Vilniečiai nebenori mokėti už kaimynų šiukšles

Pasikeitusios Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisyklės, keičia ir pačių vilniečių įpročius – vis dažniau atsisakoma mokėti už kaimynų prie konteinerių paliktas atliekas. Anksčiau atliekos paliktos prie konteinerių buvo tvarkomos iš bendro biudžeto. Nuo naujų metų – šių atliekų tvarkymo išlaidos paskirstomos tik tiems namams, kurių konteinerių aikštelėse buvo rastos atliekos.

Vilniaus mieste kas mėnesį užfiksuojama per 500 atvejų, susijusių su neteisėtai paliktomis buitinėmis didelių gabaritų atliekomis (DGA). Su tokių atliekų tvarkymo iššūkiais susidurianti savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (SĮ „VASA“) pastaruoju metu pastebi didėjantį miestiečių aktyvumą. Per mėnesį „VASA“ sulaukia nuo 400 iki 600 gyventojų pranešimų apie paliktas arba iškraunamas stambias buitines atliekas šalia bendro naudojimo konteinerių daugiabučių namų kiemuose.

Pagal „VASA“ kontrolierių nustatytus atvejus ir miestiečių pranešimus įmonė šįmet suorganizavo daugiau kaip 1050 tonų neteisėtai paliktų buitinių DGA išvežimą. Sostinės savivaldybei tai kainavo apie 211 tūkst. eurų. Patirtos sąnaudos bus paskirstomos visiems gyventojams, kuriems skirta atliekų aikštelė. Dėl to netvarkingiausiems miestiečiams atliekų tvarkymo mokestis gali padidėti iki keliasdešimt eurų. Tačiau teisingai atliekas tvarkantys vilniečiai papildomų išlaidų nepatirs. „VASA“ primena gyventojams apie DGA tvarkymo galimybes bei ragina fiksuoti pažeidėjus ir apie juos pranešti.

Pasak SĮ „VASA“ Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovo Gintauto Mackonio, miesto atliekų tvarkymo kultūra priklauso ne tik nuo veikiančios sistemos, paslaugų kokybės ir jos kontrolės, bet ir nuo atliekų savininkų įpročių bei sąmoningumo. Jo teigimu, pastaruoju metu sostinėje pastebima dvejopa tendencija: viena vertus daugėja neleistinai išmetamų didelių gabaritų buitinių atliekų gyvenamuosiuose rajonuose, kita vertus – sulaukiama vis daugiau pranešimų apie tokius atvejus, inicijuojama veikla, skatinanti tinkamai tvarkyti ir mažinti atliekas, racionaliai jas panaudoti. Tai reiškia, kad daugėja aktyvių gyventojų, kurie ne tik nesitaiksto su nesąžiningų ir nekultūringų žmonių veiksmais, bet ir propaguoja pažangų požiūrį į atliekų tvarkymą ir švarios aplinkos išsaugojimą mieste.

Kova su vietiniais „sąvartynais“

„VASA“ atstovo teigimu, daugiausia stambių buitinių atliekų išmetama vakarinėje miesto dalyje. „Kai kurių rajonų daugiabučių namų kiemuose nuolat aptinkame vietinius „sąvartynus“. Ant konteinerių klijuojame informacinius lipdukus, siunčiame edukacinius leidinius apie atliekų tvarkymą, reguliariai tikriname problemines vietas, reaguojame į pranešimus ir organizuojame neteisėtai paliktų atliekų išvežimą. Tačiau vos sutvarkome kokį nors vietinį „sąvartyną“, netrukus, dažniausiai po nakties, toje pačioje vietoje išdygsta nauja atliekų krūva“, – sako G. Mackonis. Senus baldus, santechniką, panaudotus langus, duris, buitinę ar kompiuterinę techniką, po remonto likusias statybines atliekas, net šiferio lakštus bei nusidėvėjusias padangas, kitas didelių gabaritų atliekas dažniausiai išmeta ne kas kitas, o to paties rajono daugiabučių namų, garažų ar sodo bendrijos gyventojai. Tokios atliekos savavališkai kraunamos net tik bendro naudojimo konteinerių aikštelėse, bet ir bendruose kiemuose, ant šaligatvių, prie pastatų sienų, po balkonais, prie praėjimo tunelių, pavėsinių, žaidimų aikštelių, tvorų.

„VASA“ darbuotojai, kas savaitę apvažiuodami ir apžiūrėdami apie 500 buitinių atliekų surinkimo aikštelių, kai kuriuose rajonuose pastebi pastovius daugiabučių namų kiemų „sanitarus“, kurie susirenka išmestų senų baldų detales, metalines liekanas, įvairią tarą. Vyksta ir „natūriniai mainai“ – vieni gyventojai išmeta nebereikalingus daiktus, kiti juos pasiima ir susineša į savo butus“, – apie vietinių „sąvartynų“ ypatybes pasakoja G. Mackonis.

Jo teigimu, dalis gyventojų įprato, kad nepaisant to, kur ir kada bus išmestos atliekos, anksčiau ar vėliau jos bus išgabentos, tad kam sukti galvą dėl jų tvarkymo – patiems vežti arba samdyti vežėją ir už viską apmokėti iš savo kišenės. „Tokius sprendimus, matyt, lemia tam tikro kontingento nuostata – paliksiu niekam nematant, tai atliekos bus nebe mano, tai yra „niekieno“, vis vien kažkas kažkada pasirūpins, kad jų neliktų“, – sako G. Mackonis.

Už neteisėtą atliekų išmetimą sumoka visi gyventojai

Pasak „VASA“ atstovo, klaidinga manyti, kad jei sumokėta už buitinių atliekų tvarkymą, tai prie bendro naudojimo konteinerių galiu išmesti viską, kas tik nebereikalinga namuose. Atliekų tvarkymo taisyklės nurodo, kad didelių gabaritų buitinių atliekų tvarkymu turi pasirūpinti patys gyventojai. Savo iniciatyva ir lėšomis jie turi išvežti arba užsakyti tokių atliekų pridavimą specialiose atliekų surinkimo vietose. Į rinkliavą už buitinių atliekų tvarkymą nėra įskaičiuojami didelių gabaritų buitinių atliekų tvarkymo kaštai – tai yra papildoma paslauga, už kurią skaičiuojamas papildomas mokestis.

Didelių gabaritų buitinės atliekos išvežamos ne tomis pačiomis transporto priemonėmis, kurios naudojamos surinkti mišrias buitines atliekas. „VASA“ turi organizuoti atskirą jų surinkimą ir išvežimą. Šios paslaugos kainuoja papilomai, vien šiais metais stambių buitinių atliekų iš bendro naudojimo konteinerių aikštelių išvežimo kaštai jau siekia 211460 eurų.

G. Mackonio teigimu, akivaizdu, kad vis dar yra nesąžiningų žmonių, kurie ne tik kuria netvarką, bet savo atliekų tvarkymo kaštus permeta kitiems gyventojams, gal net savo kaimynams, nes neleistinai išmestų buitinių DGA tvarkymo sąnaudos yra paskirstomos konteinerių aikštelei priskirtiems pastatams po lygiai. Apskaičiuojant kitų metų atliekų tvarkymo mokestį, į jį bus įtrauktos ir didelių gabaritų atliekų, išvežtų nuo bendro naudojimo konteinerių aikštelių, sąnaudos pagal užfiksuotą išvežtų atliekų svorį. Tai galioja ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose.

Didėja gyventojų nepakantumas pažeidėjams

Pasak „VASA“ atstovo, pagal įmonę pasiekiančius pranešimus matyti, kad gyventojai vis dažniau piktinasi nesąžiningų kaimynų elgesiu. Vieni išdrįsta patys sudrausminti pažeidėjus, kiti užsirašo arba nufotografuoja automobilių, iš kurių iškraunamos atliekos, numerius, susižino, iš kurio buto po remonto „iškeliavo“ statybinės atliekos, seni baldai, buitinė technika ir kt. Šią informaciją gauna „VASA“ ir Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius. Tokių pranešimų šįmet sulaukiama kelis kartus daugiau nei pernai.

„Džiaugiamės, kad atsiranda vis daugiau gyventojų, kurie nėra pakantūs netvarkai, nesąžiningumui ir kurie aktyviai praneša apie pastebėtus faktus. Tai didelė pagalba mums, siekiant nustatyti pažeidėjus, kuriems taikomos baudos ir reikalavimai tinkamai sutvarkyti paliktas atliekas“, – sako G. Mackonis. Jo teigimu, savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Jei nusižengimas padarytas pakartotinai, skiriama bauda gali būti iki 600 eurų (daugiau informacija apie atliekų tvarkymo pažeidimus ir taikomas sankcijas – „VASA“ tinklapyje).

DGA tvarkymo reikalavimai ir galimybės

„VASA“ atstovas neatmeta tikimybės, kad gali būti ir tokių gyventojų, kurie dar nežino, kokie yra buitinių DGA tvarkymo reikalavimai ir galimybės. Jis primena, kad DGA bei atliekos, susidarančios atliekant gyvenamojo būsto paprastojo remonto darbus, yra priimamos nemokamai penkiose Vilniaus miesto tokių atliekų surinkimo aikštelėse (atliekų surinkimo svorių, kiekių ribos bei kitos sąlygos pateiktos „VAATC“ tinklapyje).

Sostinės gyventojai DGA gali priduoti vežėjui, pateikę užsakymą įmonei „VASA“ dėl nemokamos individualios paslaugos suteikimo 1 kartą per 2 metus (užsakymą galima pateikti savitarnos svetainėje). Pranešti apie neleistinai išmestas stambias atliekas prie bendro naudojimo buitinėms atliekoms skirtų konteinerių vilniečiai gali „VASA“ tinklapyje el. paštu [email protected] arba tel. 1895, mob. 8 650 04 947.

„Vilniečiai gali kreiptis į mūsų įmonę ir dėl mokamos individualaus atliekų paėmimo paslaugos arba patys pasirinkti vežėją. Svarbu, kad atliekų savininkas būtų tikras, jog jo atliekos bus nuvežtos ir priduotos tam skirtose vietose, o ne pamiškėse ar kitose neleistinose vietose“, – sako G. Mackonis. Nustačius pažeidimus ir identifikavus atliekų savininką, atsakomybę su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis turi prisiimti savininkas. Jei neturėsi įrodymų, kad pasamdytas vežėjas įsipareigojo tinkamai sutvarkyti atliekas, pačiam teks sumokėti baudą, atlyginti padarytą žalą gamtai ir sutvarkyti neleistinai išmestas atliekas.

Daugiau informacijos apie DGA tvarkymą – „VASA“ tinklapyje

VASA
šiukšlės atliekos atliekų tvarkymas gyventojai daugiabučiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...
Savivalda
Vilniaus miesto Savivaldybė pasiryžo kiekvienoje sostinės seniūnijoje įrengti po vieną naują sporto aikštelę. Iki spalio pabaigos pilnai užbaigtos aikštelės atsiras 10 seniūnijų, o iki kitų metų vasaros darbai bus baigti ir likusiose 11 seniūnijų. Naujomis aikštelėmis siekiama praplėsti egzistuojančią sporto infrastruktūrą Vilniuje, kad miestiečiai turėtų daugiau vietų užsiimti aktyvia sportine veikla. „Miesto gyventojų tarpe matome poreikio kokybiškai spo...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 41 žmogus. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti ne...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad Lietuvių liaudies buities, papročių, valgių ir amatų asociacija „Šventė visiems“ rugsėjo 17-20 dienomis organizuos renginį „Tautų mugė“. Todėl nuo rugsėjo 17 d. 19 val. iki rugsėjo 20 d. 22 val. draudžiamas transporto eismas Gedimino prospektu nuo Šventaragio iki J. Tumo-Vaižganto gatvės ir Totorių gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato Totorių g. 8, išskyrus renginio dalyvius, turinčius leidimus patekti į...
Kultūra
Prasideda išankstinė bilietų prekyba į didžiuosius Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio renginius Šv. Kotrynos bažnyčioje. Aštuonioliktus metus vyksiančio festivalio rengėjai sako, kad savo žiūrovams turi paruošę ir planą B, jei kartais, kaip šių metų pavasarį, atsitiktų gyvenimas. Tad spalio 12 - 17 d. festivalis įvyks bet kokiomis aplinkybėmis. Šių metų programoje rudenėjančio Vilniaus gyventojams bei miesto sveciams paruoštas stiprus tarpsrit...
Įvykiai
„Panašu, nostalgija – labai stiprus trintukas, iš atminties pašalinantis visas blogybes ir paliekantis tik teigiamus prisiminimus.” Miha Mazzini, slovėnų rašytojas, režisierius, scenaristas, publicistas. Šiemet švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 30-metį. Kartu, vis dažniau prisimenami paskutiniai sovietmečio bei pirmieji nepriklausomybės metai. Dažnai – su nostalgija ir ilgesiu. Kaip sako slovėnų kūrėjas Miha Mazzini, per tiek metų nustrina blogi...
Savivalda
Vilnius sistemiškai peržvelgia naujai projektuojamų statinių parkavimo koeficientų zonas miesto centrinėse dalyse. Vilniaus miesto Taryba šiandien patvirtino projektą, inspiruotą Stoties rajono atnaujinimo Naujamiesčio ir Naujininkų teritorijose planų – siekiant čia išlaikyti nedidėjančius eismo srautus, nuspręsta pakeisti galiojantį automobilių stovėjimo skaičiaus koeficientą. Sprendimas reikšmingas plėtojantiems nekilnojamojo turto projektus, taip pat tu...
Savivalda
Likus pustrečių metų iki 700-ojo Vilniaus miesto gimtadienio ir aktyviai kuriant šventės koncepciją, sostinės Taryba pritarė siūlymui paskelbti atvirą idėjų konkursą ir pritraukti dar daugiau idėjų, kaip Vilnius švęs ypatingą jubiliejų 2023 metais. Konkurso metu bus atrinktos 7 geriausios idėjos ir paskirtas finansavimas kiekvienam projektui. „Esame tikri, kad vilniečiai yra kūrybingi – čia bus dar viena galimybė realizuoti savo idėjas ir sustiprinti 700 m...
Exchange Rates
USD 0,847
Skelbimai
2020-09-07
2020-09-08
2020-09-08