Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?

Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?, Furija

Vilniaus įmonių darbuotojų apklausos rezultatai patvirtina – pavasarį Lietuvą pasiekusi koronaviruso pandemija pakeitė judumo įpročius. Po karantino kur kas daugiau nei anksčiau vilniečių į biurus juda dviračiais ir paspirtukais. Išaugo ir kombinuotą keliavimo būdą besirenkančių darbuotojų skaičius, kai vienos kelionės metu naudojamos kelios transporto rūšys.

Tokias tendencijas rodo naujausia Vilniuje veikiančių įmonių darbuotojų apklausa, kurią reguliariai vykdo įmonė „Susisiekimo paslaugos“.

„Viena iš sričių norint formuoti ar keisti vilniečių judumo įpročius – tai bendradarbiavimas su verslo centrais, įsiklausymas į jų poreikius. Jau keletą metų Vilniaus įmonėse vykdome kasdieninių keliavimo įpročių tyrimą, o vėliau kartu su įmonių vadovais aptariame rezultatus, sprendžiame realias įmonėms kylančias judumo problemas. Naujausią apklausą atlikome po karantino, kad įvertintume pandemijos sukeltą judumo įpročių pokytį.

Bene ryškiausia judumo tendencija – vis daugiau miestiečių kelionei į darbą ir kitur renkasi dviračius, elektrinius paspirtukus. Lyginant balandžio – rugpjūčio mėnesių dviratininkų srautus, šiemet skaičiuojame 66 proc. daugiau dviratininkų. Paspirtukus, dviračius vilniečiai taip pat kur kas dažniau renkasi ne kaip pramogą, o kaip kasdienę transporto priemonę – tai svarbus elgsenos ir judumo mieste pokytis, kuris, žinoma, susijęs ir su edukacija, eismo dalyvių pagarba vieni kitiems, naujomis taisyklėmis“, – apklausos rezultatus komentavo SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

Dviračių ir paspirtukų vis daugiau

Tai, kad Vilniuje daugėja kasdien dviračius minančių žmonių rodo ir kiti apklausos duomenys: 20 proc. į darbą dviračiu važiuojančių vilniečių nurodė jį įsigiję šiemet. Didžioji dalis (96 proc.) į darbą minančių juda asmeniniais, likę naudojasi miesto dviračiais. Po karantino ant dviračių persėdę darbuotojai pažymėjo, kad taip jiems keliauti saugiau ir pigiau.

Kelionėms paspirtukais vilniečiai taip pat dažniausiai naudoja savo asmenines elektrines transporto priemones – taip nurodė 93 proc. apklausos dalyvių. 6 proc. naudojasi dalinimosi sistemos elektriniais, o apie 1 proc. į darbą keliauja asmeniniais mechaniniais paspirtukais. Nemaža dalis vilniečių, į darbą keliaujančių paspirtukais, juos kaip ir dviračius įsigijo šiemet.

Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?, nuotrauka-1
Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?, nuotrauka-1

Apklausos metu nustatyta, kad karantinas žmones skatino rinktis įvairesnius judėjimo po miestą būdus. 15 proc. respondentų dėl buvusio karantino arba esamos epidemiologinės situacijos pakeitė anksčiau buvusį pagrindinį keliavimo į darbą būdą. Nemaža dalis laikinai atsisakė keliauti viešuoju transportu, tačiau ėmė dažniau judėti dviračiu, pėsčiomis, kooperavosi su kolegomis, šeimos nariais ir į darbą ėmė keliauti bendru automobiliu.

30 proc. vairuotojų vasarai atsisakiusių automobilio rinkosi dviratį, 23 proc. – paspirtuką, 13 proc. keliavo pėsčiomis, o 8 proc. atsiminė turintys motociklą.

Apklausa taip pat atskleidė, kad karantinas pakoregavo ir nemažos dalies vilniečių darbo dienos rutiną. Pavyzdžiui, darbo dienos pradžią: 8 proc. respondentų nurodė, kad po karantino pakeitė savo darbo laiką. Po karantino 41 proc. respondentų darbą pradeda 8-8.30 val., 22 proc. – 9.30 val., 22 proc. jų pradėjo dirbti 7-7.30 val.

Dar vienas pandemijos paveiktas pokytis – darbo vieta. Remiantis apklausos duomenimis, 58 proc. respondentų viso karantino metu dirbo nuotoliniu būdu, 14 proc. darbuotojų dirbo tik dalį dienų nuotoliniu būdu, 19 proc. nuolatos dirbo biure.

Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?, nuotrauka-2
Tyrimas: kaip pandemija pakeitė vilniečių judėjimo į darbą įpročius?, nuotrauka-2

„Prieš karantiną nuotoliniu būdu nors kartą buvo dirbę 34 proc., o po karantino taip dirba jau apie 46 proc. apklausoje dalyvavusių darbuotojų. Nuotolinis darbas be abejo turi įtakos ir judumo įpročiams, nes atsisakoma tam tikrų kelionių. O pasirinimas nejudėti taip pat yra svarbi bendro miesto judumo dalis – jei visi tuo pat metu nevažiuojame, pavyzdžiui, link centro, natūralu, kad mažėja rytinės ir vakarinės spūstys“, – pažymėjo M.Gusarovienė.

Vilniaus įmonės kviečiamos atlikti darbuotojų judumo apklausas

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ jau keletą metų Vilniaus įmonėse vykdo kasdieninių keliavimo įpročių tyrimą. Gauti rezultatai aptariami su įmonių vadovais – pasidalinama specialistų įžvalgomis ir rekomendacijomis, apklausų rezultatai pristatomi ir įmonių darbuotojams.

„Kartu diskutuojame, kaip ir kodėl keičiasi Vilnius, kaip kasdien keliauja dirbantys jame. Mes papasakojame apie judumo planus mieste, o įmonės dalinasi savo iššūkiais, kartu ir sėkmės istorijomis, komandos pasirinkimais judėti darniau. Visuomet kviečiame įmones kreiptis ir atlikti tokius tyrimus, o taip pat sudalyvauti mūsų organizuojamoje idėjų mugėje, pasidalntiį patirtimi, įkvėpti kitus“, – sakė M.Gusarovienė.

Detalesni naujausios įmonių apklausos rezultatai bus pristatyti idėjų mugėje „Verslas juda 2020“, kuri šiemet vyks antroje rudens pusėje. 2019 m. pirmą kartą surengtas projektas sulaukė didelio įmonių susidomėjimo. Jo tikslas yra suburti įmones ir skatinti dalintis jas gerosiomis savo patirtimis, kaip motyvuoti darbuotojus į darbą judėti darniai – ne tik automobiliu, bet ir kitaip.

Vilniaus miesto savivaldybė
judumas judumo sprendimai vilnius koronavirusas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 350 iš jų registruoti Vilniaus, 152 Kauno, 124 Klaipėdos, 120 Telšių, 97 Šiaulių apskrityse. Dar 35 atvejai registruoti Panevėžio, 32 Tauragės, 28 Marijampolės, 7 Alytaus ir 5 Utenos apskrityse. Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtin...
Įvykiai
Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad šiomis dienomis atliekamas Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės (TE-3) pirmojo energetinio bloko (B-1) bandymas, kurio metu tikrinama, kaip veikia bendrosios TE-3 ir B-1 sistemos bei technologiniai įrenginiai. Jočionių g. apylinkėse dirbantys ir gyvenantys žmonės įspėjami, kad šią savaitę ir kitos savaitės pradžioje darbo valandomis iš jėgainės teritorijos gali sklisti neįprasti garsai, o virš aušintuvių p...
Įvykiai
Informuojame, kad nuo lapkričio 1 d. Vilniuje keisis 29-ojo, 35-ojo, 36-ojo, 51-ojo, 65-ojo, 66-ojo, 68-ojo ir 76-ojo maršrutų autobusų tvarkaraščiai, 51-ojo ir 66-ojo autobusų maršrutų trasos. Nuo lapkričio 1 d. Trakų Vokės gyventojų patogumui, 51-ojo maršruto autobusai, visais reisais iš Žemųjų Panerių link Pagirių bei iš Pagirių link Žemųjų Panerių, užsuks į Trakų Vokės gyvenvietę. Nuo lapkričio 1 d. iki 2021 m. kovo 31 d. 66-ojo maršruto autobusai neuž...
Įvykiai
Sostinės savivaldybė kartu su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine (Antakalnio g.124), kuri tampa atramine koronavirusu sergančius gydančia ligonine, įrengs 130 lovų, skirtų COVID-19 pacientams – tai bus skubi pagalba Santaros klinikų medikams, kurie paskelbė, jog situacija darosi kritiška ir lovų ligoninėje gali pristigti jau per kelias dienas. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tam paskirs net du savo korpusus. Vilniaus savivaldybė iš savo biudžeto tam...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė reaguodama į COVID –19 pandemijos sukeltas pasekmes, nusprendė viešbučių (apgyvendinimo) paslaugas teikiančioms įmonėms nuo liepos 1 d. iki šių metų pabaigos suteikti 50 proc. dydžio nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos lengvatą. Tokiam sprendimui šiandien pritarė sostinės Taryba. Ši lengvata padės apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms užtikrinti viešbučių sektoriaus veiklos tęstinumą, galimybę išlaikyti...
Įvykiai
Vilniaus miesto taryba šiandien trimis atskirais sprendimais sukūrė prielaidas įsisenėjusios Giedraičių gatvės problemos sprendimui. Miesto savivaldybei atsisakius negyvenamosios patalpos Giedraičių g. 2, atšaukus Tarybos sprendimą perimti žemės sklypą visuomenės poreikiams, pakoregavus detalųjį planą, bus pasirašomas ketinimų protokolas tarp miesto administracijos ir bendrovės „Vyspra“. Šalys tariasi dėl viešosios erdvės ir požeminės automobilių saugyklos...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į smarkiai augantį COVID-19 viruso atvejų skaičių ir į paskelbtą lokalų karantiną, klientus aptarnauja tik nuotoliniu būdu. Jau kuris laikas dauguma savivaldybės darbuotojų sklandžiai dirbo iš namų: sukurtos el. būdu užsakomos paslaugos, susitikimai perkelti į virtualią erdvę, o nuo spalio 28 dienos nuotoliu aptarnaus ir klientus. Tai padaryti nėra sudėtinga, mat šimtai savivaldybės teikiamų paslaugų jau senokai p...
Įvykiai
Neseniai užbaigusi T. Narbuto-Saltoniškių lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, sostinės įmonė „Grinda“ pradeda didelės teritorijos, apimančios Šeškinės, Pašilaičių, Fabijoniškių bei dalį Žvėryno ir Šnipiškių lietaus nuotekų kolektoriaus, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimą. Šiuo metu pradedami lietaus nuotekų tinklų Geležinio Vilko g. ir Ozo g. sankryžoje tvarkymo darbai. Įrengiant dviejų lygių sankryžą, lietaus nuotekų vamzdynas į es...
Įvairios
Šiandien sostinėje įsigaliojus lokalaus karantino apribojimams, savivaldybė kviečia gyventojus atsakingai planuoti artėjantį Vėlinių savaitgalį, įvertinti savo sveikatos būklę ir rizikas, ypač tai svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių lėtinių susirgimų. Savo ruožtu savivaldybė pasirūpino, kad spalio 31 d. ir lapkričio 1–2 d. dažniau kursuotų viešasis transportas, o Rokantiškių, Saltoniškių, Karveliškių ir Kairėnų kapinių prieigose pakeitė eis...
Exchange Rates
USD 0,851