užgožti kitų veiklų, – mano Šv. Stepono seniūnijos seniūnaitė Donata Pauliukonienė. – Teritorijos pertvarka turės teigiamą įtaką, jei bus daugiau kultūros, jaunimui skirtų veiklų, žalieji plotai pritrauks visus miestiečius, jei bus vaikams ir vyresniems žmonėms įrengtų erdvių.“

Vertinant teritorijos modernizacijos alternatyvų vertinimo kriterijus reikšmingiausiais išrinkti „Poveikis saugumo jausmui“ ir „Poveikis kultūrinei veiklai ir kultūrą skatinančioms funkcijoms“. Fokus grupės dalyviai abu šiuos teritorijos pertvarkos iššūkius pripažino esminiais ir išsprendžiamais tik įpūtus teritorijos gyvybę kuo ilgesnėmis valandomis. „Veiksmas visą parą leis užtikrinti saugumą teritorijoje – svarbu, kad ji būtų gyvybinga, neištuštėtų ir po įprastų darbo valandų“, – sakė Šaltinių seniūnijos seniūnaitis Kristijonas Vaitilavičius.

Kita vertus, atkreipė dėmesį Ž. Diawara, labai svarbu, kad rajono identitetas būtų aiškus – pavyzdžiui, būtų įvardijus tikslą teritorijoje kurti aktyvų naktinį gyvenimą, kultūrą ar verslą, bus ne tik atrandamas jos įvaizdis, bet ir pritraukiamos tam tikros gyventojų grupės. Ateityje tai galbūt padėtų sumažinti konfliktų dėl „nuviltų lūkesčių“.

Birželio 3 dieną, 17.30 val., su Stoties rajono modernizavimo alternatyvomis nuotolinio renginio metu bus supažindinti visi besidomintys šių pokyčių planavimu.

Prisijungimas į renginį šia nuoroda – https://us02web.zoom.us/j/82369801637?pwd=ZlFuWXp4c1VsN0NsMFFCNzNxYnY1Zz09

Prisijungimo kodas – 4swfbe

Vilniaus miesto savivaldybė
stoties rajonas teritorijos pertvarkymas įvykiai lietuvos geležinkeliai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Naujosios Vilniaus 100 km ilgio „trail“ trasos krikštas išvyko – kaitrų penktadienio vakarą vienu metu iš dešimties vaizdingų žaliųjų kampelių startavę bėgimo mėgėjai įveikė po vieną iš dešimties trasos atkarpų ir taip drauge surinko magiškąjį „šimtuką“. Daug kur pasaulyje populiari aktyvaus laisvalaikio forma – bėgimas bekele – nuo šiol bus patogesnis ir vilniečiams: specialiai sužymėtos atkarpos tiks ieškantiems didesnių ir mažesnių iššūkių. u tarptautin...
Įvykiai
Vilnius kviečia Valstybę švęsti Lukiškių aikštėje su geru lietuvišku kinu – nuo liepos 6-osios visą savaitę čia laukia populiarių istorinių kokybiškų filmų vakarai. Didžiuliame „Telia“ ekrane nuo 21 val. kas vakarą kviečiama pažiūrėti vis naują istorinį filmą po žvaigždėmis, ilsinant basas kojas smėlyje. Visi kino seansai – nemokami. Šventinę Liepos 6-ąją nuo 20 val. bus galima stebėti ir tiesioginę LRT transliaciją nuo Karaliaus Mindaugo tilto – išvysime,...
Įvykiai
Jau nuo antradienio, liepos 7 d., Vilniaus senamiestyje įsigalioja nauja eismo organizavimo tvarka – Senamiesčio lankytojai bei gyventojai ir toliau galės privažiuoti automobiliu prie savo namų, darbo vietų ir traukos objektų, tačiau negalės kirsti Senamiesčio. Ką svarbu žinoti artėjant pokyčiams? „Svarbiausia – reikia neskubėti ir važiuoti gyvenamajai zonai nustatytu greičiu (20 km/val.), kad suspėtumėt stebėti kelio ženklus. O jeigu jau taip atsitiko, ka...
Įvykiai
JAV pietuose plytinti didžiulė Teksaso valstija pirmiausiai asocijuojasi su džinsuotais kaubojais, kantri muzika ir linijiniais šokiais. Tokį Teksasą šį šeštadienį bus galima pamatyti sostinėje. „Teksasas Vilniuje“ – viena iš smagiausių šį savaitgalį vyksiančių „Amerikietiškos atostogos“ programos dalis. Suvažiuoja lietuviškos kantri žvaigždės Šį amerikietiško savaitgalio šeštadienį į Vilnių atvyks visas Lietuvos kantri muzikos žvaigždynas – Teksasu pavirs...
Verslas
Karantinas privertė viešbučius keisti verslo strategiją, ieškoti naujų klientų. Ne išimtis šioje situacijoje ir „Radisson Blu Hotel Lietuva“ – daugiausia svečiams iš užsienio paslaugas teikęs viešbutis dabar kviečia apsistoti mūsų šalies keliautojus. Jie čia gali jaustis tikrai saugūs – Vilniuje esantis viešbutis pirmasis iš Baltijos šalyse veikiančių „Radisson Hotels“ grupės viešbučių gavo lyderiaujančios Šveicarijos įmonės „SGS“ saugumo sertifikatą. „Nor...
Įdomu!
Taip gali atrodyti naujasis Vilniaus lengvosios atletiko maniežas Žirmūnų g. pradžioje - tokius pasiūlymus Vilnius gavo tarptautiniame architektūros konkurse. Lengvosios atletikos maniežo Žirmūnų g. 1h, Vilniuje, atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 21 projektiniai pasiūlymai. Projektai bus išeksponuoti nuo liepos 2 d. Architektų sąjungos pastato antrame aukšte, atriume (Kalvarijų g. 1), galimybė apžiūrėti ekspoziciją: darbo dienomis, darbo v...
Įvairios
Vasarai įsibėgėjus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ ne tik toliau plečia vandens gertuvių tinklą mieste – dvi naujos gertuvės įrengtos sporto aikštyne prie Baltojo tilto – bet ir vilniečių bei sostinės svečių patogumui, sužymėjo jas interaktyviame žemėlapyje. Prasidėjus antrajam vasaros mėnesiui, žemėlapyje – jau 11 atsigaivinimo taškų. Dar viena diegiama naujovė – gertuvėse montuojami nuotolinio nuskaitymo skaitikliai, leisiantys kiekvienam bendrovės svetain...
Kultūra
Šiltą liepos 1 d. vakarą kokybiško laisvalaikio teatras DOMINO žiūrovus sukvietė į DOMINO teatro BE STOGO atidarymo renginį. Gausiai susirinkusiems teatro bičiuliams ir žiniasklaidai pristatyta jauki atvira erdvė Adomo Mickevičiaus bibliotekos kieme Vilniuje, kurioje vasarą bus rodomi populiariausi spektakliai. „Kartu su visa DOMINO teatro komanda labai džiaugiamės šiandien skelbdami vasaros sezono atidarymą bei galėdami žiūrovus pakviesti į unikalų ir išs...
Sportas
Jau tris savaites šalia Vilniaus Vingio parko estrados galima išvysti puikiai nusiteikusius sportiškus vaikus bei jų tėvelius. To priežastis – įsibėgėjęs projektas „Pozityvios bokso ir fitneso treniruotės vaikams ir jaunimui“. Projekto vadovas boksininkas Vitalijus Volkovas džiaugiasi matydamas emocijas vaikų akyse. Treneris prisipažįsta, kad tie vaikai, kurie prie projekto prisijungė nuo pradžių, rodo aiškų progresą. „Po keletos treniruočių jaunimas sako,...