Ketvirtadienį atidaryta architektūros šventė „Open House Vilnius“

Ketvirtadienio vakarą atidaryta jau šeštus metus iš eilės vykstanti architektūros šventė „Open House Vilnius“. Įprastai balandžio pabaigoje organizuojamas festivalis šiemet pakeitė ne tik datą, bet ir formatą. Visgi, karantino paskatinti pokyčiai lankytojų neišgąsdino – vos per dvi pirmąsias registracijos dienas užpildyta 7 tūkst. vietų į architektūrinius pasivaikščiojimus po Vilniaus miestą. Šių metų lankytojams organizatoriai paruošė ne vieną staigmeną.

Vietoje įprastų apsilankymų įspūdingiausiuose miesto pastatuose, šiemet gyventojai kviečiami pasivaikščioti devyniais architektūriniais maršrutais. Jų metu apie net 60 pastatų papasakos festivalio gidai-savanoriai.

„Labai džiaugiamės, kad renginys išlaikė savo gausią auditoriją tokią aktyvią ir nekantraujančią. Vos per dvi dienas sulaukėme 7 tūkst. registracijų, o daugumoje maršrutų vietų nebeliko dar pirmą dieną. Labiausiai lankytojus domino maršrutai „Prie geležinkelio“, „Nepanašūs rajonai“ bei maršrutas „Žvėryne“. Visus, kurie nespėjo užsiregistruoti, kviečiame išbandyti savarankiškus maršrutus“, – sako Adelė Dovydavičiūtė, „Open House Vilnius“ projekto vadovė.

Norintiems dalyvauti savarankiškose ekskursijose, pakaks „Open House Vilnius“ programėlės mobiliajame telefone bei ausinių. Trys savarankiški maršrutai – „Šimtmečio atspindžiai Gedimino prospekte“, „Kultūra Gedimino prospekte“ ir „Politika Gedimino prospekte“ – bus aktyvūs nuo liepos 11 d. Planuojama, kad jais lankytojai galės vaikštinėti iki pat vasaros pabaigos.

Naujiena – meniniai pasakojimai

Dar viena šių metų naujiena – meniniai pasakojimai, kuriuos išvysti galės ir neužsiregistravę nė viename iš devynių maršrutų. Trijose Vilniaus vietose suplanuoti meniniai pasirodymai, kuriuos aplankyti kviečiami visi miesto gyventojai ir svečiai.

Oskaro Koršunovo teatro aktorius Eimantas Pakalka šalia Romeno Gari skulptūros Naujamiestyje atliks improvizuotą literatūrinį skaitymą. Šį pasirodymą lankytojai galės išvysti šeštadienį ir sekmadienį, kas pusvalandį, beveik visą dieną.

Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ ant Registrų centro / Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pastato stogo atliks specialiai šiam statiniui ir jo urbanistinei aplinkai sukurtą kompozitoriaus Andreas Trobollowitsch muzikinę kompoziją. Pasirodymus lankytojai išvys šeštadienį 12, 14, 16 bei sekmadienį 12 ir 14 valandomis.

Vilniaus koncertų ir sporto rūmų fasade vilniečiai gali pamatyti instaliuotą austrų menininkų Willi Dorner ir Lisos Rastl bendrą projektą. Siurealistiniai kostiumai ir choreografinės kompozicijos pateiks naują, netikėtą Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pasakojimą. Pastato viduje užfiksuotos kompozicijos bus atspausdintos ir eksponuojamos ant pastato fasadų. Projektą apžiūrėti bus galima bet kuriuo metu, jau nuo penktadienio.

„Kurdami šių metų meninę programą, ilgai svarstėme, kaip atnaujinti nusistovėjusį renginių formatą ir lankytojams suteikti galimybę naujai atrasti jau pažįstamus pastatus. Tad bendradarbiaudami su Lietuvos bei užsienio menininkais išskirtinai šių metų programai kūrėme pasirodymus, kurie pabrėžia Vilniaus miesto architektūros unikalumą ne įprastinio – žodinio pasakojimo – formatu, bet per performatyvią prizmę. Tikimės, kad pirmieji bandymai sulauks didelio susidomėjimo ir kiekvienais metais pasirodymai keliaus į vis kitas erdves“, – sako Miglė Širvydaitė, festivalio meninių pasakojimų kuratorė.

Viena renginio organizatorių Sandra Šlepikaitė teigia, kad šių metų programa organizatoriams tapo eksperimentu, kurio sėkmę parodys artėjantis savaitgalis.

„Tikimės, kad festivalio programa ir tai, kad jis apskritai šiemet vyksta, pradžiugins lankytojus. Galbūt naujas formatas atskleis naują požiūrio perspektyvą į tą patį, puikiai pažįstamą Vilnių. Festivalį organizuojame jau šeštus metus, o miestas kinta sąlyginai lėtai. Ieškodami naujų pastatų, ieškome ir naujų būdų juos pristatyti. Šių metų aplinkybės naujovių paieškas tik dar labiau paskatino. Naujieji architektūriniai pasivaikščiojimai padės pažinti pastatus platesniame kontekste, surasti jų tarpusavio ryšius. Tikimės, kad kai kurios naujovės taps sudėtine festivalio dalimi“, – teigia Sandra Šlepikaitė.

open house ekskursija lankytojai architektūros šventė įvykiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Šiandien 16.25 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kelmijos Sodų 73-oji g. , atvira liepsna dega 2-jų aukštų namas. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos (informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvairios
Šiais metais išaugus susirgimų erkiniu encefalitu skaičiui, Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas šiandien kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, ragindamas nedelsiant priimti sprendimus dėl erkių platinamų ligų prevencijos. Kreipimesi į A. Verygą pabrėžiama, kad šiais metais Lietuvoje fiksuojamas kone trečdaliu didėjantis susirgimų erkiniu encefalitu kiekis. Atkreipiamas dėmesys, jog į iki šiol nėra sukonkretintos erkin...
Įvairios
Brandaus medžio išsaugojimas – tai esminė pastarųjų metų nuostata planuojant Vilniaus plėtrą. Nors kartais tenka susitaikyti su trumpesniu miesto medžio gyvenimu, susidurti su seniems želdiniams nepalankia nekilnojamojo turto vystytojų pozicija ar rangovų neprofesionalumu, daugybė pastangų skiriama tam, kad sostinės žalieji plotai tik didėtų, o augalų kokybė ir įvairovė džiugintų. Kaip tik taip šiuo metu gelbėjamos septynios brandžios Lukiškių aikštėje pri...
Įvykiai
Dėl suprantamų priežasčių iš balandžio mėnesio į rugpjūtį perkeltas „Perskindol Trakų pusmaratonis“ visiems žiūrovams ir dalyviams žada daug įdomių naujovių. Šių metų Trakų pusmaratonio bėgimo šventė vyks rugpjūčio 22 dieną. Tradiciškai sportininkai varžysis pusmaratonio (21,097 km), 10,5 km, 5 km, 1 km bėgimuose, o šių metų naujovė – estafetė „Bėk su draugu“ 2x10,5 km. Taip pat vyks ir 1 km bėgimas su vežimėliais. Dar viena svarbi naujiena – rugpjūčio 21-...
Įvykiai
Šiandien 21.54 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Liepkalnio g. dega sandėliukas. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos (informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui).
Kriminalai
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato pareigūnai ir Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą dėl turto sugadinimo. Kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 187 str. 1 d. (turto sunaikinimas ar sugadinimas) pareikšti trims jaunuoliams. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2020 metų vasario 4 d., kai jaunuoliai ant daugiau nei 6 pastatų, jų išorinių sienų su aerozoliniais daž...
Įvykiai
Atgimstantis Vilniaus senamiesčio rajonas Paupys atveria vis daugiau viešųjų erdvių miestiečiams. Į gyvo garso Leono Somovo muzikos koncertą jame susibūrė šimtai vilniečių ir miesto svečių. Čia pirmą sykį gyvai skambėjo ir specialus šiam senamiesčio rajonui skirtas kūrinys. „Leonas Somovas kartu su Šv. Kristoforo orkestru bei kompozitoriumi Tomu Petrikiu parašė kūrinį „Paupio ritmai“ naujai atgimstančiam Vilniaus rajonui. Jame atsispindi visa rajono istori...
Sportas
Šeštą pergalę iš eilės iškovojusio ir į A lygos turnyro lentelės viršų pakilusio Vilniaus „Žalgirio“ treneris Aliaksejus Baga teigė galvojantis tik apie taškus ir artimiausias rungtynes, o lemiamą įvartį pelnęs Hugo Videmontas pripažino, jog įveikti Gargždų „Bangą“ buvo labai sunku. 14 turo rungtynėse Vilniuje „Žalgiriui“ vienintelį įvartį 17 rungtynių minutę smūgiu galva po Ivano Tatomirovičiaus perdavimo pelnė Hugo Videmontas. Tačiau žalgiriečiams anksty...
Kultūra
Rugpjūčio 11 d. į Kristupo vasaros festivalyje koncertuos lietuviškoji orkestro „Kremerata Baltica“ dalis drauge su puikiais solistais. Atlikėjai kviečia į vasarišką, minimalizmo prieskoniais pagardintą programą „Tas delsiantis vėjas“. Juk taip, kaip karštą dieną tikimės gaivaus vėjo gūsio, taip visame pasaulyje yra laukiami šio išskirtinio orkestro pasirodymai, kuriuose kiekvienas kūrinys pulsuoja gyvybingumu, energija ir tobulu muzikalumu. Baltijos šalių...