33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius

33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, Furija

Spalio 15-ąją Lietuvos rusų dramos teatras atvers duris 33-ajam tarptautiniam džiazo festivaliui „Vilnius Jazz“. Pandemijos neišvengusi vienintelė Lietuvoje šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos šventė puikiai prisitaikė prie ekstremalios situacijos. „Krizė ne tik griauna, bet kartais padeda įgyvendinti įdomias idėjas“, – teigė festivalio įkvėpėjas ir prodiuseris Antanas Gustys.

Per keturias renginio dienas, spalio 15-18 d., džiazo mėgėjus jis supažindins su naujais etapiniais laisvosios ir improvizacinės muzikos reiškiniais Lietuvoje, kurie verti išskirtinio dėmesio. Tai – „Improdimensijos“ ir „Keep Singing“ judėjimai bei Kauno „Jazz Academy“ fenomenas.

Netikėtų garsų paletėje – ir eilės

Pirmąją festivalio dieną, spalio 15-ąją, Rusų dramos teatre koncertuos du „Improdimenijos“ kolektyvai – „Improdimensijos orkestras“ ir saksofonininko Kazimiero Jušinsko bei fleitininko ir didžėjaus Kristupo Giko duetas.

„Improdimensija“ – tai improvizacijai, eksperimentams ir edukacijai skirta kūrybinė platforma. Jos ištakos – „Jazz Academy“ įkūrėjo multiinstrumentininko ir kompozitoriaus Arno Mikalkėno su bičiuliais Kaune pradėti rengti laisvojo džiazo ir improvizacinės muzikos koncertai.

Prie A.Mikalkėno prisijungus saksofonininkui ir kompozitoriui L.Mockūnui bei įrašų studijos „MAMA Studios“ savininkui Arūnui Zujui, „Improdimensijos“ koncertai suskambo šioje studijoje Vilniuje.

Netrukus sąjūdis įtraukė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Šiuolaikinės muzikos magistro programos ugdytinius. Iš glaudaus programos dėstytojų L.Mockūno ir A.Mikalkėno ryšio su studentais radosi „Improdimensijos orkestras“, pirmą kartą kilsiantis į festivalio sceną spalio 15-ąją.

O „Keep Singing“ judėjimo vėliavnešys – JAV gyvenantis laisvojo džiazo būgnininkas Dalius Naujokaitis, drebinantis sostinę andergraundinio džiazo fejerverkais. Šių metų pradžioje jo inicijuotas garsiajam filmininkui Jonui Mekui skirtas festivalis „Keep singing“ įtvirtino laisvojo džiazo judėjimą, kurio simboliu tapo šviesaus atminimo J.Mekas.

Antrąją festivalio dieną, spalio 16-ąją, šio judėjimo atstovai pristatys du originalius projektus – „Low Blow“ ir „Words and Letters“ („Žodžiai ir raidės“). Pirmojo lyderis saksofonininkas Dovydas Stalmokas subūrė netradicinės sudėties ansamblį, kuris atskleis didžiules pučiamųjų instrumentų, dažnai laikomų pritariančiaisiais – bosinio saksofono, suzafonų, tūbos – galimybes.

O trimitininkas Mindaugas Vadoklis prikels J.Meko 95-mečiui sumanytą projektą jau su kitais muzikantais. Jie improvizacijomis pritars aktoriui Dainiui Gavenoniui, kuris skaitys J.Meko eiles iš rinkinio „Žodžiai ir raidės“.

D.Naujokaitis šį kartą tik virtualiai pasveikins festivalį iš Niujorko. „Keep singing“ ciklą penktadienį užbaigs jo ir dviejų amerikiečių, šio judėjimo šalininkų, trio „Užupis“ koncerto transliacija.

Džiazuoti padės kantorius

Trečiojo džiazo vibracijos taško Lietuvoje – „Jazz Academy“ – ugdytiniai sudarys branduolį Lietuvos jaunimo džiazo orkestro, kuris pasirodys „Vilnius Jazz Young Power“ (VJYP) konkurso finale. Šis orkestras subūrė muzikantus iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir Skuodo.

Dėl VJYP „Grand Prix“ šiemet taip pat varžysis scenoje debiutuojantis LMTA absolventų Deimanto Balio ir Mato Samulionio duetas „Matt Deiman“ bei įvairių mokyklų studentų kvartetas „JUZT“. Konkurso finalą koncertu papuoš 2019-ųjų ,,Vilnius Jazz Young Power“ nugalėtoja grupė „Kanalizacija“.

„Jazz Academy“ įkūrėjas A.Mikalkėnas pirmą kartą „Vilnius Jazz“ scenoje pristatys ir savo autorinį projektą. Jis intriguoja ne tik originalia lyderio muzika, bet ir atlikėjų sudėtimi: Arnas pirmą kartą gros trio su kontrabosininku Eugenijumi Kanevičiumi ir būgnininku Marijumi Aleksa, kuris pernai grįžo į Lietuvą po Londone praleisto dešimtmečio.

33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-1
33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-1

Naują savo trio pristatys ir džiazo grandas Dainius Pulauskas, šiemet minintis 60-metį. Klasikiniam džiazo trio žanrui klavišininkas pasitelkė jaunosios kartos kolegas, kuriuos jau išbandė savo akustiniame kvintete, – kontrabosininką Armaną Isojaną ir būgnininką Augustą Baroną.

Trio spėjo surengti vos porą koncertų, bet jau įrašė D.Pulausko autorinių kompozicijų albumą, kurio pristatymui bus skirtas koncertas festivalio scenoje.

Proginį premjerinį projektą „Vilnius Jazz“ rengia ir kompozitorius bei perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. Su rinktinių atlikėjų komanda jis interpretuos didžiojo XVIII a. išminčiaus, pasaulinio garso Toros ir Talmudo komentuotojo Vilniaus Gaono Elijahu ben Solomon Zalmano palikimą.

A.Gotesmano projekte „Malda“ dalyvaus vienintelis Lietuvos kantorius, Vilniaus choralinės sinagogos maldų vadovas Shmuelis Yatomas. Projektas skiriamas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams.

Prisimins audringą praeitį

„Vilnius Jazz“ tradiciškai išsaugos ir teorinę dimensiją. Šeštadienio popietė bus skirta „NoBusiness Records“ istorinio leidinio (Juozas Milasius/Tomas Kutavičius/Dalius Naujokaitis ir Lithuanian Young Composers Orchestra - Live at Willisau, 1993) LP ir CD pristatymui.

Susitikimas primins svarbų lietuvių laisvojo džiazo ir eksperimentinės muzikos raidai projektą, skambėjusį Vilisau džiazo festivalyje („Willisau Jazz Festival“) Šveicarijoje. Šis projektas įprasmino naują džiazo kūrybos filosofiją, kurią jos įkvėpėjas bekompromisis avangardininkas J.Milašius anuomet išdėstė ir savo manifeste.

Pristatyme dalyvaus projekto dalyviai J.Milašius ir Tomas Kutavičius, „NoBusiness Records“ ir „Vilnius Jazz“ atstovai.

Laisvojo džiazo gitaristą J.Milašių išvysime ir festivalio scenoje. Jis įšoks į garso menininkės Gailės Griciūtės projektą, iš jo netikėtai pasitraukus kitai garsininkei. Pirmą sykį drauge muzikuosiančių atlikėjų laukia iššūkis.

Spalio 15-17 d. po koncertų pagrindinėje „Vilnius Jazz“ scenoje vyks nemokamos festivalio džiazo sesijos klube „Paviljonas“ . A.Gustys patikino, kad visuose renginiuose bus laikomasi Nacionalinio sveikatos centro nurodytų saugumo reikalavimų.

Šiemetis „Vilnius Jazz“ bus ypatingas ir tuo, kad jo koncertų įrašai pasieks garsiojo Londono džiazo festivalio auditoriją. Mat persikėlęs į internetą Londono festivalis panoro įtraukti į savo programą „Vilnius Jazz“ projektų transliacijas.

Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

33-ojo tarptautinio šiuolaikinio džiazo festivalio „Vilnius Jazz“ koncertai vyks spalio 15-18 d. Lietuvos rusų dramos teatre, o naktinės džiazo sesijos – spalio 15-17 d. klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B). Bilietus platina Bilietai.lt

33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-2 33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-3 33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-4 33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-5 33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-6 33-asis „Vilnius Jazz“ festivalis suburs lietuvių šiuolaikinio džiazo vedlius, nuotrauka-7
vilnius jazz rusų dramos teatras koncertas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sveikata
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spalio 29 d. 11.30 val. duomenimis: Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms: 13 088 Sergančių žmonių skaičius: 8301 Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 950 Mirusių nuo koronaviruso žmonių skaičius: 150 Užsikrėtusieji koronavirusu, mirę dėl kitų priežasčių: 55 Pasveikusių žmonių skaičius: 4582 Izoliacijoje esančių asmenų skaičius (sergančių, sąlytį turėjusių, iš...
Įvykiai
Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad šiomis dienomis atliekamas Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės (TE-3) pirmojo energetinio bloko (B-1) bandymas, kurio metu tikrinama, kaip veikia bendrosios TE-3 ir B-1 sistemos bei technologiniai įrenginiai. Jočionių g. apylinkėse dirbantys ir gyvenantys žmonės įspėjami, kad šią savaitę ir kitos savaitės pradžioje darbo valandomis iš jėgainės teritorijos gali sklisti neįprasti garsai, o virš aušintuvių p...
Įvykiai
Informuojame, kad nuo lapkričio 1 d. Vilniuje keisis 29-ojo, 35-ojo, 36-ojo, 51-ojo, 65-ojo, 66-ojo, 68-ojo ir 76-ojo maršrutų autobusų tvarkaraščiai, 51-ojo ir 66-ojo autobusų maršrutų trasos. Nuo lapkričio 1 d. Trakų Vokės gyventojų patogumui, 51-ojo maršruto autobusai, visais reisais iš Žemųjų Panerių link Pagirių bei iš Pagirių link Žemųjų Panerių, užsuks į Trakų Vokės gyvenvietę. Nuo lapkričio 1 d. iki 2021 m. kovo 31 d. 66-ojo maršruto autobusai neuž...
Įvykiai
Sostinės savivaldybė kartu su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine (Antakalnio g.124), kuri tampa atramine koronavirusu sergančius gydančia ligonine, įrengs 130 lovų, skirtų COVID-19 pacientams – tai bus skubi pagalba Santaros klinikų medikams, kurie paskelbė, jog situacija darosi kritiška ir lovų ligoninėje gali pristigti jau per kelias dienas. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tam paskirs net du savo korpusus. Vilniaus savivaldybė iš savo biudžeto tam...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė reaguodama į COVID –19 pandemijos sukeltas pasekmes, nusprendė viešbučių (apgyvendinimo) paslaugas teikiančioms įmonėms nuo liepos 1 d. iki šių metų pabaigos suteikti 50 proc. dydžio nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos lengvatą. Tokiam sprendimui šiandien pritarė sostinės Taryba. Ši lengvata padės apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms užtikrinti viešbučių sektoriaus veiklos tęstinumą, galimybę išlaikyti...
Įvykiai
Vilniaus miesto taryba šiandien trimis atskirais sprendimais sukūrė prielaidas įsisenėjusios Giedraičių gatvės problemos sprendimui. Miesto savivaldybei atsisakius negyvenamosios patalpos Giedraičių g. 2, atšaukus Tarybos sprendimą perimti žemės sklypą visuomenės poreikiams, pakoregavus detalųjį planą, bus pasirašomas ketinimų protokolas tarp miesto administracijos ir bendrovės „Vyspra“. Šalys tariasi dėl viešosios erdvės ir požeminės automobilių saugyklos...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į smarkiai augantį COVID-19 viruso atvejų skaičių ir į paskelbtą lokalų karantiną, klientus aptarnauja tik nuotoliniu būdu. Jau kuris laikas dauguma savivaldybės darbuotojų sklandžiai dirbo iš namų: sukurtos el. būdu užsakomos paslaugos, susitikimai perkelti į virtualią erdvę, o nuo spalio 28 dienos nuotoliu aptarnaus ir klientus. Tai padaryti nėra sudėtinga, mat šimtai savivaldybės teikiamų paslaugų jau senokai p...
Įvykiai
Neseniai užbaigusi T. Narbuto-Saltoniškių lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, sostinės įmonė „Grinda“ pradeda didelės teritorijos, apimančios Šeškinės, Pašilaičių, Fabijoniškių bei dalį Žvėryno ir Šnipiškių lietaus nuotekų kolektoriaus, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimą. Šiuo metu pradedami lietaus nuotekų tinklų Geležinio Vilko g. ir Ozo g. sankryžoje tvarkymo darbai. Įrengiant dviejų lygių sankryžą, lietaus nuotekų vamzdynas į es...
Įvairios
Šiandien sostinėje įsigaliojus lokalaus karantino apribojimams, savivaldybė kviečia gyventojus atsakingai planuoti artėjantį Vėlinių savaitgalį, įvertinti savo sveikatos būklę ir rizikas, ypač tai svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių lėtinių susirgimų. Savo ruožtu savivaldybė pasirūpino, kad spalio 31 d. ir lapkričio 1–2 d. dažniau kursuotų viešasis transportas, o Rokantiškių, Saltoniškių, Karveliškių ir Kairėnų kapinių prieigose pakeitė eis...
Exchange Rates
USD 0,851