Inovatyvūs sprendimai Vilniuje: nauja programėlė judumo negalią turintiems keleiviams

Šią savaitę individualių poreikių turintys keleiviai išbandė naują programėlę „Assist“, kuri padeda patogiau įlipti, išlipti iš viešojo transporto ir lanksčiau juo judėti. Programėlės idėja gimė pavasarį vykusiame virtualiame „Accessibility in Mobility“ hakatone, kurio dalyviai kūrė inovatyvius mobilumo ir sklandaus judumo sprendimus Vilniuje.

„Visuomet palaikome susisiekimą mieste gerinančias iniciatyvas, progresyvių žmonių idėjas. Taip pat ir kryptingą bendradarbiavimą su kitomis įmonėmis ar institucijomis, nes visa tai Vilniuje padeda kurti dar patogesnius, visiems prieinamus ir šiuolaikiškus judumo sprendimus. Mūsų komanda noriai prisidėjo ir prie „Accessibility in Mobility“ hakatono, jame dalyvavome kaip mentoriai. Labai džiugina, kai kūrybinių dirbtuvių ar hakatonų metu gimę projektai tampa realia ir praktine nauda visuomenei, jautresnėms jos bendruomenėms“, – sako SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

„Accessibility in Mobility“ dalyviai mąstė, kaip pasitelkiant išmaniąsias technologijas individualių poreikių turinčių žmonių keliones paversti kuo patogesnėmis. Hakatoną drauge organizavusių Vilniaus miesto savivaldybės, „Susisiekimo paslaugų“, „Lietuvos geležinkelių“ grupės ir Transporto inovacijų centro specialistai komandoms pateikė 6 iššūkius.

Tiesioginis ryšys ir dialogas su viešojo transporto vairuotojais

Pagrindinį prizą iš 4500 eurų vertės prizinio fondo laimėjo komanda „Artificia“, kuri sukūrė mobiliosios programėlės „Assist“ prototipą. Programėlę gyvai jau išbandė judumo negalią turintis keleivis ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojai – šiandien įvyko „Assist“ testavimas.

Pasak jame dalyvavusio keleivio, programėlė patogi dėl to, kad galima tiesiogiai bendrauti su vairuotoju, matyti grįžtamąjį ryšį, pati naudojimosi tvarka paprasta ir aiški. Patobulinti, pasak jo, būtų galima programėlės funkcionalumų sąrašą ir integruoti papildomų – pavyzdžiui, bilieto įsigijimą.

Tiesioginį ryšį tarp vairuotojo ir keleivio leisianti užmegzti mobilioji programėlė ne tik palengvins kelionę judumo negalią turintiems žmonėms, bet ir padės didinti abipusį sąmoningumą. „Assist“ padės išvengti viešajame transporte pasitaikančių nesklandumų, kuomet itin dideliame būryje įlipančių keleivių negalią turintis kartais tampa nepastebimas. Be to, programėlė užtikrins kokybiškam keleivių aptarnavimui itin svarbų grįžtamąjį ryšį, leis nuolat stebėti situacijų problematiką ir ieškoti patogiausių sprendimų keleiviams.

„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie naujausių keleivių mobilumo sprendimų. Įsigydami transporto priemones, dirbdami su vairuotojais nepamirštame pagrindinių socialinės atsakomybės principų, kuriais vadovaudamiesi viešąjį transportą stengiamės padaryti patogų visoms socialinėms grupėms“, – teigia UAB „Vilniaus viešasis transportas“ generalinis direktorius Rimantas Markauskas.

Išanalizavus naudojimo patogumą, išklausius judumo negalią turinčiųjų bei vairuotojų pastebėjimus, programėlę planuojama tobulinti ir pristatyti plačiau, visiems keleiviams.

Kaip veikia programėlė „Assist“?

Kaip pasakoja programėlės kūrėjai, ji leidžia realiu laiku viešojo transporto vairuotojams pranešti apie reikalingą pagalbą konkrečioje stotelėje. Taip pat jau pradėjus kelionę viešuoju transportu programėlėje galima realiu laiku pakeisti savo išlipimo stotelę ir informuoti apie tai vairuotoją.

„Assist“ veikia tokiu principu:

  1. Vairuotojai prie programėlės prisijungia įvesdami savo maršruto numerį, pradinės stotelės išvykimo laiką.
  2. Individualių poreikių turintis žmogus programėlėje pasirenka jam patogią įlipimo stotelę ir praneša vairuotojui, jog jam reikės pagalbos. Žmogus mato, kada atvyks viešasis transportas, taip pat – ar vairuotojas priėmė užsakymą.
  3. Vairuotojas garsiniu signalu gauna pranešimą apie reikalingą pagalbą ir gali patvirtinti jį paspaudęs ant telefono ekrano.
  4. Pradėjęs kelionę žmogus gali pakeisti savo išlipimo stotelę – apie tai vairuotojas informuojamas žinute bei garsiniu signalu.
  5. Padėjęs įlipti ar išlipti keleiviui vairuotojas programėlėje paspaudžia, jog suteikė pagalbą – toliau jam parodoma, ar pagalba reikalinga kitose stotelėje. Po kelionės žmogui suteikiama galimybė įvertinti vairuotoją suteikiant atgalinį ryšį.

„Tikimės, kad pavyks programėlę tobulinti ir plėsti jos funkcionalumus. Tam, kad „Assist“ veiktų ne tik autobusuose ir troleibusuose, bet ir kitame viešajame transporte – ntaip užtikrinant dar didesnę sinergiją derinat skirtingus keliavimo būdus ir jų patogumą individualių poreikių turintiems“, – sako Transporto inovacijų centro direktorius Julius Norkūnas.

programėlė Assist neįgalieji viešasis transportas judumo negalia
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...
Savivalda
Vilniaus miesto Savivaldybė pasiryžo kiekvienoje sostinės seniūnijoje įrengti po vieną naują sporto aikštelę. Iki spalio pabaigos pilnai užbaigtos aikštelės atsiras 10 seniūnijų, o iki kitų metų vasaros darbai bus baigti ir likusiose 11 seniūnijų. Naujomis aikštelėmis siekiama praplėsti egzistuojančią sporto infrastruktūrą Vilniuje, kad miestiečiai turėtų daugiau vietų užsiimti aktyvia sportine veikla. „Miesto gyventojų tarpe matome poreikio kokybiškai spo...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 41 žmogus. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti ne...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad Lietuvių liaudies buities, papročių, valgių ir amatų asociacija „Šventė visiems“ rugsėjo 17-20 dienomis organizuos renginį „Tautų mugė“. Todėl nuo rugsėjo 17 d. 19 val. iki rugsėjo 20 d. 22 val. draudžiamas transporto eismas Gedimino prospektu nuo Šventaragio iki J. Tumo-Vaižganto gatvės ir Totorių gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato Totorių g. 8, išskyrus renginio dalyvius, turinčius leidimus patekti į...
Kultūra
Prasideda išankstinė bilietų prekyba į didžiuosius Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio renginius Šv. Kotrynos bažnyčioje. Aštuonioliktus metus vyksiančio festivalio rengėjai sako, kad savo žiūrovams turi paruošę ir planą B, jei kartais, kaip šių metų pavasarį, atsitiktų gyvenimas. Tad spalio 12 - 17 d. festivalis įvyks bet kokiomis aplinkybėmis. Šių metų programoje rudenėjančio Vilniaus gyventojams bei miesto sveciams paruoštas stiprus tarpsrit...
Įvykiai
„Panašu, nostalgija – labai stiprus trintukas, iš atminties pašalinantis visas blogybes ir paliekantis tik teigiamus prisiminimus.” Miha Mazzini, slovėnų rašytojas, režisierius, scenaristas, publicistas. Šiemet švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 30-metį. Kartu, vis dažniau prisimenami paskutiniai sovietmečio bei pirmieji nepriklausomybės metai. Dažnai – su nostalgija ir ilgesiu. Kaip sako slovėnų kūrėjas Miha Mazzini, per tiek metų nustrina blogi...
Savivalda
Vilnius sistemiškai peržvelgia naujai projektuojamų statinių parkavimo koeficientų zonas miesto centrinėse dalyse. Vilniaus miesto Taryba šiandien patvirtino projektą, inspiruotą Stoties rajono atnaujinimo Naujamiesčio ir Naujininkų teritorijose planų – siekiant čia išlaikyti nedidėjančius eismo srautus, nuspręsta pakeisti galiojantį automobilių stovėjimo skaičiaus koeficientą. Sprendimas reikšmingas plėtojantiems nekilnojamojo turto projektus, taip pat tu...
Savivalda
Likus pustrečių metų iki 700-ojo Vilniaus miesto gimtadienio ir aktyviai kuriant šventės koncepciją, sostinės Taryba pritarė siūlymui paskelbti atvirą idėjų konkursą ir pritraukti dar daugiau idėjų, kaip Vilnius švęs ypatingą jubiliejų 2023 metais. Konkurso metu bus atrinktos 7 geriausios idėjos ir paskirtas finansavimas kiekvienam projektui. „Esame tikri, kad vilniečiai yra kūrybingi – čia bus dar viena galimybė realizuoti savo idėjas ir sustiprinti 700 m...