Intriguojančios atgimstančio Paupio istorijos – vilniečiams ir miesto svečiams

Intriguojančios atgimstančio Paupio istorijos – vilniečiams ir miesto svečiams, Furija

Industrinis Vilniaus priemiestis, kurio darbininkus linksmino daugybė smuklių. Klestinčio aludario bravoras ir šveicariškas sodas su fontanais, kurių kaimynystėje – itin progresyvaus odininko valdos, besidriekusios prieš keletą šimtų metų. O šiandien – jau sostinės senamiesčio pakraštys, kuriame atgimstantis legendomis apipintas rajonas vis garsiau kviečia miestiečius susipažinti su daugiasluoksne jo istorija.

Taip čiurlenančios Vilnios skalaujamą Paupį apibūdina netrukus sostinės gyventojams ekskursijas po šį rajoną rengsiantys ir ne vieną įdomią istoriją atskleisiantys gidai.

Nuo audinių iki kompiuterių

Praeitame šimtmetyje Paupys prarado šurmulio kupiną žavesį, kai virto vienpuse pramonine vieta, ypač stagnavusia sovietmečio pabaigoje. Ledai pajudėjo, kai šiame rajone startavo vienas didžiausių Lietuvoje nebefunkcionalių erdvių konversijos projektas, įtrauktas į 2010-2020 metų Vilniaus miesto savivaldybės strateginį planą „Architektūros parkas“.

Projekto metu bendrovė „Darnu Group“ 7 hektarų teritorijoje atkuria senąsias Paupio ištakas – gamtos supamą miestiečių traukos centrą, kuriame vėl susipina daugybė urbanistinių paskirčių: gyvenimo, darbo, pramogų, kultūros ir visuomeninės veiklos erdvės.

Sostinės gidės, knygos apie Vilnių autorės Gabijos Lunevičiūtės teigimu, kartu su Paupio renesansu, atgimsta ir kažkada čia gyvenusių bei dirbusių vilniečių istorijos.

„Paupys daug amžių buvo industrinis rajonas – Vilniaus priemiestis, per kurį tekėjo Vilnelė su savo kanalais. Geografinė padėtis sudarė sąlygas kurtis daugeliui verslų, kuriems vanduo buvo būtinas ir kaip energijos šaltinis.

Čia tris šimtus metų veikė odos ir kailio apdirbimo, taip pat audinių fabrikai, 19 amžiuje įsikūrė stambus aludaris, tarp pramonės objektų mažuose namukuose kukliomis sąlygomis gyveno darbininkai, o kad jiems būtų linksmiau, rajone veikė ir daugybė smuklių. Tad dabar atgimusiame rajone istoriškai pagrįstai pritaikyti industrinio stiliaus elementai be pabrėžtinos prabangos tarsi natūraliai tęsia senąjį Paupio naratyvą“, – sako G. Lunevičiūtė.

Ji pažymi, kad industrinė Paupio linija labai stipri – ji tęsėsi ir po karo: daugumai vyresnių miestiečių šis rajonas asocijuojasi su sovietiniais metais jame įkurta Vilniaus elektros skaitiklių gamykla. Beje, joje buvo gaminami net ir kompiuteriai. Gamykla čia veikė iki pat 2008 m. krizės.

„Pastarąjį dešimtmetį Paupyje labiausiai mėgdavę rinktis aštresnių pojūčių ir apleistų vietų mėgėjai, kuriuos žavėjo apleisti gamyklų pastatai, per išdaužytus langus ūžaujantis vėjas, ant vaiduokliškų pastatų lipantys krūmokšniai ir juose išlikę seniau veikusių fabrikų dokumentai, plakatai bei kiti reliktai“, – pasakoja G. Lunevičiūtė.

Slypi netikėtos istorijos

Anot gidės, Paupyje slypi ne viena kiek netikėta istorija, kuri turėtų intriguoti Vilniaus praeitimi besidominčius miestiečius.

„Čia veikęs aludaris Lipskis – tikrai vertas atskiro pasakojimo: sprendžiant iš jo apyvartų, drąsiai galima sakyti, kad jis labai sėkmingai girdė Vilniaus guberniją“, – juokiasi sostinės istorijos žinovė.

G. Lunevičiūtės teigimu, Paupyje aludaris turėjo ne tik bravorą su vasaros terasa bei teatru, bet net ir įrengė šveicarišką sodą bei fontaną – tokiame darbininkų rajone tai turėjo būti išskirtinės traukos objektai.

„Greta veikęs odininkas Holšteinas taip pat buvo labai progresyvus žmogus: odos ir kailių likučius jis apdirbdavo taip, kad būtų tinkami naudoti kurui! O kur dar faktas, kad Vilnelė vingiavo tarsi kaspinais – juos reikėtų vadinti kanalais – ir kad pagrindinis jų nusausintas buvo tik 19 amžiuje“, – atskleidžia G. Lunevičiūtė.

Vienas svarbiausių – gamtos elementas

Atrasti Paupį vilniečius ir miesto svečius kviečianti gidė Asta Cicėnienė sako, kad tai – turtingas gamtos ir netikėtumų Vilniaus kampelis, kuriame pilna vandens šniokštimo, sruvenimo ir šlekėjimo. Tai – kartu ir rajonas, keliantis natūralią nuostabą prisimenantiems, koks jis buvo anksčiau, ir galintiems palyginti su dabartimi, pasėdėti jaukioje centrinėje aikštėje ar pavaikštinėti naujai atsiradusiose jungtyse tarp Paupio ir Aukštaičių gatvių.

„Ekskursijų dalyviams žadu papasakoti, kodėl senbuviai pageidauja senojo Paplaujos pavadinimo, kur buvo vietinių paplūdimys ir kur ieškoti „papilomos“. Žinoma, ir daug kitų, šiuolaikinių istorijų apie lapučių kailiukų tampymą, dažnus gaisrus ir naują darnią teritorijos tapatybę“, – atskleidžia A. Cicėnienė.

Ji pažymi, kad vienas iš svarbiausių, šimtmečiais Paupio istoriją lydinčių elementų – nekintantis jo glaudus santykis su Vilnios upe ir aplinkiniu „kanjoniniu“ kraštovaizdžiu.

Anot G. Lunevičiūtės, dabar Paupyje ta pačia erdve ir vieta po saule sėkmingai dalijasi istorinis ir šiuolaikinis miestai.

„Man jie tarsi du kartu gyvenantys žmonės: ieškodami kompromisų, kartais konkuruodami, dažnai papildydami vienas kitą, gerbdami skirtumus ir suprasdami, kad abu turi teisę čia būti. Abu šiuos miestus vienija žmonės: vienus primena tik jų palikimas, kiti mieste gyvena dabar. Svarbiausia leisti jo svečiams ir gyventojams pajusti, kad miestas, jo gatvės, ištisi kvartalai yra žmonių istorija“, – pažymi G. Lunevičiūtė.

Norite parduoti savo butą, namą, sklypą ar sodybą? NT brokeris Artūras Žalkauskas

Darnu Group
paupys senamiestis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 350 iš jų registruoti Vilniaus, 152 Kauno, 124 Klaipėdos, 120 Telšių, 97 Šiaulių apskrityse. Dar 35 atvejai registruoti Panevėžio, 32 Tauragės, 28 Marijampolės, 7 Alytaus ir 5 Utenos apskrityse. Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtin...
Įvykiai
Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad šiomis dienomis atliekamas Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės (TE-3) pirmojo energetinio bloko (B-1) bandymas, kurio metu tikrinama, kaip veikia bendrosios TE-3 ir B-1 sistemos bei technologiniai įrenginiai. Jočionių g. apylinkėse dirbantys ir gyvenantys žmonės įspėjami, kad šią savaitę ir kitos savaitės pradžioje darbo valandomis iš jėgainės teritorijos gali sklisti neįprasti garsai, o virš aušintuvių p...
Įvykiai
Informuojame, kad nuo lapkričio 1 d. Vilniuje keisis 29-ojo, 35-ojo, 36-ojo, 51-ojo, 65-ojo, 66-ojo, 68-ojo ir 76-ojo maršrutų autobusų tvarkaraščiai, 51-ojo ir 66-ojo autobusų maršrutų trasos. Nuo lapkričio 1 d. Trakų Vokės gyventojų patogumui, 51-ojo maršruto autobusai, visais reisais iš Žemųjų Panerių link Pagirių bei iš Pagirių link Žemųjų Panerių, užsuks į Trakų Vokės gyvenvietę. Nuo lapkričio 1 d. iki 2021 m. kovo 31 d. 66-ojo maršruto autobusai neuž...
Įvykiai
Sostinės savivaldybė kartu su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine (Antakalnio g.124), kuri tampa atramine koronavirusu sergančius gydančia ligonine, įrengs 130 lovų, skirtų COVID-19 pacientams – tai bus skubi pagalba Santaros klinikų medikams, kurie paskelbė, jog situacija darosi kritiška ir lovų ligoninėje gali pristigti jau per kelias dienas. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tam paskirs net du savo korpusus. Vilniaus savivaldybė iš savo biudžeto tam...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė reaguodama į COVID –19 pandemijos sukeltas pasekmes, nusprendė viešbučių (apgyvendinimo) paslaugas teikiančioms įmonėms nuo liepos 1 d. iki šių metų pabaigos suteikti 50 proc. dydžio nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos lengvatą. Tokiam sprendimui šiandien pritarė sostinės Taryba. Ši lengvata padės apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms užtikrinti viešbučių sektoriaus veiklos tęstinumą, galimybę išlaikyti...
Įvykiai
Vilniaus miesto taryba šiandien trimis atskirais sprendimais sukūrė prielaidas įsisenėjusios Giedraičių gatvės problemos sprendimui. Miesto savivaldybei atsisakius negyvenamosios patalpos Giedraičių g. 2, atšaukus Tarybos sprendimą perimti žemės sklypą visuomenės poreikiams, pakoregavus detalųjį planą, bus pasirašomas ketinimų protokolas tarp miesto administracijos ir bendrovės „Vyspra“. Šalys tariasi dėl viešosios erdvės ir požeminės automobilių saugyklos...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į smarkiai augantį COVID-19 viruso atvejų skaičių ir į paskelbtą lokalų karantiną, klientus aptarnauja tik nuotoliniu būdu. Jau kuris laikas dauguma savivaldybės darbuotojų sklandžiai dirbo iš namų: sukurtos el. būdu užsakomos paslaugos, susitikimai perkelti į virtualią erdvę, o nuo spalio 28 dienos nuotoliu aptarnaus ir klientus. Tai padaryti nėra sudėtinga, mat šimtai savivaldybės teikiamų paslaugų jau senokai p...
Įvykiai
Neseniai užbaigusi T. Narbuto-Saltoniškių lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, sostinės įmonė „Grinda“ pradeda didelės teritorijos, apimančios Šeškinės, Pašilaičių, Fabijoniškių bei dalį Žvėryno ir Šnipiškių lietaus nuotekų kolektoriaus, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimą. Šiuo metu pradedami lietaus nuotekų tinklų Geležinio Vilko g. ir Ozo g. sankryžoje tvarkymo darbai. Įrengiant dviejų lygių sankryžą, lietaus nuotekų vamzdynas į es...
Įvairios
Šiandien sostinėje įsigaliojus lokalaus karantino apribojimams, savivaldybė kviečia gyventojus atsakingai planuoti artėjantį Vėlinių savaitgalį, įvertinti savo sveikatos būklę ir rizikas, ypač tai svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių lėtinių susirgimų. Savo ruožtu savivaldybė pasirūpino, kad spalio 31 d. ir lapkričio 1–2 d. dažniau kursuotų viešasis transportas, o Rokantiškių, Saltoniškių, Karveliškių ir Kairėnų kapinių prieigose pakeitė eis...
Exchange Rates
USD 0,851