Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, vilniuje.info

Šį ketvirtadienį didžiausiose šalies namų kino platformose prasideda trumpai, bet efektingai nugriaudėsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. Sausio 14–19 dienomis šis virtualus renginys jau 14–ajį kartą žiūrovus kvies pasinerti į įtraukiantį trumpojo metro pasaulį. Organizatoriai žada, kad jame filmų sau atras įvairiausio amžiaus ir pomėgių žiūrovai, ir kviečia nedelsti renkantis, nes dienos – tik 6, o filmų – 73.

Persikėlus į virtualybę, vienas didžiausių Baltijos šalyse trumpųjų filmų festivalių pirmą kartą bus pasiekiamas visų Lietuvos miestų ir miestelių žiūrovams. Kino renginių maratoną pradėsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis be tradicinių tarptautinių ir lietuviškų konkursinių filmų pasiūlys ir intriguojančias specialiąsias programas. 14–oje įkvepiančių, sukrečiančių, edukuojančių ir tiesiog gerų trumpųjų filmų programų sau atras ir lengvos erotikos, ir eksperimentinio kino ar retrospektyvų mėgėjai, ir mažiausi festivalio žiūrovai.

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, nuotrauka-1

Dėl geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulo varžysis 11 kūrėjų darbų – jie suskirstyti į dvi nacionalines konkursines programas. Geriausiųjų vardo sieks ir darbai iš viso pasaulio – tarptautinės konkursinės programos filmai suskirstyti pagal vienijančias temas. Programa „Padažnėjęs pulsas“ žiūrovą laikys nuolatinėje įtampoje, „Artumo beieškant“ filmai pasakos apie artimo santykio paieškas, „Aš ir kitas aš“ herojai klausinės „kas aš esu?“, programos „Mano puikioji egzistencija“ veikėjai ieškos gyvenimo prasmės, o „Galva į sieną“ atspindės pastangas išlaikyti tapatybę. Filmai palies ir baugias aktualijas – programa „Ne fake news“ pasakos ir apie pandemiją, ir apie V. Putino kadetų mokyklos kasdienybę.

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, nuotrauka-2

Retrospektyvų gerbėjus džiugins režisierės ir aktorės Janinos Lapinskaitės trumpieji filmai programoje „Janina Lapinskaitė. Moterys pasakoja“. Specialiai festivaliui sudarytoje programoje pristatomi trys dokumentiniai filmai, kurių centre – išskirtines gyvenimo istorijas pasakojančios moterys. Pirmą kartą festivalio istorijoje bus pristatyta ir specialioji lengvos erotikos programa suaugusiems „Kūniški žaidimai“, kurioje septyni trumpametražiai filmai pasakos apie intymumo ir seksualumo įvairovę bei kvies pamiršti išankstinius nusistatymus.

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, nuotrauka-3

Svarbią vietą festivalyje užims animacija, kuriai paskirtos net dvi programos – mažiausiems žiūrovams skirta filmukų programa „Animaciniai nuotykiai“ ir suaugusiems atrinkti dar kiek neįprasto animacinės dokumentikos žanro trumpieji filmai programoje „AnimaDOK: (ne)tikros istorijos“. Pastarųjų filmų žanras gali skambėti paradoksaliai – tikrą gyvenimą siekianti fiksuoti dokumentika derinama su dirbtinius objektus kuriančia animacija. Tačiau programos filmai atskleis, kaip neribotos animacijos galimybės leidžia pasitelkti metaforas ir suteikia kūrėjams meninę laisvę.

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, nuotrauka-4

Išskirtinai LRT mediatekoje pasirodysiančioje specialioje programoje „Europos istorijos“ žiūrovai išvys kylančių žemyno talentų ir patyrusių prodiuserių filmus, kurie jau buvo pristatyti prestižiniuose Kanų, Berlyno, Venecijos ir kituose tarptautiniuose kino festivaliuose. Sausio 16–ąją pačius ištvermingiausius kino mylėtojus džiugins jau tradicija tapusi „Kino naktis“, kurioje – net 5 valandos gero trumpo kino „ŽMONĖS Cinema“ platformoje.

Visus filmus bus galima išvysti „ŽMONĖS Cinema“, „Telia“ ir „Skalvijos“ namų kino platformose, o programą „Europos istorijos“LRT mediatekoje. Festivalio socialiniuose tinkluose žiūrovų taip pat lauks susitikimai ir pokalbiai su kūrėjais.

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, nuotrauka-5

Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodoma beveik pusšimtis stipriausių pastaraisiais metais sukurtų darbų. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.už kelių priežiūrą savo teritorijose, prašoma pasirūpinti kelių valymu ir barstymu. Sostinės savivaldybė ir jos įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) atkreipia dėmesį, kad apsnigti keliai trukdo atliekų vežėjams pasiekti sodų teritorijose esančius komunalinių atliekų konteinerius ir užtikrinti atliekų išvežimą pagal numatytą grafiką.

Pasak VASA direktorės Justinos Prunskienės, per praėjusį savaitgalį Vilniaus mieste iškritus nemažai sniego ir įsivyravus neigiamai temperatūrai, komunalinių atliekų išvežimas tapo problematiškas miesto pakraščiuose įsikūrusių sodininkų bendrijų teritorijose. „Dėl apsnigtų kelių atliekų vėžėjai ir mūsų kontrolieriai negali įvažiuoti į šias teritorijas, dažnai patys turi nusivalyti kelią, kad galėtų atlikti savo darbą. Todėl sugaištama papildomo laiko, o kartais dėl apsunkintų kelio sąlygų privažiuoti prie konteinerių tiesiog neįmanoma“, – sako J. Prunskienė.

„Įprastomis sąlygomis atliekų tvarkymas vyksta sklandžiai, tačiau žiemą atsiranda papildomų faktorių. Kad konteinerių aptarnavimas nesutriktų prašome ir gyventojų pagalbos. Norime atkreipti sodininkų bendrijų, kurios pačios organizuoja kelių priežiūrą savo teritorijose, pasirūpinti, kad keliai būtų nuvalyti ir pabarstyti. Tai svarbu ne tik dėl atliekų tvarkymo, bet ir dėl galimybės į šias teritorijas patekti gelbėjimo tarnyboms bei greitosios medikų pagalbos automobiliams“, – primena VASA direktorė.

VASA atstovė atkreipia dėmesį, kad žiemos sezonu atliekų išvežimas gali tapti rimta problema ir daugiabučių namų kiemuose. Gyventojų prašoma automobiliais neužstatyti atliekų konteinerių, nepalikti jų ant šaligatvių ir važiuojamosios kelio dalies, kad didelių gabaritų atliekų vežimo transporto priemonės galėtų išvežti atliekas laiku.

Atnaujintas stambiagabaričių atliekų vežimas

VASA primena nepalikti ir didelių gabaritų šiukšlių prie mišrių komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų konteinerių. Su nebereikalingais stambiais daiktais gyventojai gali atsisveikinti keliais būdais. Nuo 2021 m. sausio 11 d. atnaujintas karantino metu laikinai sustabdytos individualios nemokamos didelių gabaritų atliekų išvežimo paslaugos teikimas. Siekiant užtikrinti saugumą, karantino metu vežėjai išveš tų gyventojų atliekas, kurie užsakys individualią paslaugą ir atliekas patys pristatys iki transporto priemonės. Dėl individualios didelių gabaritų atliekų išvežimo paslaugos Vilniaus miesto gyventojai gali kreiptis pateikdami savo užsakymus VASA savitarnos svetainėje.

Didelių gabaritų atliekos, susidarančios atliekant gyvenamojo būsto paprasto remonto darbus, ir automobilių padangos yra priimamos nemokamai penkiose Vilniaus miesto tokių atliekų surinkimo aikštelėse (atliekų surinkimo svorių ir kiekių ribos bei kitos sąlygos pateiktos VAATC tinklapyje). Gyventojai gali rezervuoti aptarnavimo laiką mažiau lankomose, bet patogiai pasiekiamose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse: Vilniaus mieste Pramonės g. 209S, Vilniaus rajone Grikienų kaime, Vilniaus rajone Vėliučionių kaime, Lentvario mieste Trakų g. 1A.

VASA atliekų tvarkymo kontrolieriai reguliariai, kas mėnesį atlieka komunalinių atliekų aikštelių patikrinimus, stebėdami atliekų vežėjų darbą ir fiksuodami atliekų savininkų pažeidimus, kuomet neteisėtai atsikratoma didelių gabaritų daiktų prie mišrių buitinių atliekų surinkimo konteinerių.

filmų festivalis trumpieji filmai įvykiai kultūra
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.