Senamiesčio gyventojai nenori baro po atviru dangumi: vien triukšmas ir vėmalai

Vilniaus senamiestis / E. Blaževič / LRT nuotrauka

Visą pasaulį apskriejusi žinia apie leidimą Vilniaus senamiestį ir kitas miesto teritorijas paversti didele kavine papiktino centrinės miesto dalies gyventojus. Jie tikina, kad jiems nebėra vietos, o linksmybės prie barų tęsiasi ir naktį. Vilniaus miesto savivaldybė sako, kad šį savaitgalį bus skirta daugiau dėmesio triukšmingoms vietoms, tačiau pažymi, kad ir patys Senamiesčio gyventojai turbūt per daug priprato prie tylos.

Reaguodama į dėl įvesto karantino kilusias restoranų ir kavinių problemas, Vilniaus miesto savivaldybė dar balandžio 24 d. paskelbė atverianti visas miesto viešąsias erdves lauko kavinėms. Tačiau tokiu sprendimu liko pasipiktinę Senamiesčio gyventojai, jie teigia, kad naktimis miegoti tapo nebeįmanoma.

Su LRT.lt susisiekusi Senamiestyje gyvenanti Jurgita sako, kad ji tikrai nėra bambeklė, tačiau tai, į ką pavirto Senamiestis ir aikštė šalia J. Basanavičiaus paminklo, verčia griebtis už galvos.

„Kaip gerai, kad dabar nėra turistų. J. Basanavičiaus skveras visas apvemtas, pridaužyta stiklų. Niekas negalvojo, kad taip bus“, – piktinasi Jurgita.

Anot jos, Senamiestyje triukšmo būdavo nuolatos, tačiau šį pavasarį jis yra didesnis nei įprastai. Viena iš priežasčių – kadangi barams leista dirbti iki 22 val. (nuo birželio 1 dienos bus leista iki 23 val.), dalis žmonių linksmybes pratęsia šalia baro: „Anksčiau taip blogai nebuvo. Manau, jog meras norėjo, kad gatvės būtų pilnos restoranų ir kavinių, tačiau nemanau, kad jis norėjo, kad karantino metu miestas būtų gyvas iki 4 val. ryto. Anksčiau buvo taip, kad visi girti naktį susigrūsdavo į barų vidų, o dabar visi girti žmonės klykia lauke“, – LRT.lt sako Senamiesčio gyventoja Jurgita.

Moteris taip pat pažymi, kad ne visi Senamiesčio barai laikosi karantino rekalavimų. LRT.lt ji atsiuntė gegužės 9 d. 04:02 val. nakties užfiksuotą medžiagą, kada Senamiestyje esančio baro „Amadeus“ durys buvo vis dar atvertos, buvo galima pastebėti į jį įeinančius ar iš jo išeinančius žmones.

LRT.lt primena, kad barai, restoranai ar kavinės gali dirbti iki 22 val. (nuo birželio 1 d. iki 23 val.), tačiau šis draudimas netaikomas viešojo maitinimo įstaigoms, kai maistas tiekiamas išsinešti arba pristatomas fiziniams ir juridiniams asmenims kitais būdais. Taip pat kai viešasis maitinimas organizuojamas atvirose erdvėse. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė miestui priklausančiose erdvėse lauko kavinių darbą yra apribojusi iki 24 val.

LRT.lt bandė susisiekti su baro „Amadeus“ atstovais, tačiau atsakymo negavo.

Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas LRT.lt informavo, kad skundų dėl baro veiklos gegužės 9 d. ar karantino režimo nesilaikymo nesulaukta.

Senamiesčio seniūnaitė: esame užmiršti

Senamiesčio seniūnaitė ir Senamiesčio bendruomenės asociacijos pirmininkė Asta Baškauskas mano, kad Senamiesčio gyventojai buvo paprasčiausiai užmiršti.

„Dabar visas miestas patapo tokia vieta, kad darai, ką nori. Pavyzdžiui, visas Lazdynų Pelėdos skverelis yra skirtas barui po atviru dangumi. Tai klausimas, o kur dėtis gyventojams, jei žmogus nori išeiti po darbo ir lauke atsisėsti ant suoliuko ir negerti alaus?“ – klausia A. Baškauskas.

Anot jos, apie situaciją J. Basanavičiaus skvere nėra net ką ir kalbėti: „Jeigu nueitumėte į J. Basanavičiaus skverą dieną, tai tarp staliukų, palmių ir kitų dalykų reikia ieškoti, kur tas Basanavičius stovi. O vakare ten iš viso reikia susiimti už galvos. Ten toks triukšmas, kad net nebežinai, ką ta vieta reprezentuoja. Tikrai nebėra tokia vieta, kur galėtum atsisėsti ir pasakyti, kad čia Basanavičius, čia Aušros vartai. Galėtum tik sėdėti ir matyti, kaip žmonės triukšmauja ir geria“, – piktinasi seniūnaitė.

Veiklą Vilniuje atnaujino lauko kavinės
Veiklą Vilniuje atnaujino lauko kavinės

Veiklą Vilniuje atnaujino lauko kavinės / E. Blaževič/LRT nuotr.

Triukšmas, anot jos, atsiranda dar ir todėl, kad anksčiau barai turėdavo ribotą vietą lauke, o dabar staliukų jie gali prisistatyti, kiek tik nori, todėl šurmulys persikėlė į visą Senamiestį. „Pasibaigus darbo laikui, žmonės taip pat pratęsia savo girtuokliavimą lauke“, – sako A. Baškauskas.

Triukšmingiausios Senamiesčio vietos, seniūnaitės teigimu, yra A. Savičiaus, Islandijos, Vilniaus ir Stiklių gatvės bei J. Basanavičiaus skveras.

Vilniaus miesto savivaldybė: Senamiestis yra didesnio triukšmo zona

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Adomo Bužinsko teigimu, reikia suprasti, kad Vilniaus senamiestis yra didesnio triukšmo zona, o jei čia jo nebūtų – tuomet būtų ne viskas gerai. Tačiau triukšmingos linksmybės tęstis per visą naktį gatvėse taip pat negali.

A. Bužinsko nuomone, visų pirma reikia atskirti priežastis, kodėl tas triukšmas atsiranda. Kaip sako savivaldybės atstovas – jis nėra susijęs su Vilniaus miesto sprendimu leisti Senamiestyje pasistatyti daugiau staliukų.

Adomas Bužinskas
Adomas Bužinskas

Adomas Bužinskas / Pranešimo spaudai autorių nuotr.

„Tai daugiau yra susiję su tuo, kad prasidėjo šiltasis metų sezonas ir kavinės lauke susistatė staliukus. Žiemą to triukšmo nebuvo, nes neveikė lauko kavinės. (...) Ką pastebime iš praėjusio savaitgalio, kad žmonės išsiilgę bendravimo ir po ilgo sėdėjimo namuose per daug entuziastingai leido sau atsipalaiduoti. Kaip rodo praėjusios savaitės vaizdai iš Vilniaus ir Islandijos gatvių, to proceso mums nepavyko iki galo suvaldyti“, – sako A. Bužinskas.

Anot jo, praėjusią savaitę nebuvo tikimasi, kad tiek daug žmonių sugužės į miesto centrą, todėl ateinantį savaitgalį bus imtasi papildomų priemonių, kad vakarėliai nepersikeltų į gatves.

Kavinės, A. Savičiaus gatvė
Kavinės, A. Savičiaus gatvė

Kavinės, A. Savičiaus gatvė / BNS nuotr.

„Netilpusių žmonių vakarėlis persikėlė į gatvę ir mes iš savivaldybės pusės nelabai tą įvertinome. Tačiau šį savaitgalį tikrai darysime išvadas ir galbūt padidinsime viešosios tvarkos pareigūnų pajėgas, jie neleis įsisiautėti vakarėliams“, – įspėja A. Bužinskas.

Nuolaidų verslams nedarys

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas teigia, kad į skundus dėl triukšmo savivaldybė reaguoja lygiai taip pat, kaip ir anksčiau, o dėl šalyje įvesto karantino ir noro pagelbėti verslininkams nuolaidų nedarys.

„Žmonių prašome likti namuose, mažiau laiko leisti viešose erdvėse, todėl tiems, kas lieka namuose, taip pat turime sudaryti geras sąlygas. (...)

Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse
Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse

Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse / E. Blaževič/LRT nuotr.

Dėl triukšmo nuolaidų tikrai nedarysime. Žinoma, žmonės galbūt yra pasiilgę bendravimo, todėl kartais gali per daug entuziastingai ir garsiai pašnekėti po langais. Jeigu tokia situacija atsitinka, prašome skambinti policijai arba savivaldybei. Tikrai reaguosime ir važiuosime, prašysime ir reikalausime, kad tie draudžiami veiksmai būtų nutraukti“, – įspėja A. Bužinskas.

Tačiau jis taip pat svarsto, kad galbūt Senamiesčio gyventojai per daug priprato prie tylos, kuri Senamiestyje įsivyravo įvedus karantiną, todėl šiuo metu į triukšmą reaguoja jautriau.

Barai ir Senamiesčio gyventojai turi kalbėtis

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka LRT.lt teigia, kad barams ir kavinėms duotas leidimas plėstis lauko erdvėse yra geras sprendimas, o taip būti turėjo visada.

„Kol kas vertinu puikiai ir laikas parodys, ar geras sprendimas. Mano asmenine nuomone, taip turėjo būti visada“, – mano R. Pranka.

Anot jo, reikia suprasti, kad Senamiestis yra didesnio triukšmo vieta, todėl neverta tikėtis, kad ten bus tylu.

„Taip, tai yra didelis darbas kartu su gyventojais ir verslininkais spręsti triukšmo problemas. Tačiau aš, kaip centro gyventojas, neįsivaizduoju, kad būtų tyla pačiame centre, kur visas pasaulis gyrė Vilnių, koks jis nuostabus. Tai yra labai svarbi miesto dalis, todėl svarbu, kad ji būtų gyva ir pasaulio lentynoje įdėta kažkur su kitais pasaulio miestais. O kad gyventojai ar kažkas bus nepatenkinti, tai nėra taip, kad visi visada bus patenkinti“, – įsitikinęs Lietuvos barų ir kavinių asociacijos prezidentas R. Pranka.

Rasti bendrą kalbą tarp Senamiesčio barų ir gyventojų svarbu. Tačiau, R. Prankos teigimu, gyventojai kalbėti su barų savininkais (arba atvirkščiai) vis dar nemoka: „Aš irgi galiu pykti ant gyventojų, kad dėl kažkokių keistų priežasčių jie nenori, kad kažkas vyktų centre.“

Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse
Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse

Pirmadienio vakaras Vilniaus senamiestyje ir kavinėse / E. Blaževič/LRT nuotr.

R. Pranka mano, kad dėl karantino švelninimo ir leidimų praplėsti lauko kavinių erdvę gyvybės Senamiestyje turėjo padaugėti, tačiau jis primena, kad daugelis Senamiesčio barų gali dirbti tik iki 22 val., o lauko kavinės – iki 24 val., todėl vėliau turėtų būti jau tylu.

Policija sulaukia skundų dėl triukšmo

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Julija Samorokovskaja LRT.lt teigia, kad šiltuoju metų laiku, kada pradeda veikti lauko kavinės, policija sulaukia daugiau pranešimų apie sklindantį triukšmą.

„Apie tai dažniausiai praneša šalia gyvenantys miesto gyventojai“, – sako ji.

 Tokiais atvejais policija reaguoja į pranešimą, vyksta į vietą ir vertina aplinkybes, fiksuoja galimus pažeidimus ir juos nustačiusi priima atitinkamą sprendimą (surašomas protokolas arba pradedama administracinė teisena).

J. Samorokovskaja atskleidžia, kad, šalyje paskelbus karantiną ir įvedus papildomus ribojimus kavinėms bei barams, policija taip pat sulaukia pranešimų dėl to, kad barai nesilaiko karantino taisyklių ir ribojimų.

LRT
vilniaus senamiestis senamiečio gyventojai lauko kavinės restoranai kavinės lankytojai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Penktadienį su havajietišku vakarėliu Vilniuje startavusios „Amerikietiškos atostogos“ tęsis iki sekmadienio vakaro. Kol kelionių į tolimesnius kraštus tenka palūkėti, amerikietiškų įspūdžių kviečia pasisemti Vilnius, parengęs programą, kurioje – ne tik amerikietiška muzika, maistas, bet ir smagi JAV Nepriklausomybės dienos šventė.  Šiandien, liepos 4-ąją, JAV Nepriklausomybės dieną, įvyko vienas įspūdingiausių savaitgalio renginių Vilniuje –  Gedimino pro...
Laisvalaikis
Sostinės savivaldybė pasirūpino sklypu viešajai erdvei, o verslas dovanojo modernius aktyvaus poilsio įrenginius: pagal tokią sutartį Antakalnio seniūnijoje, Aukštagirio miško parke, atidaryta nauja sporto aikštelė yra jau antras toks partnerystės pavyzdys. Pirmasis – dar 2012 metais, taip pat Antakalnyje, tarp Rukeliškių ir Svajonių gatvių, įrengta aikštelė, žinoma kaip Valakupių sporto aikštelė. Ją, pagal sutartį su savivaldybe, savo lėšomis įrengė ir ik...
Įvykiai
Naujosios Vilniaus 100 km ilgio „trail“ trasos krikštas išvyko – kaitrų penktadienio vakarą vienu metu iš dešimties vaizdingų žaliųjų kampelių startavę bėgimo mėgėjai įveikė po vieną iš dešimties trasos atkarpų ir taip drauge surinko magiškąjį „šimtuką“. Daug kur pasaulyje populiari aktyvaus laisvalaikio forma – bėgimas bekele – nuo šiol bus patogesnis ir vilniečiams: specialiai sužymėtos atkarpos tiks ieškantiems didesnių ir mažesnių iššūkių. u tarptautin...
Įvykiai
Vilnius kviečia Valstybę švęsti Lukiškių aikštėje su geru lietuvišku kinu – nuo liepos 6-osios visą savaitę čia laukia populiarių istorinių kokybiškų filmų vakarai. Didžiuliame „Telia“ ekrane nuo 21 val. kas vakarą kviečiama pažiūrėti vis naują istorinį filmą po žvaigždėmis, ilsinant basas kojas smėlyje. Visi kino seansai – nemokami. Šventinę Liepos 6-ąją nuo 20 val. bus galima stebėti ir tiesioginę LRT transliaciją nuo Karaliaus Mindaugo tilto – išvysime,...
Įvykiai
Jau nuo antradienio, liepos 7 d., Vilniaus senamiestyje įsigalioja nauja eismo organizavimo tvarka – Senamiesčio lankytojai bei gyventojai ir toliau galės privažiuoti automobiliu prie savo namų, darbo vietų ir traukos objektų, tačiau negalės kirsti Senamiesčio. Ką svarbu žinoti artėjant pokyčiams? „Svarbiausia – reikia neskubėti ir važiuoti gyvenamajai zonai nustatytu greičiu (20 km/val.), kad suspėtumėt stebėti kelio ženklus. O jeigu jau taip atsitiko, ka...
Įvykiai
JAV pietuose plytinti didžiulė Teksaso valstija pirmiausiai asocijuojasi su džinsuotais kaubojais, kantri muzika ir linijiniais šokiais. Tokį Teksasą šį šeštadienį bus galima pamatyti sostinėje. „Teksasas Vilniuje“ – viena iš smagiausių šį savaitgalį vyksiančių „Amerikietiškos atostogos“ programos dalis. Suvažiuoja lietuviškos kantri žvaigždės Šį amerikietiško savaitgalio šeštadienį į Vilnių atvyks visas Lietuvos kantri muzikos žvaigždynas – Teksasu pavirs...
Verslas
Karantinas privertė viešbučius keisti verslo strategiją, ieškoti naujų klientų. Ne išimtis šioje situacijoje ir „Radisson Blu Hotel Lietuva“ – daugiausia svečiams iš užsienio paslaugas teikęs viešbutis dabar kviečia apsistoti mūsų šalies keliautojus. Jie čia gali jaustis tikrai saugūs – Vilniuje esantis viešbutis pirmasis iš Baltijos šalyse veikiančių „Radisson Hotels“ grupės viešbučių gavo lyderiaujančios Šveicarijos įmonės „SGS“ saugumo sertifikatą. „Nor...
Įdomu!
Taip gali atrodyti naujasis Vilniaus lengvosios atletiko maniežas Žirmūnų g. pradžioje - tokius pasiūlymus Vilnius gavo tarptautiniame architektūros konkurse. Lengvosios atletikos maniežo Žirmūnų g. 1h, Vilniuje, atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 21 projektiniai pasiūlymai. Projektai bus išeksponuoti nuo liepos 2 d. Architektų sąjungos pastato antrame aukšte, atriume (Kalvarijų g. 1), galimybė apžiūrėti ekspoziciją: darbo dienomis, darbo v...
Įvairios
Vasarai įsibėgėjus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ ne tik toliau plečia vandens gertuvių tinklą mieste – dvi naujos gertuvės įrengtos sporto aikštyne prie Baltojo tilto – bet ir vilniečių bei sostinės svečių patogumui, sužymėjo jas interaktyviame žemėlapyje. Prasidėjus antrajam vasaros mėnesiui, žemėlapyje – jau 11 atsigaivinimo taškų. Dar viena diegiama naujovė – gertuvėse montuojami nuotolinio nuskaitymo skaitikliai, leisiantys kiekvienam bendrovės svetain...